ÜYELERİMİZE, İHALEYİ ALDIĞI SÖYLENEN, HALK ULAŞIM YETKİLİLERİ TARAFINDAN İŞBAŞI YAPTIRILMIYOR!

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin kuruluşu olan Bursa Ulaşım Anonim Şirketi’nin (BURULAŞ) sahibi olduğu sarı belediye otobüslerinde çalışan üyelerimize, 1 Haziran 2008 tarihi itibarı ile, şehir içi toplu taşıma ihalesini aldığı söylenen Halk Ulaşım Ltd. Şirketi yetkilileri tarafından işbaşı yaptırılmıyor. Bu güne kadar tüm girişimlerimize rağmen İhalenin kime verildiği sendikamızdan ve Bursa halkından gizlenmiştir.

Yasa gereği şehir içi toplu taşımayı yapmak zorunda olan Büyükşehir Belediyesi, düşük ücretli, hiçbir hakka sahip olmayan, sendikasız işçiler çalıştırmak için, işin bir kısmını özelleştirdi ve EVİN TAŞIMACILIK’a yaptırdı. EVİN TAŞIMACILIK işçisi gösterilen sarı otobüs şoförlerinin sendikamıza üye olması üzerine de, işçileri sendikadan istifa ettirmek için olmadık yöntemler denendi. Sürgün listeleriyle, işten çıkarma listeleriyle istifa baskısı oluşturuldu, sendikan istifa için ikna seansları düzenlendi.

Tüm baskılara karşın sendikada direnen üyelerimizden bir kısmı işten çıkarıldı. Mahkemeler, sendikal nedenle yapılan işten çıkarmaları iptal etti, asıl işverenin Büyükşehir Belediye kuruluşu olan BURULAŞ olduğuna karar verdi.

Büyükşehir belediyesi mahkeme kararlarını yerine getirmek yerine yeni oyunlara girişti. Bu kez şehir içi toplu taşıma işini BURBAK isimli bir başka belediye kuruluşu aracılığı ile ihaleye çıkardı. İhale sonuçlarını tüm ısrarlı girişimlerimize rağmen, yasayı da çiğneyerek kamuoyuna açıklamadı. Ve 31 Mayıs tarihinde yeni ihaleyi aldığını söyleyen HALK ULAŞIM unvanlı bir firma çıktı ortaya.

Yeni olduğunu iddia eden bu firmanın yöneticileri ise EVİN TAŞIMACILIK’ın yöneticileridir. EVİN TAŞIMACILIK patronu Nurettin Çakmak’ın oğlu, HALK ULAŞIM’ın müdürü olduğunu söyleyerek üyelerimize yeni sözleşmeler dayatıyor.

Yıllardan beri burada çalışan üyelerimize, işe yeni alınıyormuş gibi; belirli süreli, deneme süreli, kısacası ortaçağ koşullarında yeni sözleşme dayatılıyor. Sözleşme ile birlikte “ibraname”ler, tarih kısımları boş bırakılmış “istifa” mektupları imzalatılıyor. Üstelik bunları imzalamak için noter onaylı sendikadan istifa yazısı getirme koşulu dayatılıyor. Bu vahşet, bu yasa dışılık, bir belediye kuruluşunda, belediye başkanının gözleri önünde yaşanıyor. Belediye yetkilileri kendilerinin ilgisi yokmuş, haberi yokmuş gibi davranarak kimseyi aldatamazlar.

Üyelerimize yönelik baskılara ve işe başlatmama uygulamasına karşı TÜMTİS Sendikası olarak sessiz kalmayacağız. Yasal ve meşru tüm haklarımızı sonuna kadar kullanacağız. Açıkça veya hile kullanarak yasayı çiğneyen, ortaçağ koşullarını dayatanlardan mahkemeler huzurunda hesap soracağız.

Bursa halkının değerlerini ona-buna peşkeş çekenlere, Bursa’nın çocuklarını işsiz bırakıp dışarıdan şoför ithal edenlere Bursa’yı dar edeceğiz. Bütün ülkeye ve bütün dünyaya, Uluslararası Çalışma Örgütü’ne; bir kamu kuruluşu olan Büyükşehir belediyesinin yasaları nasıl çiğnediğini, yasaya karşı nasıl hile yaptığını, sendika düşmanlığını anlatacağız.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Sorumluluktan Kaçamaz!

Buradan Başbakan Sayın Recep Tayip Erdoğan’a, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Faruk Çelik’e, Bursa milletvekillerine, Bursa Valisi Sayın Şahabettin Harput’a ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Hikmet Şahin’e sesleniyoruz. Bugüne kadar yaşananları, üyelerimizin mağdur olmalarını görmezden gelerek adeta “üç maymunu” oynayan Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Şahin, sorumluluklarını yerine getirmekten kaçamaz. Mahkemeler tarafından Büyükşehir Belediyesi’nin işini yaptıkları tescil edilen üyelerimizin açlığa ve işsizliğe mahkum edilmelerine sessiz kalıp göz mü yumacaksınız? Sorumluluğunu taşıdığınız Bursa Halkının can güvenliğini deneyimsiz, alelacele benzin istasyonlarında sınava tabi tutulan acemi ellere mi teslim edeceksiniz? Yeni bir ihale yapılmış olsa bile, sınavlardan geçirilerek yeterlilikleri kanıtlanmış, mahkeme kararları ile de haklılıkları kanıtlanmış üyelerimize derhal işbaşı yaptırılmalıdır.

Anayasal hakkını kullanarak sendikamıza üye olan, toplu sözleşmeli bir düzende, daha iyi şartlarda hizmet vermek isteyen üyelerimizin durumunu görüşmek üzere ısrarlı görüşme taleplerimize bu güne kadar cevap vermeyen Belediye Başkanı, sendikamız ile bir an önce görüşmeli, üyelerimizin ve Bursa Halkının mağdur edilmeyeceğinin güvencesini vermelidir.

Buradan Bursa Halkına sesleniyoruz. Üyemiz olan sarı otobüs şoförleri yıllardır sizi evinize, işinize, okulunuza, sevdiklerinize taşıdılar. Anayasal haklarını kullanarak sendikamıza üye olduklarından dolayı işten çıkarıldılar. Gelin hep beraber bu kıyıma izin vermeyelim. Sahip çıkalım, dayanışmada bulunalım, sesimizi yükseltelim.

Gürel YILMAZ

Genel Sekreter