• Sendikamıza üyelik işlemlerini e-devlet üzerinden yapabilirsiniz.
  • »Üyelik işlemlerini TÜMTİS’e Nasıl Üye Olunur? Bölümünden takip edebilirsiniz...
DHL EXPRESS DİRENİŞİMİZE ULUSLARARASI DESTEK Reviewed by Momizat on . Türkiye'ye gelen uluslararası üst federasyonumuz ITF’in inceleme ve dayanışma heyeti DHL Express’te 53’üncü gününe giren direnişimizi ziyaret ederek destek verd Türkiye'ye gelen uluslararası üst federasyonumuz ITF’in inceleme ve dayanışma heyeti DHL Express’te 53’üncü gününe giren direnişimizi ziyaret ederek destek verd Rating: 0
Home » EMEK HABERLERİ » DHL EXPRESS DİRENİŞİMİZE ULUSLARARASI DESTEK

DHL EXPRESS DİRENİŞİMİZE ULUSLARARASI DESTEK

Türkiye’ye gelen uluslararası üst federasyonumuz ITF’in inceleme ve dayanışma heyeti DHL Express’te 53’üncü gününe giren direnişimizi ziyaret ederek destek verdi.    

liz

ITF’in (Uluslararası Taşıma İşçileri Federasyonu) Kara Taşımacılığı Bölüm Başkanı Noel Coard, Kampanyalar Direktörü Liz Blackshaw ve Kara Taşımacılığı Bölümü Kıdemli Asistanı Deniz Akdoğan’dan oluşan ITF Heyeti, DHL Express’in İstanbul Yenibosna’da bulunan merkez ofisi önüne gelerek direnişteki işçilere ve sendikamıza desteğini bildirdi.

tumtis_1

Başkan Öztürk; Bugün direnişimiz uluslararası boyut kazanmıştır

ITF heyetinin ziyaretiyle birlikte burada bir basın açıklaması gerçekleştirildi. Basın açıklamasını yapan Genel Başkanımız Kenan Öztürk, tüm baskı ve zorluklara rağmen 53 gündür devam eden DHL Express direnişinin uluslararası bir boyut kazandığını belirterek “Bugün, dünyada 19 milyon işçiyi temsil eden uluslararası federasyonumuz ITF’in temsilcileri aramızda ve bizlerle dayanışmaya geldiler. Bu mücadele büyüyerek devam edecektir” dedi.

DHL Express’te gelinen sürece ilişkin bilgi veren Başkan Öztürk, “Bilindiği gibi sendikamız geçtiğimiz Şubat ayında DHL Express işyerinde örgütlenerek yasaların aradığı çoğunluğu sağlamıştır. Fakat işveren sendikamızın çoğunluğuna itiraz ederek sendikamıza üye işçilere baskı uygulamış ve sendikadan vazgeçirmeye çalışmıştır. İşçilerin istifayı kabul etmemesi üzerine 9 işçiyi işten çıkarmıştır. İşten çıkarılan üyelerimiz bu kapının önünde 53 gündür kararlı ve onurlu mücadelesini sürdürmektedir” diye konuştu.

kenan ozturk

DHL şirketinin, ITF ve UNI Küresel sendikası ile yaptığı protokole de değinen Başkan Öztürk konuşmasını şöyle sürdürdü “DHL şirketi bu protokol ile sendika hakkına saygı göstereceğini imza etmiştir. Ancak bu protokole rağmen Türkiye’de böyle bir uygulamaya girişmiştir. Bu uygulama protokolün ihlalidir ve aynı zamanda Türkiye’deki yasaların ve uluslararası sözleşmelerin de ihlalidir. Arkadaşlarımız en temel hakkını kullanarak sendikaya üye olmuşlardır. Bundan dolayı cezalandırılmışlardır.”

Sendikamızın bu mücadeleden geri adım atmayacağını ve sonuç alınıncaya kadar kardeş ve uluslararası sendikalarla birlikte bu mücadeleyi daha da büyüteceğini belirten Başkan Öztürk, DHL Express işçi düşmanı tutumundan vazgeçerek işten çıkardığı işçileri geri almaya ve itirazı geri çekmeye çağırdı.

Başkan Öztürk, ziyaretinden ve desteğinden dolayı ITF delegasyonuna ve tüm emek örgütlerine teşekkür ederek konuşmasını tamamladı.

noel_2

Noel Coard; ITF Olarak TÜMTİS’in Yanındayız

ITF Kara Taşımacılığı Bölüm Başkanı Noel Coard da yaptığı konuşmada, ITF’in aldığı karar ile oluşturulan heyetin Türkiye’ye gelmesindeki amacın olayları yakından incelemek olduğunu belirterek; “Bugün buraya gerçekleştirdiğimiz ilk ziyaret ama bu son olmayacak” dedi.

ITF’in tarihi boyunca işçilerin hakları için mücadele ettiğini belirten Coard, “ITF tüm dünyada özellikle haksızlığa uğrayan ve baskı altındaki işçilerin hak ve çıkarları için mücadele etmiş ve destek vermiştir. ITF aynı zamanda üye sendikalar ve TÜMTİS’le omuz omuza mücadele vermektedir. Özellikle çok uluslu şirketlerde verilen mücadelede TÜMTİS’in yanında olduk ve olmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

noel_3

Konuşmasının devamında birlik ve kararlılık vurgusu yapan Coard, “Türkiye’deki işçiler ve sendikaları güçlüdür. ITF de güçlüdür ve bu mücadelesinden vazgeçmeyecektir. ITF heyeti olarak burada olmaktan onur duyuyoruz” diye konuştu.

liz_itf

Liz Blackshaw; DHL İşçilerinin Yanında Olmaktan Gurur Duyuyoruz

“Burada olmaktan ve hakları için mücadele veren işçi kardeşlerimizi desteklemekten onur duyuyoruz” diyen ITF Kampanyalar Direktörü Liz Blackshaw da yaptığı konuşmada ITF’in Türkiye’deki DHL Express mücadelesine desteğinin süreceğini ifade etti.

“DHL şirketi ile bir protokolümüz vardır. Ve biz TÜMTİS’in yetki tespitine itirazını geri çekmesi için DHL’ye bir şans verdik” diyen Liz Blackshaw DHL’yi işçi karşıtı tutumundan vazgeçmeye çağırdı. Blackshaw konuşmasını şu sözlerle sürdürdü;

“DHL ile küresel düzeyde yaptığımız protokole göre yerel düzeyde çözüme kavuşmayan sorunlar uluslararası düzeyde tartışılmak zorunda. Bu yüzden DHL’ye tekrar bir çağrıda bulunuyoruz; İtirazını geri çekmesi, TÜMTİS ile masaya oturarak müzakerelere başlaması için çağrıda bulunuyoruz. Müzakere süreci başladığında da işten çıkardığı işçilere tekrar iş başı yaptırmalıdır.”

liz_2

ITF’in sonuna kadar bu mücadelesinde TÜMTİS ve DHL Express işçilerinin yanında olduğunu belirten Liz Blackshaw, “ITF burada ve burada olmaya devam edecektir. DHL Express işçileri gibi tüm işçilerin mücadelesini desteklemeye devam edecektir” dedi.

dhl_tumtis_manset1

Örgütlü İşyerlerinden ve Emek Örgütlerinden Destek

Merkez ve İstanbul 1 No’lu Şube ile Gebze şube yöneticilerimizin yanı sıra örgütlü bulunduğumuz ambarlar, UPS ve DHL Lojistik işyerlerinden temsilci ve üyelerimizin kitlesel katılımı ile gerçekleştirilen basın açıklamasına emek örgütü temsilcileri de katılarak destek verdi.

Basın açıklamasına destek veren sendikalar; BTS İstanbul 1 No’lu Şube Başkanı Ersin Albuz, DİSK yönetim Kurulu Limter İş Genel Başkanı Kamber Saygılı, Toleyis Genel Başkan Yardımcısı Yusuf Kutlu ve Bölge Şube Başkanı Ali Şahin ile Marmara Şube Başkanı Yusuf Erbaş, Tekgıda-İş Avrupa Yakası Şube Başkanı Turgay Koç, Türk- Metal Sendikası İstanbul 1 No’lu Şube Başkanı Murat Solar, Selüloz-İş İstanbul Şube Başkanı Kemal Yıldırım, DERİTEKS Genel Teşkilatlandırma Sekreteri Ayhan Yanılmaz ve İstanbul Şube Başkanı Binali Tay, Belediye-İş 2 No’lu Şube Sekreteri Ercan Gürünlü ve UİD-DER üyeleri.

ITF ZİYARETİ VE BASIN AÇIKLAMASINDAN GÖRÜNTÜLER

itf_ziyaretitf ziyaret1 itf ziyaret3 itf_3

ziyaret

dhl 53 dhl direnis

tumtis dayanisma

dayanisma ersin turkmen

itf_tumtis_ziyaret dhl halay dhl_tumtis_halay dhl_tumtis_halay1 itf_dhl

itf ziyaret

© CopyLeft