TEKEL İŞÇİLERİ İLE ULUSLARARASI DAYANIŞMA!

TÜRK-İŞ Genel Başkanı Mustafa KUMLU, altı konfederasyon başkanının 5 Şubat 2010 tarihinde aldıkları karar doğrultusunda Tekel işçileri ile uluslararası dayanışmayı artırmak için 155 ülkede 311 ulusal sendika örgütünü ve 175 milyon işçiyi temsil eden Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu-ITUC ve 36 Avrupa ülkesinde 82 ulusal sendika örgütünü ve 12 işkolu federasyonunu temsil eden Avrupa Sendikalar Konfederasyonu-ETUC’a çağrıda bulundu.

Bu çağrının ardından TÜRK-İŞ’e gönderdiği bilgiye göre ITUC, TEKEL işçileri için bir uluslararası eylem günü düzenleyecek. ITUC, gelecek hafta düzenlemesi planlanan uluslararası eylem gününde Avrupa ülkeleri ve diğer ülkelerde faaliyet gösteren ulusal sendika örgütlerinin Türk yetkililerine mektup göndereceklerini bildirdi. ITUC üyesi ulusal sendika konfederasyonları gönderecekleri mektuplarda Tekel işçileri ile dayanışma içerisinde olduklarını belirtilecek ve Hükümetin bir an önce Tekel işçilerinin taleplerine itibar etmesini isteyecekler.

Yine bu çağrının ardından Avrupa Sendikalar Konfederasyonu ETUC, temel haklar için verdikleri mücadelede tekel işçilerini desteklediğini bildiren bir basın bülteni yayınladı. Bültende “Türkiye’de özelleştirme sonrası tütün ve alkol depolarında çalışan 12.000 işçi işlerini kaybettikleri ve üçüncü ayına girmesine rağmen görünürde henüz bir çözümün olmadığı duyuruldu. ETUC bültende, bu işçileri kanunlara uygun bir şekilde tüm özlük hakları ile birlikte diğer kamu işletmelerine transfer etmek anlayışıyla Türk Hükümetinin bir an önce görüşmeleri başlatması çağrısında bulundu. ETUC ayrıca, Tekel işçilerin çok zor koşullar altında kararlı bir duruş sergilediklerini vurguladı. Bültende, ETUC’un en temel ihtiyaç olan insan onuruna yakışır bir yaşam için verdikleri mücadelede Tekel işçilerini desteklediği bildirildi. ETUC, Belçika’daki Türk Büyükelçiliğine de bir yazı göndererek desteğini ve çağrısını yineleyecek.