UPS’deki işçi kıyımını siz de protesto edin

UPS’de sendika üyeliği nedeniyle yaşanan kıyıma karşı ITF (Uluslararası Taşımacılık İşçiler Federasyonu) tarafından dünya çapında bir kampanya başlatıldı. Bütün dünyadan onbinlerce işçi, sendikacı ve aydının katıldığı bu kampanyaya aşağıdaki linki tıklayarak yada kendi mektubunuzu yazarak siz de katılabilirsinsiz.

http://www.itfglobal.org/solidarity/UPSTurkey.cfm

Göndereceğiniz mektubun Türkçe çevirisi şu şekildedir:

Sayın Davis,

Size, Türkiye’de devam eden bir sorunla ilgili ciddi endişemi ifade etmek için yazıyorum.
UPS ve onun yan kuruluşu C.I.B.’de çalışan ITF’ye bağlı TÜMTİS sendikası üyelerini hedef alan UPS’in Ortadoğu bölge müdürü Haluk Ündeğer’le ilgili yaşanan ciddi bir sorunu dile getirmek istiyorum.
Geçen birkaç hafta içinde İstanbul, Ankara ve İzmir’de 60’tan fazla işçinin işten çıkarıldığını ve Haluk Ündeğer’in işçilere açıkça, UPS Türkiye’de sendikalı işçi istemediğini söylediğini öğrenmiş bulunuyorum.
UPS elbette, dünyanın her yerinde UPS işçilerini temsil eden ITF’ye bağlı sendikalarla müzakere yapan bir şirkettir. Ancak yaşanan son olaylar işçilerin sendikalı olma hakkını destekleyen bir şirketin – ki UPS böyle olduğunu iddia etmektedir – tutumunu yansıtmamaktadır. Bay Ündeğer’in hareketleri aynı zamanda, Birleşmiş Milletlere bağlı Uluslararası İşçi Örgütü ILO tarafından kabul edilen temel işçi haklarını da ihlal etmektedir. Bu nedenle, atılan işçilerin tekrar işe alınması yoluyla sorunun çözümü için derhal müdahale etmenizi şiddetle talep ediyorum.
Bu konuyla ilgili açıklamanızı duymaktan memnun olacağım, cevabınızı bekliyorum.

Saygılarımla