DÜNYA ÇAPINDA SENDİKALARIN UPS İŞÇİLERİ İÇİN YAPTIĞI EYLEM HABERLERİ

Avustralya
Avustralya’da küresel eylem günü, genel başkanı Paddy Crumlin olan Avustralya Taşımacılık Sendikaları Federasyonu tarafından organize edildi. Yüksek düzeyde sendika yöneticileri ve tır, tren ve deniz işçileri Sydney Havaalanı yakılarındaki UPS binasının dışında protestoya katıldılar. UPS yönetimiyle görüşme talepleri reddedilen göstericiler 300 UPS işçisine bildiri dağıttılar. Paddy Crumlin ve Taşımacılık İşçileri Sendikası’ndan Tony Sheldon UPS’nin işçilere karşı kabul edilemez tutumuna ve işçilerin sendikalaşma hakkını tanımamasına yönelik hayalkırıklıklarını ifade ettiler. Crumlin ‘UPS insan hakları ve sivil hakların ihlalinden, işçi haklarının suistimalinden sorumludur’ şeklinde konuştu. Sheldon firmanın işçilere yönelik uyguladığı baskı ve sindirme stratejilerine tahammül edilemeyeceğini söyledi. Taşımacılık İşçileri Sendikası’na üye UPS işçileri, diğer lojistik firmaları TNT ve TOLLS işçileri de eyleme katıldılar (Zoe Reynolds’un e-mail haberi e Richard Priest’in telefon raporu) 
 
Japonya
Takayuki Takahashi, Shitetsu Soren, JR Rengo, JSU, Senkoku Kowan ve Koun Rokyo’dan 18 işçii Tokyo’daki UPS ofisini ziyaret ederek yönetime protesto mesajlarını ilettiler. Delegasyon UPS’nin Japonya’daki Genel Başkanı Masato Umeno tarafından kabul edildi. JRU sendikası ayrıca firmaya bir protesto mektubu gönderdi; Türkiye’den TÜMTİS’e JRU’nun direniş çadırlarındaki işçileri desteklediğini bildirdi. Gelecek hafta diğer Japon sendikalarının da mali katkılarını sunmaları bekleniyor (Yuıji Iijama’nın telefon raporu ve Mizue Taoka’nın e mail haberi)
 
Kore
ITF’nin Kore’deki ulusal koordinasyon komitesi KTF, 30 Ağustos 2010’da protesto mektubunu gönderdi. 1 Eylül’de 40 kadar ITF’ye bağlı tersane, deniz, taksi, otomobil, posta, havacılık, demiryolu ve dağıtım sendikalarından 40 kadar işçi Seul’daki UPS ofisinde saat 1.30’da toplanarak UPS Müdürü JK Ma ve dört personelle görüştüler; ancak ofise girme izni alamadılar. Koreli yönetici KTF’nin mesajını Amerika’daki UPS Genel Merkezi’ne iletme sözü verdi. Sendikacılar gösteri sonrası orada bulunan sendika başkanları tarafından imzalanan bir dayanışma mektubu hazırladılar. Delegasyon sadece Türk işçileri için değil Koreli UPS işçileri için de orada bulunduklarını söylediler (HK Kim’in e mail haberi)
 
Hong Kong
1 Eylül öğleden sonra Hong Kong Sendikaları Konfederasyonu (HKCTU) ve Taşımacılık İşçileri Örgütü Federasyonu (HKFTO) UPS ofisinin önünde bir gösteri düzenlediler. HKCTU’dan Yu Loy Wong ‘UPS’nin en temel emek standartlarına uygun davranması, özellikle örgütlenme özgürlüğü ve toplu sözleşme hakkını tanıması konusunda uyarıyoruz. YPS’nin Türk sendikasıyla iyi niyet çerçevesinde müzakereye girmesi ve 157 işçiyi işe geri alması en temel kaygımızdır. HKFTO’dan Sam-choi Chan UPS temsilcisine bir dilekçe verdi. Ancak UPS ofis resepsiyonuna sadece dört sendikacının girmesine izin verdi (Yu-Loy Wong’un e-mail haberi)
 
Tayland
1 Eylül sabahı ITF Tayland üyeleri Bangkok’da Sukhumvit Yolu’ndaki UPS Genel Merkezi’ni ziyaret ettiler. UPS yönetiminin üyeleri ITF üyelerinin ziyareti sırasında bir konferans görüşmesi yapıyorlardı. Bu nedenle sendikacılarla sadece insan kaynakları müdürü görüştü. Müdür 27 Ağustos’ta ITF Tayland’ın yolladığı mesajı aldığını ve bu mesajın Atlanta’daki Genel Merkez’e gönderildiğini söyledi. Delegasyon müdürü ITF’nin taleplerini iletti ve firma Türkiye’deki sorunları çözmediği takdirde 15 Eylül’de gerçekleşebilecek küresel eylemler konusunda bir güncelleme yaptı. Müdür sendikacıların UPS anlaşmazlığı hakkında bildiriler dağıtması ve işçilerle konuşmasıyla ilgili oldukça gergin gözüktü (Suangcana Tungworachet’in e mail raporu).
 
Filipinler
! Eylül sabahı, Metro Manila, Paranaque Kenti’ndeki UPS ofisinde havacılık sendikası PALEA TÜMTİS’i destekleyen protesto mektubunu teslim etti. PALEA yetkilileri ve üyeleri protesto eyleminin ardından mektubun bir örneği ABD’deki UPS CEO’su Scott Davies’e gönderildi (Gerry Rivera’nın e-mail raporu).
 
Ürdün
ITF temsilcileri ve Hava Taşımacılığı ve Turizm Sendikası Amman’daki UPS ofisini ziyaret etti ve Ürdün’de UPS’nin yetkili ajansı Mohamad Alemam’a protesto mektubunu iletti. Sendikacılar Türkiye’deki sorunu ve ITF’nin dayanışma kampanyasını anlattılar. Amman ofisi protesto mektubunu UPS’nin kurye servisiyle Atlanta merkezine gönderecek (Bilal Malkawi’nin e-mail haberi).
 
Hollanda
Son birkaç aydır Hollandalı FNV Bondgenoten sendikası işten atılan UPS işçilerini desteklemek için çok ciddi bir kampanya örgütleme sürecine girmişti. 1 Eylül günü sendika aktivistleri Amsterdam’daki protestolara katılarak Türkiye’deki UPS yönetimini hem kamuoyunda hem de basında protesto ettiler. Hollanda medyasının aktardığına göre Amsterdam’daki UPS deposunun önü 40 ton kumla kapatıldı. Jan de Jong’un vurguladığı üzere sendika 15 Eylül günü ikinci tur etkinlikler için hazırlık yapacak (Jan de Jong’un telefon raporu ve Edwin Atema’nın e-mail raporu).
 
Belçika
BTB ve SETC sendikaları Deigem/Brüksel’deki UPS’nin kapısı önünde TÜMTİS’le dayanışma için gösteri yapıtlar. Saat 5’den 10’kadar eylemciler, firmanın ana kapısında bildiri dağıtarak trafiği yavaşlattılar. Yoldan geçen işçiler dilekçeyi imzaladılar ve UPS şoförleri kamyonlarının ön camına Türk bayrağı koydular. Küresel sendika UNI de protesto gösterilerine temsilci düzeyinde katıldı. Antwerp’te BTB’nin bölgesel sekreterleri sendika binasının dışındaki dayanışma eylemi için buluştular. Medya eyleme oldukça ilgi gösterdi (Dinneke Fleerackers and Hendrik Vermeersch’in e-mail raporları).
 
Güney Afrika
Ülkenin değişik bölgelerinde SATAWU dayanışma eylemleri düzenledi. Gauteng’de sendikanın 38 üyesi UPS önünde toplandılar. Durban’da SATAWU üyeleri öğleden sonra, firmanın en meşgul olduğu saatlerde, 2 ve 4 arasında UPS Güney Afrika yönetimini telefon yağmuruna tuttular ve Türkiye’deki olayları protesto ettiler (Doris Nhlapo, Chris Nkosi ve Thandanani Ngwane’nin telefon raporları).
 
Hindistan (Bombay)
Hindistan Denizciler Sendikası (NUSI) den L. P. Vimalson tarafından yönlendirilen 100 kadar Hintli denizci Bombay’daki UPS ofisinin önünde gösteri yaptılar. Delegasyon işten çıkarmaların ILO’nun Çekirdek Sözleşmesi’nde kutsal kabul edilen işçilerin temel haklarını ihlal ettiğini ileri sürdü. Sendika ayrıca UPS’deki Türk işçilerin işiten çıkarılmalarıyla ilgili dünya çapındaki hareketlenmenin UPS’nin 2010 Olimpik Oyunlarının sponsorlarından biri olmasıyla ilgili etik bir problem doğurduğunu söyledi. UPS CEO’su Scott Davies’e kişisel olarak gönderilen mektuba NUSI’den Abdulgani Y. Serang şöyle yazdı: Hintli denizciler durumu yakından takibe almıştır ve herhangi bir iyileşme olmadığı takdirde dünya çapında ITF üyesi olan taşımacılık işçileri işten atılan Türk işçilerin çıkarlarını korumak için mücadele edecektir (Abdulgani Y. Serang’ın e-mail raporu)
 
Hindistan (Chennai)
Tersane işçileri ve demiryolu sendikaları ile DHL İşçileri Sendikası UPS’nin üst düzey yöneticilerini Chennai’de ziyaret ederek protesto mektuplarını verdiler. Yönetim sadece beş üyenin ofis önünde protesto eylemine olanak tanıdı (L. Bhaskaran’ın e-mail raporu).
 
Norveç
Norveçli sendikalar ortaklaşa bir eylem düzenlediler: ITF üyesi Norsk Transportarbeiderforbund, Norsk Lokomotivmannsforbund ve Fagforbundet’in aralarında bulunduğu sekiz sendika Oslo’da saat öğleden sonra üçte UPS terminalinin dışındaki bir saatlik gösteriye katıldılar. Protesto mektubu UPS yönetimine teslim edildi (Lars Johnsen’in telefon raporu ve Roald Nyheim’in e-mail raporu).
 
Finlandiya
Finlandiya sendikası AKT’den bir delegasyon ve sendika gazetesinin editörü UPS yerel ofisini ziyaret etti ve Scott Davies’e verilmek üzere yazılmış mektubu teslim etti. Finli sendikanın temsilcisi mesajın içeriğin açıklayarak uluslararası sendikal hareketin UPS firmasındaki gelişmeleri ve Türkiye’deki olayları yakından takip edeceğini bildirdi. Finlandiya’daki UPS yönetiminin eylem gününden haberdar olduğu, zira Atlanta yönetiminin durumu önceden bildirerek UPS işyerlerinde fotoğraf çekilmemesiyle ilgili uyarıda bulunduğu öğrenildi (Jussi Koivunen’in e-mail raporu).
 
İsveç
UPS’nin üyesi olduğu İsveç İşverenleri Konfederasyonu ile gerçekleştirilen toplantıda İsveç Taşımacılık İşçileri Sendikası’ndan Lars Lindgren Türkiye’deki sorunu anlattı. İşverenlerin Türkiye’deki sorunun yerel bir sorun olduğu ve yerel düzeyde çözülmesi gerektiğiyle ilgili argümanını sorguladı. Sendikaların küresel çapta bu sorunu kendi sorunları gibi gördüklerini ve uluslararası dayanışmanın devam edeceğini açıkladı. Sendika bu konuda üyelerinin bilincini arttıracağını söyledi (Lars Lindgren’in telefon raporu).
 
Ukrayna
Demiryolu ve inşaat işçileri sendikaları temsilcileri Kiev’deki UPS ofisini 30 Ağustos’ta ziyaret ederek protesto mektuplarını verdiler. Firma yöneticileri ITF’nin mesajını önce almak istemedi, ama sonunda kabul etmek durumunda kaldılar (Sergi Ivanskyi’nin e-mail raporu).
 
Estonya
Ülkedeki iki büyük sendikanın temsilcileri (Estonya Taşımacılık ve Yol İşçileri Sendikası, ETTA ve Denizcilerin Bağımsız Sendikası EMSA) Talinn’deki Türk büyükelçiliğini 12.30’da ziyaret ederek protesto mektuplarını büyükelçiye verdiler. Ayrıca UPS Türkiye’deki durumu ve ITF’nin Küresel Eylem gününü anlatan haberleri Estonya ulusal medyasına vererek firmanın sendika karşıtı tutumu hakkında kamusal bir bilinç yarattılar (Hendrik Toomel’in e-mail ve telefon raporu).
 
Litvanya
TÜMTİS’in taleplerini destekleyen Litvanya Taşımacılık İşçileri Federasyonu LTWF Vilnius kentinde öğle saatlerinde Türkiye Büyükelçiliği önünde bir gösteri düzenlediler. Litvanya’daki Türk büyükelçisine protesto mektubunu verdiler ve UPS’nin Türkiye’deki sendika karşıtı tutumuyla ilgili derin kaygılarını ilettiler (Jonas Petreaska’nın e-mail ve telefon raporu).
 
Bulgaristan
Bulgaristan’daki Taşımacılık Sendikaları Federasyonu Atlanta’daki UPS Genel Merkezi’ne 1 Eylül günü protesto mektubu gönderdiler ve TÜMTİS’le dayanışma mesajlarını ilettiler (Slava Petrova’nın e-mail raporu).