GREV YASAĞINA KİTLESEL TEPKİ

‘YA ÇÖZÜM YA GREV’

Hava-İş sendikası,  AKP İstanbul Milletvekili Metin Külünk imzası ile TBMM’ye verilen havacılık hizmetlerinde tümden grev yasağı getiren kanun teklifine tepkilerini dile getirmek ve kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla dün (23 Mayıs 2012)THY Genel Müdürlüğü önünde bir basın açıklaması düzenledi. İşveren tarafından çıkmaza sokulan toplu iş sözleşmesi süreci kitlesel ve coşkulu bir katılımla protesto edildi.

Hava- İş üyesi üç bine yakın işçi ve kitle örgütleri Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü önünden yolu trafiğe kapatarak Türk Hava Yolları (THY) Genel Müdürlüğü önüne alkışlar ve sloganlarla yürüdü.
Hava-İş üyeleri yürüyüş boyunca sık sık ‘Grev haktır yasaklara hayır’, ‘Sözleşme hakkımız engellenemez’, ‘Ya çözüm ya grev’, ‘Yaşasın örgütlü mücadelemiz’ ‘Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiçbirimiz’ sloganlarını atarak, sendikal haklarına ve sendikalarına sonuna kadar sahip çıkacaklarını kararlılıkla gösterdiler.


‘GREV HAKTIR YASAKALANAMAZ’

Hava-İş Genel Başkanı Atillay Ayçin,  grev haklarına yasak getirilmesine izin vermeyeceklerini ve bu konuda ısrar edilirse üretimden gelen gücün kullanılacağını belirtti.  Ayçin sözlerine şöyle devam etti: “17 aydır toplu iş sözleşmesine engeller getirilerek masadan kaçan THY Yönetimim işçilerin sesine kulak versin. Engellemelere son vererek masaya ciddi ve çözüme yönelik teklifler getirsin. Aksi takdirde bizler de sizlerden yani üyelerimizden aldığımız güç ile sendikal haklarımızı sonuna kadar kullanacağız. THY’ yi dünyanın bir numaralı şirketi yapan sizlere yönetimin gösterdiği tutum ortada. Biz bu tutuma karşı direneceğiz ve haklarımızı sonuna kadar ne pahasına olursa olsun geri adım atmadan alacağız”.
Dünyanın hiçbir ülkesinde hava taşımacılık işkolunun grev yasağı kapsamında olmadığını hatırlatan Ayçin, ‘Hükümet elimizdeki grev hakkını almaya çalışıyor. İtirazımız bunadır. Bizi grev yasağı kapsamına alırsanız buradan bir tek uçağı saatinde kaldıramazsınız. Eğer bu karar Meclis’e inerse o gün THY’den bir tek uçağın kalkması mümkün olmayacak” diye konuştu.
Sendikal Güç Birliği Dönem Sözcüsü ve Tek Gıda-İş genel başkanı Mustafa Türkel ise grevlerin anayasal hak olduğunu ve sendikal mücadelede grev olmazsa olmaz dile getirdi. Türkel konuşmasına şöyle devam etti: ‘ Hava-iş’in verdiği mücadele çok haklı bir mücadeledir. Bizler Sendikal Güç Birliği olarak bu mücadelenin sonuna kadar yanındayız. Ne gerekiyorsa bizim payımıza ne düşüyorsa yapmaya hazırız.’  Türkiye’nin dört bir yanında iş bırakmalar grevler ve hak arama mücadelesinin yayıldığını belirten Türkel, ‘işçiler birleşiyor, dün Rize’de çay üreticisi yolları kapattı bügün sizler ve memurlar sokaklarda hakları için mücadele ediyorlar. Bu dalga giderek büyüyecek ve güçlenecektir’ dedi.
Sendikal Güç Birliği Platformu Sendikaları, Tek Gıda-İş, Deri-İş, Belediye-İş ve sendikamız  Genel Başkanı Kenan Öztürk, Genel Merkez ve İstanbul Şube yöneticileri ile üyelerinin destek verdiği basın açıklamasına, ITF Sivil Havacılık Bölümü Sekreteri Gabriel Mocho Rodriguez, Hey Tekstil direnişçi işçileri, UİDDER üyeleri, Emekli-Sen üyeleri de katıldı.