ÇUKUROVA KARGO DİRENİŞİ ÜÇÜNCÜ GÜNÜNDE

Adana’da bulunan Çukurova Kargo’da 17 Ekim günü başlayan direniş devam ediyor. Çukurova Kargo’da çalışan 35 işçi, Çukurova Taşımacılık işvereninin sendikadan istifa baskısına boyun eğmeyerek direnişe başlamıştı.

Sigortasız çalıştırmanın yaygın olduğu işyerinde öğle tatili ve yemek molası olmadığı gibi çalışma saatleri de ağır ve uzun. Sabah 7:30’da başlayan mesai akşam 10:00’ a kadar sürebiliyor. Kötü çalışma koşullarının iyileştirilmesi ve sigortalı çalışma için sendikamıza üye olmaya başlayan işçilerin örgütlenmesi,  işveren tarafından kurulan paravan şirket aracılığı ile engellenmeye çalışılıyor.  İşçilerin 27’sini bu şirketin hissedarıymış gibi gösteren işveren Kemal Çelik, işçileri Bağ-Kur’lu yaparak sendikal örgütlenmenin önüne geçmeye çalışıyor.

Adana Şube Başkanımız Halil Çekin, sendikamızın Çukurova Kargo’da uzun zamandan bu yana örgütlenme çalışması yürüttüğünü, işverenin her defasında işçiler üzerinde baskı kurarak ve işten çıkarma tehditleriyle daha önceki örgütlenme girişimlerini engellemeyi başardığını, şimdi de başka bir oyunla sendikalaşmayı önlemeye çalıştığını, ama bu kez işçilerin bu oyuna karşı direnişe geçtiğini söyledi. İşverenin, anayasal sendika hakkını engellemek için İmece adlı taşeron firma kurarak işçileri de bu şirketin ortağı gibi gösterdiğini, baskı ve tehditle elde edemediğini, % 1 hisseli şirket ortağı yapmak suretiyle elde etmeye çalıştığını, ama bu kez başaramayacağını ekledi. Direnişlerinde kararlı olan arkadaşlarımız çıktıkları yoldan dönmeyeceklerini ve sonuna kadar direneceklerini ifade ediyorlar.

Çukurova Kargo önünde direniş devam ederken, işçiler direniş yerlerine “Yaşasın sendikal mücadelemiz – Çukurova Kargo işçileri – TÜMTİS Adana Şubesi” pankartı astı. Sendikamızın örgütlü olduğu işyerlerinde çalışan üyelerimiz de direnişteki işçileri yalnız bırakmayarak sahip çıktı.  

Direnişteki arkadaşlarımızı ziyaret eden Türk-İş Adana Bölge Başkanı Edip Gülnar,  işveren ile görüştüklerini ve söz aldıklarını ancak işçinin, işverene güveninin kalmadığı için işçilerin sözü kabul etmediğini belirtti. Kemal Çelik’in örgütlenme önünde engel olmadan, işyerinde güvenceli çalışmayı sağlaması gerektiğini söyleyen Gülnar, Türk-İş olarak işçilerin yanında olduklarını ifade etti.