• Sendikamıza üyelik işlemlerini e-devlet üzerinden yapabilirsiniz.
  • »Üyelik işlemlerini TÜMTİS’e Nasıl Üye Olunur? Bölümünden takip edebilirsiniz...
DHL Express Direnişimize Türk-İş’ten Dayanışma Ziyareti Reviewed by Momizat on . Sendikamıza üye 9 işçinin işten çıkarıldığı DHL Express kargoda direnişimiz 171’inci gününde devam ederken; Türk İş Marmara Bölge Temsilciliği ve İstanbul Şubel Sendikamıza üye 9 işçinin işten çıkarıldığı DHL Express kargoda direnişimiz 171’inci gününde devam ederken; Türk İş Marmara Bölge Temsilciliği ve İstanbul Şubel Rating: 0
Home » EMEK HABERLERİ » DHL Express Direnişimize Türk-İş’ten Dayanışma Ziyareti

DHL Express Direnişimize Türk-İş’ten Dayanışma Ziyareti

Sendikamıza üye 9 işçinin işten çıkarıldığı DHL Express kargoda direnişimiz 171’inci gününde devam ederken; Türk İş Marmara Bölge Temsilciliği ve İstanbul Şubeleri direnişimizi destek ve dayanışma ziyaretinde bulundu.

dhl_1

Türk İş Marmara Bölge Temsilcisi Adnan Uyar ve çok sayıda sendika temsilcisinin gerçekleştirdiği ziyaretin ardından basın açıklaması yapıldı.
Genel Başkanımız Kenan Öztürk, merkez ve şube yöneticilerimiz ile UPS ve ambar işyeri temsilcilerimiz de basın açıklamasına katıldı.

uyar_11

 

Adnan Uyar: Taşeron Meselesi Sürüyor
Çalışma yaşamına ilişkin sorunlara değinen Türk-İş Bölge Başkanı Adnan Uyar taşerona kadro düzenlemesine ilişkin olarak şunları dile getirdi; “Türkiye’nin en önemli sorunlarından birisi olan taşeron meselesi halledildi gözüküyor ama biz biliyoruz ki bu mesele halledilmedi ve sıkıntılar devam ediyor. Bir an önce halledilmesi gerektiğini buradan kamuoyuna ve ülkeyi yönetenlere sesleniyoruz. Halledildi denilen meselenin içinde KİT’lerde çalışan 50 bin arkadaşımızın dışarıda kalması insani bir durum değildir. Yine kamuda makinelerle, araçlarla beraber ihalesi yapılan yaklaşık 18 bin arkadaşımızın da bu ihale şartları dışında olduğu için taşerondan kadroya alınmadıklarını görüyoruz. Eğer siz haktan ve adaletten bahsediyorsanız, eğer siz insanların gerçek anlamda adil bir şekilde yaşaması ve çalışma koşullarına ulaşmasını ve gerçekten dediğiniz gibi ‘kamuda taşeron meselesi bitmiştir’ diyorsanız bu meselenin de bir önce halledilmesi gerekiyor ve bu arkadaşlarımız için de bir an önce yasal düzenlemelerin yapılması gerekiyor.”

Vergi Adaletsizliği…
Çalışanlar açısından sorun teşkil eden vergi adaletsizliğinin de bir an önce halledilmesi gerektiğini belirten Türk İş Bölge Temsilcisi Adnan Uyar, “ Verginin yüzde 15’te aynen kalmasını istiyoruz. Vergi matrahı aralıklarının bizi sıkıntıya sokmayacak bir şekilde, çalışanları mutlu edecek şeklinde bir an önce halledilmesini talep ediyoruz” diye konuştu.

uyar_12

‘Asgari Ücret 1893 TL Olmalı’
Türk-İş’in asgari ücretle ilgili resmi verileri baz alarak 1893 lira düzeyinde olması gerektiği yönündeki görüşünü hatırlatan Uyar, asgari ücret konusunda sürekli ülke şartlarının bahane edilerek çalışanların mağdur edilmesinin kabul edilemez olduğunu söyledi. Uyar, yapılacak yasal düzenleme ile asgari ücretin 1893 lira seviyesine çekilmesi gerektiğini ve vergi dışı bırakılması gerektiğini ifade etti.

DHL Express İşçilerinin Yanındayız
Örgütlenme önündeki engellere de değinen Uyar, DHL Express işçilerinin anayasal hakkı olan örgütlenme hakkını kullandıkları için işten çıkarıldıklarını hatırlatarak, “Hani bu ülkede anayasal haklar kullanılabilirdi ve bununla ilgili bir sıkıntı yoktu? Anayasal hakların özgürce kullanılabilmesi için örgütlenme önünde engeller bir an önce kaldırılmalı ve örgütlenmenin önü açılmalıdır” dedi.

Sendikalaşma mücadelesi veren DHL Express işçilerinin yanında olmaya devam edeceklerini belirten Uyar, örgütlenme hakkı ve çalışma yaşamındaki tüm bu taleplerin hayata geçmesi için her türlü meşru mücadeleye hazır olduklarını vurguladı.

ozturk_1

Genel Başkan Kenan Öztürk; Sefalet Ücreti Kabul Edilemez
Genel Başkanımız Kenan Öztürk de yaptığı konuşmada yeni asgari ücretin beklentileri karşılamadığını ve sefalet ücreti düzeyinde kaldığını ifade etti. Bazı hükümet temsilcilerinin “42 asgari ücretle 1.4 motor gücüne sahip bir sıfır araç alınabiliyor” yönlü açıklamaları ile ekonominin iyiye gittiğine dair açıklamalarına değinen Başkan Öztürk, buna karşın asgari ücretin açlık ve yoksulluk sınırının altında kaldığını ve işçilerin talep ettiği düzeyin altında kaldığını söyledi.

Taşerona kadro konusunda atılan adımların olumlu ancak yetersiz olduğunu belirten Başkan Öztürk, tüm işçilerin ayrımsız kadroya alınması gerektiğini ifade etti.

kenan_ozturk

Sendika hakkı anayasal haktır
Dokuz işçinin işten çıkarıldığı DHL Express’teki örgütlenme sürecine de değinen Genel Başkan Öztürk, Başbakan Binali Yıldırım’ın ILO toplantısındaki “Örgütlenmekten korkmayın” sözlerine atıfta bulunarak “Bugün burada bu çağrıya tezat bir durum yaşanmaktadır” dedi. Başkan Öztürk, DHL Express işçilerinin anayasal hakkını kullanarak sendikaya üye olduğunu ancak şirketin ülkemizdeki anti demokratik yasalardan yararlanarak çalışanların sendika hakkını engellediğini ve her türlü baskı aracını devreye koyduğunu söyledi.

ozturk_kenan

Küresel eylem kararı
“Arkadaşlarımız 171 gündür burada, onurlu mücadelesini sürdürüyor. Suçları anayasal hakkını kullanmak” diyen Genel Başkan Öztürk, DHL şirketinin uluslararası federasyonlarla yaptığı protokolü hatırlattı. Şirketin imzaladığı protokol ile sendika hakkına saygı göstereceğini taahhüt ettiğini ancak bu taahhütlerine uymadığını belirten Başkan Öztürk, “Şirket yöneticileri, çalışanlarına yönelik baskı yaparak, terfilerde ayrımcılık yapıyor ve mobbing ile işçileri istifaya zorluyorlar. İşçiler sendikasına sahip çıktığı için işten çıkarılıyorlar. Ancak, biz kararlıyız, mutlaka kazanacağız. Bugün kardeş sendikalarımız yanımızda ve bu mücadele büyüyerek devam ediyor. Uluslararası sendikalar da küresel eylem kararı almışlardır. Eğer, DHL Express sendika hakkına saygı göstermezse küresel eylem kararı hayata geçirilecektir” diye konuştu.
Genel Başkan Öztürk, ziyaretinden ve desteğinden dolayı sendikalar ve kitle örgütü temsilcilerine teşekkür etti.
Basın açıklamasının ardından Kod-A bilişim direniş çadırı da ziyaret edildi.

dhl_14

Basın açıklamasına katılanlar; Türk İş Marmara Bölge Temsilcisi Adnan Uyar,  Harb İş Sendikası İstanbul Anadolu Yakası Şube Başkanı Emin Gödek ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Koop İş Sendikası İstanbul Şube Başkanı Aziz Hacısalihoğlu ve yönetim kurulu üyeleri, Türk Metal Sendikası Adadolu Yakası Şube Şönetim Kurulu ve işyeri temsilcileri, Toleyis Sendikası İstanbul Bölge Başkan Yardımcısı Ersin Sancaklı ve Marmara Şube Başkanı Yusuf Erbaş, Tezkoop İş Sendikası İstanbul 1 Nolu Şube Başkanı Necla Önder, Tekgıda İş Sendikası Anadolu Yakası Şube Başkanı Turgay Koç ve Yönetim Kurulu, DERİTEKS sendikası Genel Teşkilatlandırma Sekreteri Ayhan Yılmaz ve Tuzla Şube Başkanı Binali Tay ve yönetim kurulu, Teksif Sendikası Yedikule Şube Başkanı Hasan Güneş ve Topkapı Şube Başkanı Özcan Bahar ile Yenibosna Şube Başkanı Enver Atasoy ve Genel Başkan Danışmanı Faruk Büyükkucak, UİDDER üyeleri ve 94 günden beri direnişte olan Sosyal İş üyesi Kod-A işçileri.

BASIN AÇIKLAMASI VE ZİYARETTEN GÖRÜNTÜLER:

dhl_12 dhl_13 dhl_14 dhl_16 dhl_17 dhl_cadir dhl_direnis dhl_tumtisdhl-11 dhl-15 direnis_dhl ersin_turkmen

turk metal

koda

 

 

© CopyLeft