• Sendikamıza üyelik işlemlerini e-devlet üzerinden yapabilirsiniz.
  • »Üyelik işlemlerini TÜMTİS’e Nasıl Üye Olunur? Bölümünden takip edebilirsiniz...
DÜNYA EMEK MÜCADELESİNDEN Reviewed by Momizat on . BANGLADEŞ: Tekstil İşçilerine Baskı IndustriALL Küresel Sendikası olarak, hükümet tarafından Bangladeşli tekstil işçilerine, sendika liderlerine ve aktivistlere BANGLADEŞ: Tekstil İşçilerine Baskı IndustriALL Küresel Sendikası olarak, hükümet tarafından Bangladeşli tekstil işçilerine, sendika liderlerine ve aktivistlere Rating: 0
Home » Dünyadan » DÜNYA EMEK MÜCADELESİNDEN

DÜNYA EMEK MÜCADELESİNDEN

BANGLADEŞ: Tekstil İşçilerine Baskı

banglades

IndustriALL Küresel Sendikası olarak, hükümet tarafından Bangladeşli tekstil işçilerine, sendika liderlerine ve aktivistlere yapılan baskının derhal sona erdirilmesini talep ediyoruz.

Savaş zamanında yürürlüğe giren 1974 No’lu Özel Yetkiler Yasası’na dayanılarak sendika önderleri ve işçi hakları savunucularından oluşan 11 kişi son iki hafta içinde gözaltına alındı. Bu gözaltılar Bangladeş’in tekstil endüstrisinde endişe verici bir gerilemeye işaret etmektedir. Gözaltına alınan 11 kişi arasında IndustriALL’a bağlı Bangladeş’teki 3 üye sendikanın üyeleri de bulunuyor.

TRİNİDAD: Petrol Şirketinde Geniş Çaplı Grev

triniad

Trinidad ve Tobago’da devlete ait petrol şirketinin 6 yıl için maaş zamlarını durdurma girişiminden sonra 5000 petrol işçisi grev başlatmaya hazırlanıyor.

HİNDİSTAN; Kömür Göçüğünde Ölü Sayısı 18’e Yükseldi

Hindistan’ın Jharkhand eyaletinde gerçekleşen maden göçüğünde ölen işçilerin sayısı 18’e çıktı, çok sayıda maden işçisi ise hala kayıp.

TÜRKİYE; Petrol İşçileri, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’nın (TPAO) Yeniden Yapılandırılmasına Karşı Mücadele Ediyor

petrol_iscileri

Türkiye’de petrol işçileri TPAO’nun yeniden yapılandırılmasına karşı düzenleyecekleri basın açıklamasını hükümetin yasaklaması sonucu iptal etmek zorunda kaldı.

IndustriALL üyesi Petrol-İş’in düzenlediği ve petrol işçilerinin katılacağı gösteri 26 Aralık’ta Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının önünde gerçekleşecekti. Hükümet, yürürlükte olan Olağanüstü Hal Kanunu’nu kullanarak gösteriyi yasakladı.

Güvenlik güçleri, Adıyaman, Batman ve Lüleburgaz’dan petrol işçilerinin gösteriye katılmak için Ankara’ya gelmesini engelledi.

GİNE CUMHURİYETİ; Hükümet 176 Sayılı Maden İşyerleri İle İlgili ILO Sözleşmesi’ni Onayladı

Batı Afrika ülkesi Gine, IndustriALL üyesi sendikaların mücadelesi ve baskısı sonucu 176 Sayılı Maden İşyerleri ile İlgili İLO Sözleşmesi’ni imzaladı.

(Kaynak; www.industriall-union.org )

 

© CopyLeft