BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI HALKIN SESİNE KULAK VERMELİ, İŞTEN ÇIKARILAN ÜYELERİMİZİN İŞBEŞI YAPMALARINI SAĞLAMALIDIR!

Bursa Büyükşehir Belediyesi, sarı belediye otobüslerinde çalışan şoförlerin sendika üyesi olmasını, daha iyi bir ücretle, insanca koşullarda çalışmasını engellemek için oyun üzerine oyun tezgahlıyor. Sarı otobüsleri; önce BURULAŞ aracılığı ile özelleştirip Deniz Ulaşım A.Ş. üzerinden EVİN TAŞIMACILIK’a ihale eden Büyükşehir belediyesi, bu ihalenin yasal olmadığını anlayınca, ikinci bir ihale ile Deniz Ulaşım A.Ş.’yi devre dışı bıraktı ve işi doğrudan EVİN TAŞIMACILIK’a verdi. 

EVİN TAŞIMACILIK işçisi gösterilen otobüs şoförleri, belediyenin bu oyunlarına karşın sendikamıza üye oldular. Sendika üyeliğinden sonra işçilere eşi benzeri görülmemiş baskılar yapıldı. Sürgün listeleri hazırlandı. Sendikadan istifa için ikna seansları düzenlendi, 10 üyemiz işten atıldı. Mahkemeler oynanan oyunları tespit edip işe iade kararları verdi ama bir kamu kurumu olan belediye ve yan kuruluşu BURULAŞ, mahkeme kararlarını yerine getirmedi.

bursa,tümtis

Tüm baskılara karşın 182 şoförün sendikamıza üye olmasından sonra, çoğunluk tespiti için Çalışma Bakanlığına başvuruda bulunduk. Ancak ne yazık ki; Demiryol-İş sendikası tarafından yapılan itirazlar ve açılan davalar nedeniyle, Çalışma Bakanlığı tarafından yetki tespiti talebimiz donduruldu. Nihayet; Demiryol-İş sendikasının desteğini alan, ancak davaların sendikamız lehine sonuçlanacağını anlayan belediye, yeni bir oyuna girişti. Büyükşehir Belediyesi bu kez de BURBAK unvanlı bir şirket kurdu ve sarı otobüsleri BURBAK unvanlı bu şirketi aracılığı ile yeniden ihaleye çıkardı. Tüm ısrarlı çabalarımıza karşın ihale sonucunu uzun bir süre gizleyen Büyükşehir belediyesi, 01 Haziran tarihinden itibaren de; ihaleyi HALK ULAŞIM unvanlı bir şirketin aldığını ileri sürerek sendikamız üyesi 123 şoförü işten çıkardı. Oysa HALK ULAŞIM yetkilisi olarak işçilerle muhatap olanlar EVİN TAŞIMACILIK’ın müdürü Nurettin Çakmak ile oğlu idi.

Sendikadan baskı ile istifa ettirilen şoförler ile sendika üyesi olmayan EVİN TAŞIMACILIK’ın diğer şoförlerini, ibraname ve istifa mektupları imzalattıktan sonra HALK ULAŞIM unvanlı yeni şirkete devrederek çalıştırmaya devam eden belediye, sendika üyesi işçilerin tamamını ise sokağa ve açlığa terk etti.

bursa,tümtis
Bir kamu kuruluşu olan belediye, benzeri görülmemiş yasa-dışılıkların failliğine devam ediyor. Anayasal hakkını kullanarak sendikaya üye olan işçilere istifa için baskı kurmak, sendikal nedenle işten çıkarmak, yasal zorunluluğa karşın ihale sonuçlarını kamuoyundan gizlemek ve bilgi vermemek, hukuka aykırı ihaleler yapmak suçlarına yeni suçlar ilave etmeye devam ediyor. Sendikalı sendikasız işçi ayrımı yaparak sendikasız olanları çalıştırmaya devam ederken, üyelerimizi işten çıkarıyor. Üç ayrı sınavdan geçirilmiş, tecrübeli-sendikalı şoförleri işten çıkarıp, benzin istasyonlarında alelacele yaptığı sınavla acemi şoförler alarak Bursa halkının can güvenliğini tehlikeye atıyor. Son günlerde hemen her gün sarı otobüslerin karıştığı trafik kazalarının yaşanması ve kamunun da zarara uğratılması suç değil de nedir?

Bursa Halkı Üyelerimizin Yanında

15 günden bu yana işten çıkarılan üyelerimiz ile birlikte üç ayrı yerde Bursa Halkından imza topluyoruz. Büyükşehir belediyesi eliyle sahnelenen yasa dışılıklara karşı açtığımız İmza standlarında; hem şehir içi ulaşımda yaşanan sorunları Bursalılar ile konuşuyor hem de işten atılan üyelerimizin tekrar işbaşı yapmalarını sağlamak için imza topluyoruz. Onbinlerce Bursalı, işten atılan üyelerimizin ve sendikamızın yanında olduklarını attıkları imzalarla ve tepkilerini dile getirerek ifade ettiler. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Bursa Halkının ve sendikamızın çağrılarına sessiz kalamaz, kalmamalıdır. Topladığımız onbinlerce imzayı birazdan Büyükşehir Belediye Başkanı Hikmet Şahin’e elden vereceğiz. Hikmet Şahin “sarı belediye otobüslerinde çalışanlar benim işçilerim değil, taşeron firmanın işçileri” diyerek sorumluluklarını yerine getirmekten kaçamaz.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Sorumluluktan Kaçamaz!

Buradan Başbakan Sayın Recep Tayip Erdoğan’a, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Faruk Çelik’e, Bursa milletvekillerine, Bursa Valisi Sayın Şahabettin Harput’a ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Hikmet Şahin’e sesleniyoruz ve bu sorunu çözün diyoruz. Acemi ve eğitimsiz şoförlerle Bursa halkının can güvenliğini tehlikeye atmayın diyoruz. Sorunu çözmek için illa ölümlü kaza mı olmasını bekliyorsunuz? Nezaketi ve başarısından dolayı altın ile ödüllendirdiğiniz şoförü sendika üyesi oldu diye işten çıkarıp yerine hayatı boyunca hiç otobüs kullanmamış şoför mü çalıştıracaksınız? Bursa halkının vicdanı buna izin verir mi sanıyorsunuz?

Bugüne kadar yaşananları, üyelerimizin mağdur olmalarını görmezden gelerek adeta “üç maymunu” oynayan Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Şahin, sorumluluklarını yerine getirmekten kaçamaz. Mahkemeler tarafından Büyükşehir Belediyesi’nin işini yaptıkları tescil edilen üyelerimizin açlığa ve işsizliğe mahkum edilmelerine sessiz kalıp göz yummayın. Sorumluluğunu taşıdığınız Bursa Halkının can güvenliğini deneyimsiz, alelacele benzin istasyonlarında sınava tabi tutulan acemi ellere teslim etmeyin. Yeni bir ihale yapılmış olsa bile, sınavlardan geçirilerek yeterlilikleri kanıtlanmış, mahkeme kararları ile de haklılıkları tescil edilmiş üyelerimizin işbaşı yapmasını sağlayın.

Anayasal hakkını kullanarak sendikamıza üye olan, toplu sözleşmeli bir düzende, daha iyi şartlarda hizmet vermek isteyen üyelerimizin durumunu görüşmek üzere ısrarla görüşme talep ettik. Bu güne kadar cevap vermediniz. Duymazdan geldiniz. Artık yeter. Bursa halkını ve üyelerimizi daha fazla mağdur etmeye hakkınız yok. Bir an önce görüşme talebimizi kabul edin. Bugün biz, sorunun çözümü için görüşme talebinde bulunuyoruz, taleplerimiz kabul edilmez ise yerel seçimlerde kapılarımıza nasıl geleceksiniz?

Sorun çözülene dek mücadelemiz devam edecek!

Üyelerimize yönelik baskılara ve işe başlatmama uygulamasına karşı TÜMTİS Sendikası olarak sessiz kalmadık, bundan sonra da sessiz kalmayacağız. İmza kampanyası ile yetinmeyeceğiz, yasal ve meşru tüm haklarımızı sonuna kadar kullanacağız. Sorun çözülene dek her gün belediyenin önünde olacağız. Yasayı çiğneyerek sendika üyeliği sebebiyle işçi çıkaranlardan mahkemelerde de hesap soracağız.

Buradan çocuklarına ve kendi can güvenliğine sahip çıkan, değerlerinin peşkeş çekilmesine tepki göstererek imza kampanyasına destek veren Bursa halkına teşekkür ediyoruz. Ve çağrıda bulunuyoruz; gelin Bursa’nın çocuklarını işsiz bırakıp dışarıdan şoför ithal edenlere Bursa’yı dar edelim. Gelin, sizin gücünüzü kullanarak yasa tanımayanlara hesap soralım. Ve gelin, yıllardır sizi evinize, işinize, okulunuza, sevdiklerinize taşıyan şoförlere sahip çıkın, omuz verin ki; belediyeyi bu yanlıştan vazgeçirelim. Gelin hep beraber bu kıyıma izin vermeyelim. Sahip çıkalım, dayanışmada bulunalım, sesimizi yükseltelim.

Gürel YILMAZ

Genel Sekreter