1 MAYIS COŞKUYLA KUTLANDI

       İşçi sınıfının  Birlik, Mücadele ve   Dayanışma günü 1 Mayıs başta İstanbul, Ankara ve İzmir olmak üzere ülkenin dört bir yanında coşkuyla kutlandı. Özellikle İstanbul Taksim meydanındaki görkemli kutlamaya katılan yüzbinlerce emekçinin coşkusu 2011 1 Mayıs’ına damgasını vurdu. Sendikamız örgütlü olduğu bütün yerlerde, üyelerinin tamamına yakını ile gösterilere katılırken, üyelerimizin eş ve çocuklarınında katılımıyla oluşan kortejlerimiz, coşkusu, renkli görüntüleriyle dikkat çekti. Bir çok yayın kuruluşu sendikamızın yürüyüş kortejlerinden görüntülere yer verdi.
İSTANBUL: Taksim meydanında yapılan gösteriye yüzbinlerce emekçi katıldı. Ortak taleplerin haykırıldığı gösteri için emekçiler sabah saatlerinde üç kolda toplanmaya başladı. Gümüşsuyu, Şişli ve Tarlabaşı yönünde oluşturulan yürüyüş kolları 09.30’dan itibaren Taksim’e doğru harekete geçti. Türk-İş’e bağlı sendikalar ve bazı siyasi partilerin yer aldığı Gümüşsuyu kolunun en önünde yer alan sendikamız Taksim meydanına vardığında saat 10.30’u bulmuştu. Yoğun katılım nedeniyle bütün grupların alana ulaşması 3 saat’e yakın bir zamanda gerçekleşti. “Yaşasın 1 Mayıs”, “İş Ekmek Yoksa Barış’ta Yok”, ”Yaşasın Halkların Kardeşliği”, “Basına Özgürlük, Yaşasın 1 Mayıs” sloganlarının atıldığı gösteriye 500 bin’in üzerinde emekçi katıldı. Aydın ve sanatçılar; şiirler okudu, yaşanan sorunlar ve çözümüne ilişkin ortak taleplerin dillendirildiği konuşmalar yaptı. Direnişçi işçiler adına kürsüye çıkan üç işçi ortak bir bildiri okudu. Yoğun katılım nedeniyle yürüyüş kolları alana girmekte zorlanırken son grubun da alana girmesinden sonra tertip komitesi adına kısa bir konuşma ve saygı duruşu ile program başlatıldı. Saygı duruşu sırasında 1 Mayıs şehitlerinin isimleri tek tek okunurken yüzbinlerce emekçinin “burada” diye bağırması görülmeye değer bir olaydı. Saygı duruşunun ardından katılımcı sendika konfederasyonları ile siyasi parti, dernek, oda, birlik ve tüm gruplar adına ortak açıklama Türkçe ve Kürtçe olarak okundu. Ortak açıklamanın okunmasından sonra formula7çeşitli müzik gruplarının konseri sırasında çekilen halaylar ve söylenen marş, türkü ve şarkılarla gösteri sona erdi.

  ANKARA:Tertip komitesini Türk-İş, Disk, Kesk, TMMOB ve TTB’nin oluşturduğu 1 Mayıs mitingine demokratik kitle örgütleri ve siyasi partiler katıldılar. Lise ve üniversite öğrencilerinin de yoğun olarak katıldığı 1 Mayıs son yılların en kitlesel mitingi ile kutlandı. Üyelerimizin eş ve çocukları ile yeni örgütlediğimiz UPS Kargo işçilerinin katılımı ile dahada büyüyen kortejimizde, Ankara şubemiz üyesi ambar işçileri eksiksiz yer aldılar. Renkli ve coşkulu kortejimiz, disiplini ve gür sloganları ile büyük ilgi gördü. Basın yayın organları hem görüntülerinde hem de haberlerinde kortejimizden görüntüler verdiler.

ADANA:Türk-İş adına miting tertip komitesinde yer alan sendikamız, saat 13.00’te Mimar Sinan Kültür Merkezi önünden yürüyüşe geçen Türk-İş kortejinin ön saflarında kitlesel bir grup oluşturdu. Kitleselliği, coşkusu ve disiplini ile dikkat çeken kortejimiz, üyelerimizin eş ve çocuklarının da katılımı ile ilgi odağı oldu.  “Yaşasın 1 Mayıs”, “Yaşasın Halkların Kardeşliği” sloganlarının sık sık atıldığı 1 Mayıs kutlamalarında sendikamız kortejine bu sene yeni katılımlar da vardı. Ambar işçilerinin yanı sıra yeni örgütlendiğimiz UPS Kargo ve Araç Muayene İstasyonu işçileri de aramızdaydı. Türk-İş, Disk, Kesk, TMMOB ve TTB’nin çağrısıyla gerçekleştirilen gösteriye sendikaların yanı sıra siyasi partiler, dernekler ve çeşitli siyasi gruplar katıldı. 

MERSİN: Mersin’de yapılan 1 Mayıs kutlamaları son yılların en kitlesel katılımına sahne oldu. 20 bine yakın işçi ve emekçinin katıldığı 1 Mayıs kutlamaları Cumhuriyet Meydanında yapıldı. Türk-İş, Disk, Kesk, TMMOB ve TTB’nin çağrısıyla İstasyon önünde toplanan binlerce kişi buradan Cumhuriyet Meydanı’na yürüdü. Kutlamalara sendikaların yanı sıra siyasi parti ve dernekler de katıldı.
Mersin Şubemiz liman işçileri, araç muayene istasyonu işçileri, ambar işçileri ve üyelerimizin eş ve çocukları ile mitinge katılan en kitlesel sendikalardan birisiydi. İstiklal Caddesi boyunca süren yürüyüşte AKP hükümetinin sermaye yanlısı politikaları protesto edildi. YGS’de yaşanan şifre skandalının ardından liseli gençlik de büyük bir coşkuyla 1 Mayıs da sokağa indi. Kutlamalarda işsizliğe, yoksulluğa, taşeronlaştırmaya, güvencesiz çalıştırmaya tepki öne çıkarken, Akkuyu’da kurulmak istenen nükleer santral protesto edildi. Emek, Özgürlük ve Demokrasi Bloğu bileşenleri de farklı dillerde “Yaşasın 1 Mayıs” yazılı bir pankartla 1 Mayıs’a katıldı.
    GAZİANTEP: Türk-İş, Disk ve Kesk’e bağlı sendikalar tarafından istasyon meydanında yapılan mitinge siyasi partiler ve derneklerde katıldı. Beşbin’i aşkın emekçinin katıldığı 1 Mayıs mitinginde “İşçi Düşmanı Hükümet İstifa”, “İş Ekmek Yoksa Barış’ta Yok”, “İşçi Memur El Ele Genel Greve” sloganları atıldı. Saat 10.00’da sendikamızın önünde toplanan üyelerimiz, eş ve çocuklarının da katılımıyla mitingin en kitlesel grubunu oluşturdu. Miting alanına kadar coşkulu bir yürüyüş gerçekleştiren üyelerimiz, alanda da disiplini ve coşkusuyla dikkat çekti. Türk-İş’i temsilen tertip komitesinde yer aldık.