DİSK, AVUSTURYA ve MACARİSTAN SENDİKALARI UPS İŞÇİLERİNİ ZİYARET ETTİ.

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) yöneticileri ve DİSK’e bağlı bazı sendikalar, Avusturya ve Macaristan sendikalarından bir delegasyon 7 Ekim Perşembe günü UPS işçilerinin direnişinin 156. gününde Mahmutbey’deki direniş çadırına bir ziyaret düzenledi. Ziyarete DİSK Genel Sekreteri Tayfun Görgün, DİSK Genel Başkan Yardımcısı İsmail Yurtsever, DİSK Genel Başkan Yardımcısı Ali Cancı, Genel-İş Genel Başkanı Erol Ekici, Genel-İş 3 Nolu Şube Başkanı Mevsim Görlevik, Genel-İş Örgütlenme Dairesinden Murat Özer ve Sosyal-İş yöneticileri katıldı.

Ziyarette yapılan basın açıklamasında ilk sözü DİSK Genel Sekreteri Tayfun Görgün aldı. Görgün Türkiye’de istikrar politikaları adı altında Türkiye’de kıdem tazminatlarının sınırlandırıldığını, güvencesiz esnek çalışmanın yaygınlaştırıldığını, krizin faturasının işçilere çıkartıldığını anlattı. Avrupa’da yakın zamanda kemer sıkma politikalarına karşı sendikaların eylem yaptığını hatırlatan Görgün her direnişin zaferle sonuçlanmayacağını, ancak kazanmanın yolunun direnmekten geçtiğini söyleyerek UPS mücadelesine sonuna kadar destek verdiklerini açıkladı.

Görgün’den sonra sözü Aşağı Avusturya İşçi Odası Başkanı Hermann Haneder aldı. Haneder, sadece sendika üyesi oldukları için işçilerin işten atılmasının çağdışı bir uygulama olduğuna dikkat çekerek UPS işçilerinin yanında olduklarını söyledi. Haneder Avusturya UPS’de örgütlü sendika olan VIDA Genel Başkanı’nın selamlarını ileterek küresel eylem gününde sendika üyelerinin nasıl UPS’nin telefonlarını kitlediğini anlattı. Haneder buradaki işçilerin Avusturya’daki işçilerin yüreğini titrettiğini söyleyerek bitirdi konuşmasını. İkinci dayanışma konuşmasını yapan Avusturya Üretim Sendikası Genel Başkanı Rainer Wimmer’in ardından son olarak Macaristan Metal Sendikası Genel Başkanı Bela Balok konuştu. Balok, UPS’deki hak mücadelesini yakından takip ettiklerini, UPS işçilerinin makine değil insan olduklarını ve 21. yüzyılda sendikal nedenlerle işten atılmaların asla kabul edilemeyeceğini söyledi. Macaristan’a döner dönmez UPS’yi daha güçlü bir şekilde tüm Macar sendikalarının gündemine taşıma sözü verdi ve UPS işçilerine mücadelelerinde başarılar diledi.

Son olarak Genel Başkanımız Kenan Öztürk DİSK’ten UPS mücadelesine destek veren kardeş sendikalarımıza ve uluslararası delegasyona teşekkür etti. ‘Başbakan bu ülkede demokrasinin nasıl geliştiğini anlatıyor, ama emekçiler kendileri için bunun bir yalan olduğunu her gün görüyor. Halen sendika hakkını kullandığı için yüzlerce işçi işten atılıyor.’ şeklinde konuştu. Öztürk, işverenin sendikal mücadeleyi, işçileri kapıya koyarak sona erdireceğini düşündüğünü, ama alınan uluslararası destekle mücadelenin daha da büyüdüğünü söyledi.

Konuşmalar sonrası 13 kişilik uluslar arası delegasyon, sendika yöneticilerimiz ve DİSK’e bağlı sendika yöneticileri direniş çadırında UPS işçileriyle çay içip sohbet ettiler.