YEDİ AYDIR DİRENİŞTE OLAN YÖRSAN İŞÇİLERİNİ ZİYARET ETTİK!

Tek Gıda-İş Sendikası’na üye olduklarından dolayı işten atılan ve Yörsan’ın Balıkesir-Susurluk’ta bulunan Fabrikası önünde direnişlerine devam eden işçileri ziyaret ettik. Yedi aydır direnişte olan 400 Yörsan İşçilerini ziyarete, Genel Sekreterimiz Gürel Yılmaz, Merkez Yönetim Kurulu Üyemiz Muharrem Yıldırım, Bursa Şube Başkanımız Ahmet Güllü ile işten atıldıklarından dolayı direnişlerine Bursa Büyükşehir Belediyesi önünde devam eden belediye otobüs şoförleri ile Bursa Ambarlarında çalışan temsilci ve üyelerimiz katıldı.

yörsan,tümtis

yörsan,tümtis

yörsan,tümtis

Balıkesir-Susurluk’ta direnişte olan Yörsan işçilerini ziyarete, sendikamız Bursa Şube üyesi işçiler “Direne direne kazanacağız, Yörsan işçisi yalnız değildir, İş ekmek yoksa barış da yok, Yaşasın sınıf dayanışması, İşçilerin birliği sermayeyi yenecek, Yaşasın örgütlü mücadelemiz, Birlik mücadele zafer” sloganları atıldı.

yörsan,tümtis

Ziyaret sırasında bir konuşma yapan Tek Gıda-İş Örgütlenme Uzmanı Ömer Seyfettin Atılgan direniş hakkında bilgi verdi. Atılgan, 209 gündür sendikalı olarak işe geri dönme mücadelesi verdiklerini belirterek, “Çalışma Bakanlığı yetkilileri 400 işçinin ekmeği ile oynadı.Mahkemelerde işe iade davalarını kazandık. İşveren Yargıtay’a itiraz etti. Hukuki sürecin sonuçlanmasını bekliyoruz. Kazanan biz olacağız, kazanan işçi sınıfı olacak” dedi. Bizler TÜMTİS’i mücadele ve direnişlerden tanıyoruz diyerek konuşmasını sürdüren Atılgan, “ziyaretiniz bizlere güç ve moral verdi. Yörsan işçileri adına hepinize teşekkür ediyorum” dedi.

Kazanan İşçi Sınıfı Olacak

yörsan,tümtis

Yörsan’ın önünü mücadele ve direniş merkezine dönüştüren işçileri selamlayarak konuşmasına başlayan Genel Sekreterimiz Gürel Yılmaz, “işçilerin sınıf kardeşlerinden yani bizlerden başka dostu yoktur. Kazanacağımız her başarı işçi sınıfının başarısı ve kazanımı olacaktır” dedi. Sendikalı olarak işe geri dönme mücadelelerinin sürdüğü, Burulaş ve Unilever direnişleri hakkında da bilgi veren Yılmaz, “direnişler bir okuldur. İşçiler bu okulda dostunu, düşmanını daha iyi anlıyorlar.İşimizi, sendikamızı elimizden alanlara karşı birleşelim.İşçi sınıfı olarak birleşmezsek sermaye bizleri bir kaşık suda boğar.İşçilerin birleşmekten başka bir şansları yok. İşçiler olarak el ele, omuz omuza, yürek yüreğe birleşirsek bizlerin önünde kimse duramaz” dedi. Yoğurdun, sütün ve peynirin ustaları işlerine geri dönünceye kadar Yörsan ürünleri tüketmediklerini ve tüketmeyeceklerini söyleyen Genel Sekreterimiz Gürel Yılmaz, “Buradan Başbakan’a ve Çalışma Bakanı’na sesleniyorum.Gidin özel sektörde örgütlenin diyorlardı.Özel sektörde örgütleniyoruz. Anayasal haklarını kullanarak sendikalaşan işçiler, anayasal haklarını kullanmak için dahi direniyorlar. Sayın başbakan işte sonuçları” dedi.
Oldukça coşkulu ve sıcak geçen ziyaret hep birlikte direnişlerin nasıl başarıya ulaşacağı üzerine yapılan sohbetlerle devam etti.