• Sendikamıza üyelik işlemlerini e-devlet üzerinden yapabilirsiniz.
  • »Üyelik işlemlerini TÜMTİS’e Nasıl Üye Olunur? Bölümünden takip edebilirsiniz...
Türk-İş de inanmadı… 50 bin kişi mağdur Reviewed by Momizat on . Türk-İş’in kamu iktisadi teşebbüslerindeki 50 bin taşeron işçinin kadroya alınması talebine hükümetten olumsuz yanıt geldi. Türk-İş yönetimi önceki gün Başbakan Türk-İş’in kamu iktisadi teşebbüslerindeki 50 bin taşeron işçinin kadroya alınması talebine hükümetten olumsuz yanıt geldi. Türk-İş yönetimi önceki gün Başbakan Rating: 0
Home » EMEK HABERLERİ » Türk-İş de inanmadı… 50 bin kişi mağdur

Türk-İş de inanmadı… 50 bin kişi mağdur

Türk-İş’in kamu iktisadi teşebbüslerindeki 50 bin taşeron işçinin kadroya alınması talebine hükümetten olumsuz yanıt geldi.

taşeron1

Türk-İş yönetimi önceki gün Başbakan Binali Yıldırım ile 1.5 saat görüştü ve 69 kamu iktisadi teşebbüsündeki (KİT) 50 bin taşeron işçinin de kadro kapsamına alınmasını istedi. Ancak Başbakan Binali Yıldırım’dan olumsuz yanıt geldi.

Türk-İş, kadro için yapılacak sınavla ilgili işçilerde kaygı ve endişe olduğunu iletti. Yıldırım ise sıkıntı olmayacağını, sınavın güvenlik soruşturmasından ibaret olduğunu söyledi. Gelişmeler üzerine Türk-İş Başkanlar Kurulu dün toplandı. Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, hükümetten gelen, düzenlemenin 1 milyon 20 bin çalışanı kapsadığı açıklamasına, “1 milyon 20 bin rakamı nasıl çıkıyor ben de bilmiyorum” dedi.

15 Aralık’ta görüştükleri Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu’nun kendilerine KİT’lerdeki çalışanların da kadroya alınacağını, problemin çözüldüğünü söylediğini anımsatan Atalay, oysa çıkan KHK’de KİT’lerin kapsam dışında bırakıldığına dikkat çekti. Atalay, düzenlemenin KHK ile yapılmasını da eleştirerek, “Meclis’e yasa olarak gelseydi sıkıntılarımızı anlatma imkânı bulurduk” dedi. Atalay, işçilerin geçmişe yönelik dava, icra takibi ile her türlü alacak ve haklarından vazgeçmelerinin hak kaybına neden olup olmayacağı konusunda da, “Mahkemelere açılmış davalar vardı. Muhakkak hak kaybı olur” dedi.

KHK’de kadroya alınacak taşeron işçilerin ücretlerinin Yüksek Hakem Kurulu kararlarına göre belirleneceği ifade edilmişti. Buna göre işçilerin ücretlerinin 1500 lira ile 1600 lira arasında olması bekleniyor.

Kıdemde soru işareti

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sarıeroğlu, işçilerin kıdem tazminatlarıyla birlikte kadroya geçirileceklerini ifade etti ancak KHK’de işçilerin kıdem tazminatlarına ilişkin bir düzenleme yok. Bakanlık ise dün, geçmiş kıdemlerin İş Yasası çerçevesinde dikkate alınacağını belirterek, “İşçilerimizin bu hakları korunmaktadır” açıklamasını yaptı.

‘Kadro yok’ tehdidi!

Türk-İş, Başbakan Yıldırım ile görüşmesinde üniversitelerde yaşananlara da dikkat çekti. Atalay, üniversitelerde taşeron işçilere “Şu sendikaya üye olmazsanız kadro alamazsınız. Sınav da bunun için yapılıyor” denildiğini, ellerinde ses ve görüntü kayıtları olduğunu söyledi. Bunları “akıl tutulması” olarak değerlendiren Atalay, işçilere bu yönde baskı yapılmamasını istedi.

Kaynak: Cumhuriyet

 

© CopyLeft