2012 1 MAYIS’I TÜM ÜLKEDE COŞKUYLA KUTLANDI

İşçi ve emekçi sınıfların ortak taleplerini dile getirmek, her dilden ve her inançtan emekçi ile aynı anda savaşsız ve sömürüsüz, eşit ve barış içinde yaşama isteğini haykırmak için Birlik, Mücadele ve   Dayanışma günü 1 Mayıs’ta alanlardaydık.

İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa başta olmak üzere ülkenin dört bir yanında ortak taleplerle ve “Güvenceli İş, Güvenli Gelecek” şiarıyla coşkulu kutlamalar gerçekleştirdik. İşçi sınıfının hem tarihsel hem de güncel istemlerinin, o andaki en can alıcı sorunlarının dile getirildiği, taleplerinin tüm topluma ve egemenlere, en güçlü biçimde duyurulduğu gün olan 1 Mayıs’ta sendikamız TÜMTİS’te coşkulu bir biçimde alanlardaki yerini aldı.

Bu yılki gösterilerde “Güvenceli İş, Güvenli Gelecek” temel talebi ile meydanlara yürüyen emekçiler, AKP hükümetinin hayata geçirmek istediği işçi ve emekçi düşmanı politikalara karşı mücadele çağrıları yaptı. Ulusal İstihdam Stratejisi adıyla yasalaştırılmak istenen sermaye dayatmalarına, kıdem tazminatı hakkının gaspına yönelik girişimlere, köle pazarı anlamına gelen istihdam bürolarına ve kiralık işçi uygulamalarına, esnek çalışma modellerine, taşeronlaşmanın yaygınlaştırılmasına, bölgesel asgari ücret uygulamasına, yeni eğitim modeli adıyla bilimsellikten uzak ve çocuk işçiliğine kapı aralayan eğitim politikalarına, eğitimin ve sağlığın paralı hale getirilmesine, sanatın dahi özelleştirilmek istenmesine izin verilmeyeceği ifade edildi. Emperyalistlerin savaş kışkırtıcısı saldırgan politikaları ile paralel, başta Suriye olmak üzere komşu ülke halklarına karşı yürütülen saldırgan dış politikanın terk edilmesi, savaş dilinden bir an önce vazgeçilmesi istendi.

 

UPS işçilerinin de katılımı ile güçlenen sendikamız, 2012 yılının 1 Mayıs’ına son 10 yılın en kitlesel kortejleriyle katıldı. Temel talep ve sorunlara ilişkin pankartların taşındığı coşkulu kortejlerimizde istemlerimizi hep bir ağızdan atılan sloganlarla dile getirdik.

Yüzbinlerce emekçinin katılımıyla Taksim’de yapılan 1 Mayıs mitingine Sendikal Güç Birliği Platformu üyesi 10 kardeş sendika ile birlikte katıldık. Sabah saat 9’da Şişli’de toplanmaya başlayan üyelerimiz ile eş ve çocuklarının katılımıyla oldukça coşkulu ve kalabalık bir  yürüyüş kolu oluşturan sendikamız, kitleselliği ve canlılığı ile dikkat çekti. İlk defa katılıyor olmalarına rağmen UPS işçisi olan üyelerimizin coşkusu dikkat çekiciydi.

İstanbul’da 1000 yakın üyemizin katıldığı 1 Mayıs mitingi son yılların en görkemli 1 Mayıs’ıydı. Saat 10.00’da yürümeye başlayan kortejlerin hepsinin Taksim alanına ulaşması 4 saat’ten fazla sürdü.

 

Sıhhiye Abdi İpekçi parkında gerçekleştirilen ve sendikamızın son yılların en kitlesel katılımını gerçekleştirdiği Ankara’daki mitinge katılım oldukça fazlaydı. Her yıl olduğu gibi bu yıl da eş ve çocuklarıyla 1 Mayıs’a katılan ambar işçileri UPS işçilerinin katılımı ile en coşkulu kortejlerden birini oluşturdu. Ayrıca Ankara şubemize bağlı Kastamonu, Kırşehir  ve Konya’da çalışan üyelerimizde Ankara’ya gelerek sıhhiye meydanındaki mitinge katıldılar.

Kayseri’de  sendikalar ve demokratik kitle örgütlerinin düzenledikleri  1 mayıs mitingine ambar ve UPS’de çalışan üyelerimizde katıldılar.

 

İzmir’de Gündoğdu meydanında yapılan kutlamalarda ise üyelerimiz konfederasyonumuz TÜRK-İŞ, DİSK, KESK ve siyasi partilerle birlikte yürüdü. Yaklaşık 80 bin kişinin katıldığı ve tutuklu sendikacılar için adalet vurgusunun ön plana çıktığı mitinge eş ve çocuklarıyla katılan ambar ve UPS işçisi üyelerimiz kitleselliği, disiplini ve canlılığı ile dikkat çekti.

 

Antalya’da sendikalar ve demokratik kitle örgütleri tarafından düzenlenen 1 Mayıs mitingine sendikamız üyesi ambar işçileri ile UPS işçileri eş ve çocuklarıyla birlikte coşkulu bir katılım gerçekleştirdi.

Bursa’da bu yıl iki ayrı miting yapıldı. Ayrışma ve bölünmeye inat, üyelerimiz eş ve çocuklarıyla birlikte öğleden önce TÜRK-İŞ ve Kamu-Sen tarafından yapılan, öğleden sonra da KESK, TMMOB ve TTB tarafında yapılan her iki mitinge de coşkulu ve disiplinli bir şekilde katıldı. Sloganları ve ilgi çekici pankartlarıyla yürüyen emekçiler, özellikle AKP hükümetini kıdem tazminatı hakkına dokunmaması konusunda uyardı.

Gaziantep’te İstasyon Meydanı’nda TÜRK-İŞ, DİSK, KESK’in düzenlediği, siyasi partilerin ve demokratik kitle örgütlerinin desteklediği 1 Mayıs mitingine ambarlarda, Gazi-Ulaş ve UPS’de çalışan üyelerimiz kitlesel olarak katıldı.

Mersin’de Türk-İş, DİSK, KESK, Tabip Odası, TMMOB’un da içinde yer aldığı Mersin Emek ve Demokrasi Platformu tarafından düzenlenen miting, son yılların en kitlesel katılımı ile gerçekleştirildi. Limanda, ambarlarda ve UPS’de çalışan üyelerimizin katılımı ile oldukça kitlesel bir kortej oluşturan sendikamız, 1 Mayıs mitinginin dikkat çekici kortejlerinden birisini oluşturdu.

Adana’da TÜRK-İŞ, DİSK, KESK, TMMOB ve diğer emek örgütlerinin katılımı ile gerçekleştirilen 1 Mitingi, son yılların en coşkulu ve en kitlesel katılımı ile yapıldı. Ambarlarda ve UPS’de çalışan üyelerimiz TÜRK-İŞ kortejinin en önünde disiplinli ve coşkulu bir şekilde 1 Mayıs mitingine katıldılar.

 

1 Mayıs Fotoğraflarının tamamı altta.

20120501_1mayis_001

Image 1 of 67