Sendikamızdan basın açıklaması

İstanbul Esenyurt’ta meydana gelen iş kazası sonucu 11 işçinin yaşamını yitirmesi nedeniyle Merkez Yönetim Kurulumuz tarafından bir basın açıklaması yapıldı. İş cinayetlerinin protesto edildiği basın açıklaması şöyleydi:

İŞ KAZALARI VE ÖLÜMLER KADER DEĞİL

Esenyurt’ta bir Alışveriş Merkezi’nin inşaatında çalışan işçilerin yatakhane olarak kullandığı çadırlarda çıkan yangından 11 işçi yanarak ve dumandan zehirlenerek yaşamını yitirdi. Patronların aşırı kar hırsı, 11 ocağın daha sönmesine neden oldu. Özelleştirme,taşeronlaştırma ve sendikasızlaştırmanın sonucu olarak giderek artan iş kazaları her gün yeni canların yok olmasına, yeni iş cinayetlerinin yaşanmasına neden oluyor. Sendikamızda derin bir üzüntü ve öfkeye neden olan bu cinayetlerin önlenmesi için bir an önce harekete geçilmesini talep ediyoruz.

Patronların kar’larında yapacakları küçücük fedakarlıklar ile önlenmesi mümkün olan iş cinayetleri, ülkemizde hala can almaya devam ediyor. Türkiye iş kazalarının en çok yaşandığı ülkelerin başında geliyor. Daha önce madenlerde ve tersanelerde yaşanan onlarca iş cinayetine kurban verdiğimiz işçi kardeşlerimizin hesabı sorulmadan her gün yeni iş cinayetleri yaşanıyor. Geri teknoloji, denetimsizlik, uzun ve kötü çalışma koşulları, caydırıcılığı olmayan yaptırımlar her yıl onlarca işçinin canına mal olmaya devam ediyor. Aynı çadırın içinde 40 işçiyi birlikte, insanlık dışı koşullarda yatıranlar, ağır kış koşullarında ısınma için gerekli imkanları sağlamadığı için çıkan yangında göz göre göre 11 işçiyi iş cinayetine kurban etmiştir.

Bu nedenle, bu bir kaza yada kader değil, kelimenin tam anlamıyla bir katliamdır. Bu katliamların önlenmesi için iş sağlığı ve güvenliği kurallarına uymayan sorumluların yargı önüne çıkarılarak cezalandırılmalarını, benzer şeylerin bir daha yaşanmaması için yaptırımlarında ağırlaştırılmasını istiyoruz.

Bu olayda ihmali olanlar tespit edilmeli ve en ağır şekilde cezalandırılmalıdır.

Hayatını kaybeden inşaat işçilerinin acılı ailelerine, yakınlarına ve işçi sınıfına başsağlığı diliyoruz.

 

Merkez Yönetim Kurulu