• Sendikamıza üyelik işlemlerini e-devlet üzerinden yapabilirsiniz.
  • »Üyelik işlemlerini TÜMTİS’e Nasıl Üye Olunur? Bölümünden takip edebilirsiniz...
ARAS KARGO’DA ÇOĞUNLUK TESPİTİ DAVASINI KAZANDIK! Reviewed by Momizat on . Merkez Yönetim Kurulumuzun, Aras Kargo'da çoğunluk tespiti davasına ilişkin 27.09.2017 tarihli açıklaması;  ARAS KARGO’DA ÇOĞUNLUK TESPİTİ DAVASINI KAZANDIK! Ar Merkez Yönetim Kurulumuzun, Aras Kargo'da çoğunluk tespiti davasına ilişkin 27.09.2017 tarihli açıklaması;  ARAS KARGO’DA ÇOĞUNLUK TESPİTİ DAVASINI KAZANDIK! Ar Rating: 0
Home » Kargo Gündemi » ARAS KARGO’DA ÇOĞUNLUK TESPİTİ DAVASINI KAZANDIK!

ARAS KARGO’DA ÇOĞUNLUK TESPİTİ DAVASINI KAZANDIK!

Merkez Yönetim Kurulumuzun, Aras Kargo’da çoğunluk tespiti davasına ilişkin 27.09.2017 tarihli açıklaması; 


Tumtis_logo_siteARAS KARGO’DA ÇOĞUNLUK TESPİTİ DAVASINI KAZANDIK!

Aras Kargo’nun çoğunluk tespitine itiraz davası reddedildi. İstanbul 16. İş Mahkemesi’nde görülen davada verilen kararla birlikte; sendikamızın Aras Kargo işyerinde toplu sözleşme için yeterli yasal çoğunluğu sağladığı mahkeme kararıyla tescillenmiş oldu.

Aras Kargo’da 2014 yılında başlattığımız örgütlenme çalışmasını, yaklaşık bir yıl süren yoğun bir çalışma sonucunda tamamlamış, Çalışma Bakanlığı’nın 26 Kasım 2015 tarihli tespit yazısı ile yasal çoğunluğu sağlamıştık. İşveren, yasalardaki boşlukları kullanarak itiraz davası açmış, bu sayede toplu sözleşme sürecini durdurmuştu.

İşverenin açtığı itiraz davası, esasen 2 ay içinde bitmesi gerekirken 15 Temmuz darbe girişimi, Bölge Adliye Mahkemeleri’nin kuruluşu ve zaten hantal olan sistem nedeniyle yaklaşık 22 ay sürdü. Ancak süreç uzasa da sonuç değişmeyecektir. Bu nedenle işvereni, çalışanların anayasal hakkı olan sendika hakkına saygı göstermeye davet ediyoruz.

Adli sistemdeki mevcut hantallığı bilen, itiraz davasını da bu nedenle açan işverenin toplu sözleşme sürecini uzatma girişimi sonuç vermemiştir. Bundan sonra da vermesi mümkün değildir. Bu nedenle işveren artık süreci uzatmaktan vaz geçmeli, sendikamızla bir an önce masaya oturmalıdır.

Aras Kargo 844 şubesi, 28 aktarma merkeziyle, 1500 yerleşim yerinde 10 binden fazla çalışanıyla Türkiye’deki en büyük kargo işletmelerinden birisidir. Aras Kargo’da sağlanan bu başarı ülkemizde kargo işçisinin kaderini etkileyecek önemdedir. Sendikamızın, tüm zorluklara karşın örgütlenme çalışmasında sağladığı bu başarı, kargo işçilerinin geleceğini kazanma mücadelesinde önemli bir aşama olmuştur.

Sendikamızın, DHL Lojistik ve UPS Kargo’daki örgütlenme başarısının ardından Aras Kargo’da başlattığı örgütlenme çalışmasında aldığı mesafe ve kazandığı hukuk zaferi hem kargo işçileri hem de Türkiye işçi sınıfı açısından önemli bir kazanım olmuştur.

Bu süreci, başarılı bir Toplu İş Sözleşmesi ile taçlandıracağımıza inanıyoruz. Bunun için de mücadelemizi kararlılıkla devam ettireceğiz. Tüm kargo, lojistik ve taşıma işçilerini sendikamızda birleşmeye çağırıyoruz.

Kamuoyuna saygıyla bildiririz.

TÜMTİS MERKEZ YÖNETİM KURULU

© CopyLeft