NORVEÇ TAŞIMACILIK SENDİKASI ÜYESİ MONICA OKPE’NİN DHL TARAFINDAN İŞTEN ATILMASINI PROTESTO EDİYORUZ!

Uluslararası kargo firması DHL 6 Mayıs 2011 tarihinde Norveç’in Oslo Kentindeki Ulven Aktarma Merkezinde çalışan, sendika işyeri temsilcisi ve şube sekreteri Monica Okpe’yi işten çıkardı. İşten çıkarmanın gerekçesi olarak Okpe’nin mazeretsiz işe gelmemesi gösterildi. Çalıştığı yıllar boyunca toplam üç kereden fazla işe gelmemezlik yapmayan Monica’nın işten çıkarılmasının temel nedeni, sendikasının da belirttiği gibi, kendisinin çok aktif bir işyeri temsilcisi olmasıdır. 2010 yılında DHL’de çalışan geçici ve güvencesiz işçilerin haklarını korumak için başlatılan, üç hafta süren ve başarıyla sonuçlanan bir grevin örgütleyecilerinden olan Monica, aynı zamanda Oslo sendikalar konseyinin yürütücüler komitesinin ve taşımacılık işçileri eşitlik komisyonunun üyesidir. Monica bütün çalışma arkadaşlarının güvenini kazanmış, çok sevilen bir sendika üyesi olarak tanınmaktadır.

Norveç Taşımacılık Sendikası ve Monica Okpe sendikamızın ve UPS işçilerinin yakın dostlarıdır. Zira UPS direnişi boyunca Monica ve arkadaşları direniş çadırımızı ziyarete gelmiş, Danimarka, Norveç ve İsveç’te UPS işçilerine destek eylemlerinin düzenlenmesine büyük katkı sunmuşlardır.

Norveç Taşımacılık İşçileri Sendikası UPS Mahmutbey Direniş çadırında, 9 Ekim 2010, Soldan üçüncü Monica Okpe.
Uluslararası Taşımacılık İşçileri Federasyonu ITF Monica Okpe’nin bir an önce işe geri alınması talebiyle bir kampanya başlatmıştır. Kampanyanın ilk aşamasında dünyanın her tarafındaki taşımacılık sendikaları hem Norveç Taşımacılık Sendikasına dayanışma mesajları göndermekte, hem de DHL Genel Müdürü’na derhal Monica’nın işe başlatılmasını isteyen protesto mesajı yollamaktadırlar.
Sendikamız Monica işe geri alınana kadar her türlü desteği vermeyi ve dayanışma eylemini yapmaya hazırdır. Monica’nın işten atılmasını uluslar arası kargo firmalarında yapılan örgütlenme çalışmalarına yönelik bir saldırı olarak görüyoruz ve DHL’i bu tutumundan ötürü şiddetle kınıyoruz. Bir kişiye verilmiş zarar hepimize verilmiş demektir. Kendi mücadelemizde bizi yalnız bırakmayan Monica ve Norveç Taşımacılık İşçileri Sendikasını biz de yalnız bırakmayacağız.
DHL Norveç sendika temsilcisi Monica Okpe derhal işe geri alınmalıdır!
Yaşasın uluslararası sınıf dayanışması!