• Sendikamıza üyelik işlemlerini e-devlet üzerinden yapabilirsiniz.
  • »Üyelik işlemlerini TÜMTİS’e Nasıl Üye Olunur? Bölümünden takip edebilirsiniz...
ILO’ya Memur-Sen Gönderilecek Reviewed by Momizat on . Çalışma Bakanlığı, 106. Uluslararası Çalışma Konferansında Türkiye'yi Memur-Sen'in temsil edeceğini duyurdu. Türk-İş yaptığı yazılı açıklamayla bu karara tepki Çalışma Bakanlığı, 106. Uluslararası Çalışma Konferansında Türkiye'yi Memur-Sen'in temsil edeceğini duyurdu. Türk-İş yaptığı yazılı açıklamayla bu karara tepki Rating: 0
Home » EMEK HABERLERİ » ILO’ya Memur-Sen Gönderilecek

ILO’ya Memur-Sen Gönderilecek

Çalışma Bakanlığı, 106. Uluslararası Çalışma Konferansında Türkiye’yi Memur-Sen’in temsil edeceğini duyurdu. Türk-İş yaptığı yazılı açıklamayla bu karara tepki gösterdi.  

Uluslararası-Çalıaşma-Örgütü-ILO

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Türkiye’deki işçi ve emekçileri 106. Uluslararası Çalışma Konferansında temsil etmesi için Memur-Sen’i belirlediğini açıkladı. Kurulduğundan bu yana Uluslararası Çalışma Konferansında Türkiye’yi temsil eden Türk-İş yazılı bir açıklama yaptı.

Açıklamada, “Uluslararası Çalışma Konferansında işveren vekili konumunda olan kamu görevlilerinin temsil yetkisine sahip kılınması, Türk çalışma hayatı açısından büyük bir talihsizliktir. Türkiye’de meydana gelen iş kazalarında binlerce işçi hayatını kaybetmiştir. Sendikalaşmanın önünde engeller vardır, taşeronlaşma emek sömürüsü haline gelmiştir. İşte bu ortamda, çalışma yaşamı açısından Türk-İş’in yerine, Memur-Sen’in işçi delegesi olarak gösterilmesi, Türkiye’de sosyal diyalogu, endüstriyel ilişkileri ve çalışma yaşamını olumsuz etkileyecek büyük bir talihsizliktir” denildi.

Delegelerin belirlenmesinde ILO tüzüğünün de ihlal edildiği belirtilen açıklamada, “Mevcut şartlar altında Türk-İş Yönetim Kurulu 106. Uluslararası Çalışma Konferansına katılmama kararı almıştır” ifadeleri yer aldı.

Kaynak: Evrensel

© CopyLeft