UPS İŞÇİLERİ, TARAFTARLARIN DESTEĞİYLE EMEK ÖRGÜTLERİNİ VE EMEK DOSTLARINI TAKSİM’E ÇAĞIRIYOR.

Direnişlerinin 165. gününde UPS işçileri, daha önce kendilerini direniş çadırında ziyaret eden taraftar gruplarıyla birlikte Galatasaray Lisesi’nden Taksim’e doğru yapılacak bir dayanışma yürüyüşü düzenliyor. Forza Livorno, FenerbahCHE, Tek Yumruk Galatasaray, Halkın Takımı Beşiktaş, Altay YSKA, İstanbul Tayfası, Sakaryaspor taraftarları, Beleştepe / Beşiktaş, İnadına / Bursaspor, Boranlar / Kartalspor gibi grupların destek vereceği yürüyüş saat 16.00’da Galatasaray Lisesi’nin önünde başlayacak.
Türkiye’de her yıl binlerce işçi sendikalı olduğu için işten atılıyor. TÜRK-İŞ Raporuna göre 2003-2005 yılı arasında sadece sendika üyesi olduğu için 15.531 kişi işten atıldı. Bu sayı artarak büyüyor. Sendika üyesi olduğu için işten atılan UPS işçileri hem kendileri hem de sendikaya hakkını kullanmak isteyen herkes için yürüyecek.
UPS işçileri günde 10-12 saat boyunca çok zor koşullarda çalışıyorlar. Taşeron işçiler ayrımcılığa maruz kalıyorlar. İşveren iş kazalarında sorumluluk almıyor. Ücretler açlık sınırının altında (550-750 lira). Bu sorunların çoğu sadece kargo sektöründeki UPS işçilerinin değil, mavi yakalı/beyaz yakalı fark etmeden çoğu sektördeki emekçilerin yaşadığı sorunlardır. Basın ve sinema emekçilerinin, ev eksenli çalışan kadınların ve ev işçilerinin, posta işçilerinin, sözleşmeli öğretmenlerin, sözleşmeli hukuk çalışanlarının, taşeron hastane çalışanlarının, tersane ve tekstil işçilerinin, sanayi siteleri ve işçi havzalarında çalışanların ortak sorunlarıdır. Bu nedenle bütün emekçileri ve emeğin yanında olan herkesi yürüyüşümüze renk katmaya davet ediyoruz.