EKİM 2007 TARİHİNDEN BU YANA GAZİANTEP BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ OTOBÜS SOFÖRLERİNİN (GAZİ-ULAŞ) MÜCADELESİ SÜRÜYOR!

Belediye Başkanını, Gerçekleri Söylemeye, Yargı Kararına Saygı Göstermeye, Şoförleri İşbaşı Yaptırmaya, Ulaşımda Yaşanan Rezalete Son Vermeye Çağırıyoruz.,

gaziantep,tümtis

Sayın Asım Güzelbey belediye başkanı olmadan önce Gaziantep’in ulaşım sorunu yoktu. Belki yetersizlikleri vardı ama sorun yoktu. Sabah 05.30’da sefere başlayan belediye otobüsleri gece 24.30’a kadar kentin her yerine hizmet götürüyordu. AKP’li Asım Güzelbey, yoksul insanların yararlandığı toplu ulaşım hizmetini yandaşlarına ve para babalarına peşkeş çekmek, onlara yeni rant alanı yaratmak için, rezalete, keşmekeşe döndürdü. Yolcu kapmak için birbiriyle yarışan, ölümlü kazalara sebep olan bu anlayış, trafikte düzensizlik ve tam bir anarşi ortamı yarattı.

gaziantep,tümtis

gaziantep,tümtis

Sayın Başkan demagoji yapacağına gerçekleri söylesin. Siz başkanı olmadan önce 275 değil, 200 kişi çalışıyordu. Ayrıca otobüslerde fazla adam çalıştırıldığını iddia eden başkan, niçin 35 yeni işçi aldığını da açıklamak zorundadır.

Başkan, belediyenin 45 otobüsü olduğunu söylüyor. Oysa belediyenin 45 değil 56 otobüsü vardı. Başkan bir yalan daha söylüyor. Diyor ki; her bir otobüse 6 şoför düşüyordu. Peki işin aslı böyle mi? Açıklayalım: kendisinin işe aldığı 35 işçi ile birlikte toplam işçi sayı 235 ti. Bunlardan 55 tanesi itfaiye, makine sanayiyi, daire başkan şoförü, kontrol, güvenlik görevlisi, Gaziantepspor şoförü, tamirci olarak çalışıyordu. Yani otobüs şoförü olarak çalışan işçi sayısı 180’di. 56 otobüse 180 şoför. Ey başkan, elini cüzdanına değil, vicdanına koy ve yanıt ver: 180’i 56’ya bölersen 6 mı ediyor? Siz ya hesap bilmiyorsunuz, yada yalan söyleyerek yarattığınız rezalete kılıf uydurmaya çalışıyorsunuz. Kendinizin yada yandaşlarınızın servetini hesaplarken bölme yada çarpmanın sonucu böylesine abuk subuk sonuçlar verebilir. Servetinizi kaça katladığınızı değil, otobüs başına düşen işçi sayısını söylüyorsunuz. Karıştırmayın.

GAZİANTEP,TÜMTİS

GAZİANTEP,TÜMTİS

Söyleyin sayın başkan; İhaleyi alan firmanın otobüslerinde yazın hiç klima çalıştı mı? Sabah ve akşam yolcuların yoğun olduğu saatlerde çalışan otobüslerin akşam saat dokuzdan sonra mazot parası kurtarmaz diye çalışmamalarına bir işlem yaptınız mı? Yolcuların az olduğu yerlere belediye otobüslerinin, yolcuların çok olduğu yerlere özel halk otobüslerinin çalıştırılmasına göz yummanızı, ne ile izah ediyorsunuz?

Yalan söylüyorsun derken biz utanıyoruz ama senin yüzün dahi kızarmıyor. Kevser’in otobüslere yapma ve kaçak mazot koyduğu belgelendiği halde, şoförler arabaların deposuna şeker koydu diyorsun. Biz size üniversiteden uzmanlara tespit ettirin çağrısı yaptık, siz bilime de düşman zihniyetiniz yüzünden, yalanınız açığa çıkar korkusuyla bu çağrımıza uymadınız.

Mersin’de 65 kuruş, Adana’da 75 kuruş olan belediye otobüs ücreti, Gaziantep’te neden 1 lira 25 kuruş? Bu soygunda payınız olduğunu düşünmüyor musunuz?

Sayın başkan, işçilerin tazminatlarını aldığını, hala belediye önünde bekleyerek başka bir partinin militanlığını yaptığını söylüyorsunuz. Tazminatlar, Ankara’da AKP merkezinde imzaladığımız protokol sonrası ödendi. Ama aynı protokole göre; en az 200 şoför işbaşı yapacaktı. Niçin sadece işinize geleni söylüyorsunuz? İşçilerin alacaklarını ödediğinize ilişkin iddianız da tamamıyla yalandır. Ödediyseniz, halen devam eden alacak davaları neyin nesi? İşçilerin yerel mahkemede kazandığı davaları temyiz edip, mahkeme kararı ile kazanılmış alacağı dahi ödemiyorsunuz. Buna rağmen utanmadan kamuoyunun önüne çıkıp “işçilerin alacaklarını ödedim” diyorsunuz. Mahkeme kararına rağmen işçileri işe başlatmıyorsunuz. Suç işlediğinizi biliyor musunuz? 256 işçinin her birinin ücret alacağı 5.000 liranın üzerinde. Yine tazminatları eksik ödediniz. İşçi başına 3.000-5.000 lira ihbar ve kıdem tazminatı alacağı var. Bunlara cevap ver.

Şunu iyi bilmelisiniz, biz sadece ekmeğimizin militanıyız. Seçim geldi diye mücadele yürütmüyoruz. 16 aydır sorunu çözelim diye çağrı yapıyoruz. Başbakan dahi söz verdi. Protokol imzalandın “işçileri alacağım” diye. Peki hangi gizli el, hangi kirli ilişki, hangi çıkar, sorunun çözümünü engelledi? Sen önce bunları açıkla. Söz verip de yerine getirmeyene toplumda dönek ve yalancı denmez mi?

Sayın başkan, demagoji yapacağına yanıt ver; Kevser’e otobüsleri verdiğinizden bu yana belediyenin zararı ne kadar?

Müfettişlerin incelemeleri sonrası Yılda’dan kiraladığın hurdalara usulsüz olarak 200 milyardan fazla para ödemeni, size zimmet çıkartılmasını neyle izah ediyorsun?

Başkan bey, belden aşağı vurmaya devam ediyorsun. “Şoför sigara aldı, adını açıklayacağım” diyorsun. Açıklamazsan, hırsızın, rüşvetçinin ortağı sayılmaz mısın? Neden açıklamıyorsun?

Sen bir sigarayı konuşuyorsun ama kasanda 700 milyarlık çekler çıkıyor. Adana’da arsa alım-satım işlerine adın karışıyor. “Ne bulursam satarım” diyordun. Alışkanlık yaptı herhalde: çünkü satmadık şey bırakmadın.

Bu nedenle; ARTIK YETER diyoruz.
İşimizi istiyoruz. 16 aydır Ekmeğimizin peşindeyiz. Yüzlerce işçiyi aileleri ve çocuklarıyla birlikte yandaşlarına, Kevser’e kurban ettin. Yakanı bırakmayacağız. Bıkmadan, usanmadan yalanlarını anlatacağız, Gaziantep halkına. KAZANANA KADAR. EKMEĞİMİZİ, İŞİMİZİ GERİ ALANA KADAR. MÜCADELEMİZ DEVAM EDECEK.

Muharrem YILDIRIM
Merkez Yönetim Kurulu Üyesi

gaziantep,tümtis

gaziantep,tümtis

gaziantep,tümtis

gaziantep,tümtis

gaziantep,tümtis

gaziantep,tümtis

gaziantep,tümtis

gaziantep,tümtis

gaziantep,tümtis

gaziantep,tümtis

gaziantep,tümtis

gaziantep,tümtis

gaziantep,tümtis

gaziantep,tümtis

gaziantep,tümtis

gaziantep,tümtis

gaziantep,tümtis