TÜRKİYE’DEKİ UPS İŞÇİLERİNE DÜNYANIN DÖRT BİR YANINDAN DESTEK MESAJLARI YAĞDI

Uluslar arası Taşımacılık İşçileri Federasyonu Başkanı ve Avustralya Denizcilik Sendikası Genel Sekreteri Paddy Crumlin
4.6 milyon taşımacılık işçisinden dayanışma. Yalnız değilsiniz. UPS’yi insan hakları, işiç hakları ve sivil hakları ihlal ettiği için mahkum ediyoruz.
ITF’de UPS’nin işçilere karşı baskıcı tutumundan vazgeçmesini sağlamaya kararlıyız. İşçilerinizin haklarına saygı duyulması için tüm dünyayı harekete geçiriyoruz.
Dünyanın taşımacılık işçileri yönetimin müzakere masasına oturmasını ve görüşmelere başlamasını talep ediyorlar. Eğer reddederlerse, sendikanız TÜMTİS’i ve sizin haklarınızı tanıyana kadar dünya çapında firmayı hedef almaya devam edeceğiz.
 
Pakistan Taşımacılık İşçileri Federasyonu Başkanı Atia Saleem ve Genel Sekreter Haji Muhammad Saeed Arian
Değerli meslektaşlarım,
Pakistan Taşımacılık İşçileri Federasyonu’nun Yönetim Kurulu adına taleplerinizi sonuna kadar destekliyoruz ve işbirliği sözü veriyoruz. Hükümetimizden TÜMTİS’in taleplerini kabul etmesini istedik.
 
Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu (ITUC) Genel Sekreteri
Sevgili dostlar,
Uluslararası sendika hareketi adına ITUC Türkiye’de işten atılan UPS işçileriyle ve bu eylem gününde Türkiye’de pek çok kentte gösteriler yapan sendikalarla dayanışma içinde olduğunu ifade eder. Türkiye’de işçilerin, UPS yöneticileri tarafından sendika-karşıtı bir tutuma maruz kaldıklarını biliyoruz. Atlanta ve Brüksel’den gelen arabuluculuk çabalarına rağmen bu tutum, baskı, şiddet ve taciz dışında TÜMTİS’e üye oldukları için işçilerin işten çıkarılmalarına vardırıldı. Türkiye’nin de imzalamış olduğu ILO’nun çekirdek sözleşmelerinde kutsal kabul edilen işçilerin temel sendikal haklarının ihlaline varan bu tutumu şiddetle kınıyoruz.
ITF ile birlikte ITUC işten atılan işçilerin koşulsuz olarak işe başlatılmasını, UPS ve taşeron firmalarında işçilerin mağdur edilmemesini talep ediyor. Eğer durumda bir iyileşme görülmezse ITUC, ITF’nin 15 Eylülde ikinci bir küresel eylem günü çağrısını bütünüyle desteklemektedir.
Bağımsız sendikaların temel sendikal haklarını özgürce kullanmalarının, demokratik toplum ve toplumsal adalete dayanan küresel bir ekonominin işlemesi için hayati olarak gördüğümüz için bugün sizinle birlikteyiz ve UPS yönetiminin Türkiye’de ve dünyada senndikacıların ilettiği mesajı dinleyeceğine inanmak istiyoruz.
 
İngiltere ve İrlanda UNITE Sendikası, ITF Kara Taşımacılığı Seksiyonu Başkanı Martin Mayer
Dostlarım, TÜMTİS’teki kardeşlerim,
Bugün ITF, Meksika’da 3 hafta önce Kongresi’nde verdiği dayanışma sözünü tutuyor. Tüm dünyada sendikacılar UPS depolarının ve ofislerinin önünde, bu dev uluslararası şirketin Türkiye’deki faaliyetlerinde size olan davranışlarıyla ilgili protesto gösterilerinde bulunuyor.
Eğer UPS dinlemeyi reddederse 15 Eylül’de bu eylemi tekrarlayacağız. Ve TÜMTİS üyeleri işe iade edilene kadar da devam edeceğiz. Bir dahaki sefere daha hazırlıklı olacağız. Protestolar da daha büyük olacak. UPS dünyada çalışan saygın insanların öfkesinden saklanamayacak.
Sendikal haklar temel insan haklarıdır ve firmaların dünyanın neresinde olursa olsun bu haklara saygı duymasını sağlamak için mücadele etmeliyiz.
Türkiye’deki UPS’de sendikanın tanınması ve işten atılan UPS işçilerinin işe geri alınması için mücadelenize devam edin. Yalnız değilsiniz.
TÜMTİS’le dayanışmaya!
Türkiye’de işten atılan işçileri işe başlatılsın!
Yaşasın ITF! Sonuna kadar dayanışma!
 
Zimbabwe Birleşik Demiryolu İşçileri Sendikası (ZARWU)
Zimbabwe Demiryolu İşçileri Sendikası demiryolu endüstrisindeki bütün işçileri temsil etmekte ve Eylem Günü münasebetiyle büyük protestonun amaçlarına destek vermektedir. İhtiyaçlarınız bizim ihtiyaçlarımızdır; kurtuluş ve mücadeleniz bizim kurutuluşumuz ve mücadelemizdir.
Mücadele devam etsin!
 
Romanya TAROM Teknik Sendikası Genel Sekreteri Aurel Curdov
Romanya havacılık teknik personeli sendikası sizinle birlikte. En önemli şey dayanışmadır ve ancak birleşirsek omuzlarımıza binen yükleri ve engelleri aşabiliriz.
Birleşmek güç demektir!
 
Tüm Japonya Denizciler Sendikası Başkanı Yuji Fujisawa
UPS Türkiye’de sendika haklarının ciddi ihlaliyle ilgili önemli endişelerimi ifade etmek için yazıyorum.
İstanbul, Ankara ve İzmir’de UPS ve UPS’nin taşeron firmalarında çalışan 150’den fazla işçinin yakın zamanda TÜMTİS sendikasına üye oldukları için işten atıldığına inanmak için gerekçelerim var.
Bu olaylar, ILO’nun Çekirdek Sözleşmelerinde kutsal kabul edilen temel işçi haklarını ihlal etmektedir.
Biz Japonya Denizciler Sendikası olarak taleplerinizi destekler, sizinle dayanışma içinde olacağımızı belirtiriz.