ANKARA ŞUBE GENEL KURULUMUZ YAPILDI! NURETTİN KILIÇDOĞAN YENİDEN ŞUBE BAŞKANI SEÇİLDİ!

Ankara Şubemizin 16. Olağan Genel Kurulu, Türk-İş Genel Merkezi Toplantı Salonunda yapıldı. Genel Kurula Genel Başkanımız Kenan Öztürk, Genel Sekreterimiz Gürel Yılmaz, Genel Mali Sekreterimiz Seyfi Erez, Genel Örgütlenme Sekreterimiz Cafer Kömürcü, diğer şubelerimizin başkan ve yöneticileri ile üyelerimiz katıldı.

ups,tümtis


ups,tümtis

Açılışta konuşan Genel Başkanımız Kenan Öztürk, ekonomik krizde Türkiye’de 1,5 milyon emekçinin işini kaybettiğini belirterek; ‘Birçok sektörde imzalanan toplu sözleşmeler geri çekiliyor. Bu kadar işçi kıyımına rağmen, bu kriz bizi teğet geçecek denildi. Bu krizi birileri fırsata çevirdi, ama bu emekçiler olmadı’ dedi.

Krizin faturasını ödememek, hatta krizin sorumlularına yıkmak için işçi sınıfı örgütlerinin yeterli dirayeti gösteremediğini, sınıf örgütlerinin gerekli tutumu geliştirmediğini ifade eden Genel Başkanımız Kenan Öztürk, şöyle konuştu: ‘Sendikal bürokrasi yine yapacağını yaptı. ‘Evde oturma pazara çık’ kampanyaları başlattı. Her sektörde binlerce insan kapıya atılırken, bu tür kampanyalarla emekçilerin tepkisini nasıl pasifize edebiliriz çabasına girdi. Son dönemde yaşanan saldırılar karşısında alınan tutum da farklı olmadı. Mücadeleyi yükselterek saldırıları püskürtme gibi bir dertleri olmadı. Ancak TEKEL işçilerinin 78 günlük onurlu mücadelesi Türkiye’de bütün emekçiler açısından bir umut oldu. Türkiye’deki bütün emekçilere dayanışmayı, mücadeleyi hatırlattı. Sendikal bürokrasiye rağmen kararlı bir mücadele ortaya koydu. Türkiye işçi sınıfının seçeneksiz, bu kadar çaresiz olmadığını gösterdi. Sadece sendikal bürokrasiyi eleştirmekle bu işin içinden çıkmamız olanaklı değil. Sendikal bürokrasiyi ne kadar eleştirirsek eleştirilim. Bugünkü gidişatla ilgili kaygısı olan sendikalar olarak önümüzde bir seçenek var. Biz işçi sınıfına yeni bir seçenek yaratmak, yeni bir çıkış yolu göstermek zorundayız.’

ups , tümtis

Ankara Şube Başkanımız Nurettin Kılıçdoğan ise ‘Artık devletlerin battığı bir dönem yaşıyoruz. Bunun sonuçları her daim işçi sınıfına çıkarılmak isteniyor. Bu saldırılar, işçi mücadelesinin ortak mücadelesinin geliştirilmesiyle, genel grevle, genel direnişle çözülecektir’ dedi.
Yapılan seçim sonucunda Nurettin Kılıçdoğan yeniden şube başkanı seçilirken, Şube Sekreterliğine Halil Keten, Şube Mali Sekreterliğine Binali Güney, Yönetim Kurulu Üyeliklerine ise Cihan Türel, Erdal Özel, Haydar Arslan ve İrfan Bektaş seçildiler.