• Sendikamıza üyelik işlemlerini e-devlet üzerinden yapabilirsiniz.
  • »Üyelik işlemlerini TÜMTİS’e Nasıl Üye Olunur? Bölümünden takip edebilirsiniz...
Dhl Express’i Sendika Hakkına Saygı Göstermeye ve İmzaladığı Protokole Uymaya Çağırdık Reviewed by Momizat on . Sendikamıza üye 9 işçinin işten çıkarıldığı DHL Express’te direnişimiz 9’uncu gününü geride bırakırken işvereni bir kez daha işten çıkardığı işçileri geri almay Sendikamıza üye 9 işçinin işten çıkarıldığı DHL Express’te direnişimiz 9’uncu gününü geride bırakırken işvereni bir kez daha işten çıkardığı işçileri geri almay Rating: 0
Home » EMEK HABERLERİ » Dhl Express’i Sendika Hakkına Saygı Göstermeye ve İmzaladığı Protokole Uymaya Çağırdık

Dhl Express’i Sendika Hakkına Saygı Göstermeye ve İmzaladığı Protokole Uymaya Çağırdık

Sendikamıza üye 9 işçinin işten çıkarıldığı DHL Express’te direnişimiz 9’uncu gününü geride bırakırken işvereni bir kez daha işten çıkardığı işçileri geri almaya, sendika hakkına saygı göstermeye ve imzaladığı uluslararası protokole uymaya çağırdık.

dhl_express_1

DHL Express’in Yenibosna’da bulunan genel merkezi önünde, genel merkez ve İstanbul 1 No’lu Şube ile Gebze Şube yöneticilerimiz, ambar işyerleri, UPS ve DHL Lojistik işyerlerinden üyelerimizin katılımıyla gerçekleştirdiğimiz kitlesel basın açıklamasına Türk-İş ve DİSK’e bağlı sendikaların şube başkan ve yöneticileri de destek verdi.

kenan_ozturk

Başkan Öztürk; İşçilerin örgütlenme hakkını engellemeyin!

Burada bir konuşma yapan Genel Başkanımız Kenan Öztürk, sendikamızın üst federasyon ITF ile birlikte DHL Express kargoda yaklaşık 1 yıl süren bir örgütlenme çalışması yürüterek çoğunluk tespitinde bulunduğunu ancak işverenin hiçbir dayanağı olmayan gerekçelerle çoğunluk tespitine itiraz ettiğini söyledi. DHL Express işvereninin her türlü baskı ve tehdit unsurunu devreye koyarak işçileri sendikamızdan vazgeçirmeye çalıştığını belirten Genel Başkan Öztürk, işçilerin en temel ve demokratik hakkı olan örgütlenme hakkına saygı gösterilmesi çağrısında bulundu.

DHL’nin sendikamızı lojistik mücadelesinde de tanıdığını belirten Genel Başkan Öztürk “Geçmişte de aynı yöntemleri denediniz ancak 476 gün süren bir direnişin ardından sendikamızla masaya oturmak zorunda kaldınız ve sendikamızla toplu iş sözleşmesi imzaladınız. Şimdi DHL Express’te aynı yöntemi uygulayarak farklı sonuç bekliyorsunuz. Ama asla başarılı olamayacaksınız. İşçiler kazanacak, sendikal mücadele kazanacak” dedi.

dhl_6

Faturayı siz ödersiniz

İşçilere baskı uygulayan şirket yöneticilerine seslenen Başkan Öztürk, “Bugün DHL Lojistikte sendika var ama geçmişte işçinin hakkını engelleyen yöneticiler yok! Yalan yanlış bilgilerle şirketi yönlendirerek işçiyi bu mücadeleden vaz geçiremezsiniz. Emin olun yarın sendika da burada olacak, kapıda bekleyen işçiler de burada olacak ama işçiye düşmanlık edenler burada olmayacak. Faturayı siz ödeyeceksiniz” diye konuştu.

Taahhütlerinizi yerine getirin!

DHL şirketinin, ITF ve UNI Küresel Sendika ile bir protokol imzaladığını bu protokolde şirket hissedarı olan Alman Hükümetinin de imzasının bulunduğunu hatırlatan Başkan Öztürk, “DHL şirketi, bu protokol ile dünyanın her yerinde sendika hakkına saygı göstereceğini, sendika üyesi hiçbir işçiye ayrımcılık yapmayacağını taahhüt etmiştir. Ancak yaptıklarıyla hem protokolü hem de Türkiye’deki yasaları çiğnemektedir. Bugün burada yapılan kanunsuz bir uygulamadır. DHL yöneticilerine bir kez daha çağrıda bulunuyoruz; yol yakınken, bu yanlıştan vazgeçin” diye konuştu.

ersin_turkmen

Bu mücadelede yalnız değiliz

Bu mücadelede sendikamızın yalnız olmadığını belirten Genel Başkan Öztürk, “5 milyon üyesiyle ITF yanımızda, ETF yanımızda, şirketin merkezinde örgütlü Ver.di sendikası yanımızda… Böyle devam ederseniz dünyanın her yerinde yaptıklarınızı teşhir eder; işçi haklarını çiğnediğinizi, sendika düşmanlığı yaptığınızı anlatırız. Yol yakınken bu yanlıştan vazgeçin; işten çıkardığınız 9 işçi arkadaşımıza işbaşı yaptırın, çoğunluk itirazını geri çekin ve sendikamızla masaya oturun” dedi.

Sendikamızın mücadelesinde kararlı olduğunu ve asla geri adım atmayacağını ifade eden Genel Başkan Öztürk, basın açıklamasına destek veren sendika temsilcilerine teşekkür ederek konuşmasını tamamladı.

adnan_uyar

Adnan Uyar; TÜMTİS ve DHL işçilerinin yanındayız

Türk-İş Bölge Başkanı Adnan Uyar da yaptığı konuşmada işverenin buradaki mücadeleyi iyi okuması gerektiğini vurguladı. Uyar, DHL işverenine seslenerek şunları dile getirdi; “Bizim aldığımız tavrın önemini iyi bilmeniz gerekiyor. Bu ülkede anayasal haklarını kullanarak sendikaya üye olanlara kapının önünü gösterirseniz, biz bütün sıkıntılara ve kaosa rağmen asla çalışanın haklı mücadelesinden geri adım atmayacağız.”

Sendikamızın ve DHL Express işçilerinin yanında olduklarını belirten Uyar “Türk-İş ailesinin bir ferdi olarak, TÜMTİS sendikamızın değerli genel başkanının çağrısına DHL işvereninin kulak vermesini yoksa daha büyük kalabalıklara hitap edecek mücadelelerin başlamasına yol açacağını belirtiyoruz. Bu mücadelenin bir an önce zaferle sonuçlanmasını, işçinin ve işverenin barışık bir şekilde devam etmesini arzu ediyor, Türk-İş olarak bu mücadeleyi sonuna kadar destekliyoruz” dedi.

DHL_1

Türkmen; İşvereni sağduyuya davet ediyoruz!

İstanbul 1 No’lu Şube Başkanımız Ersin Türkmen de yaptığı açıklamada, sendikamıza üye olduğu için 9 işçiyi işten çıkaran DHL Express’in yasa tanımaz bir tutumla işçi çıkarma yolunu seçmesinin kabul edilemez olduğunu söyledi.

Türkmen, sendikamızın DHL Express’te, aylar süren bir örgütlenme çalışmasının ardından Şubat 2017’de yasal çoğunluk sağladığını, ancak çoğunluk tespitine karşı itiraz davası açan işverenin, baskı, tehdit, şantaj ve hatta rüşvetle işçileri sendikadan istifa ettirmeye çalıştığını aktardı.

Şirketin 2017 Şubat ayında yapılan ücret zammında işçiler arasında sendikalı-sendikasız ayırımı yaptığını aktaran Türkmen, “Yönetici ve yönetici yardımcısı atamalarında hak ettiği halde sendika üyelerini terfi ettirmediniz. Yine direniş başladıktan sonra, vaatlerle, rüşvetle işçileri sendikamızdan vazgeçirmeye çalıştınız ama başarılı olamadınız. Bu tür hileli, çirkin oyunlardan sonuç alacağınızı sanıyorsanız yanılıyorsunuz” diye konuştu.

İşvereni sağduyuya davet eden Türkmen, “Kazanana kadar; hukuki, fiili, meşru mücadelemiz devam edecektir” dedi.

dhl_7

Basın açıklamasına destek veren sendikalar;

Türk İş 1. Bölge Temsilcisi Adnan Uyar, DERİTEKS Genel Başkanı Musa Servi ve Tuzla Şube Başkanı Binali  Tay ile şube yöneticileri, Türk Metal-İş İstanbul 1 No’lu Şube Başkanı Murat Salar, Belediye-İş İstanbul 1 No’lu Şube Başkanı Sezai Akyürek, Selüloz-İş İstanbul Şube Başkanı Kemal Yıldırım, Petrol-İş İstanbul 1 No’lu Şube Başkanı Ahmet Varanlı ve şube yöneticileri, Teksif Sendikası Genel Başkan Danışmanı Faruk Büyükkucak ve Yedikule Şube Başkanı Hasan Güneş, Cam Keramik-İş Şube Başkanı Birol Sarıkaş, Gıda-İş Bölge Temsilcisi İsmail Kızılyer ve siyasi parti temsilcileri katıldı.

BASIN AÇIKLAMASINDAN KARELER

dhl_4
dhl_14 dhl_13 dhl_12
dhl_3 DHL_P dhl_5dhl_express_2

 

© CopyLeft