305 İŞÇİ İŞE İADE EDİLSİN, GREV YASAĞI GERİ ÇEKİLSİN

Türk Hava Yolları’nda işten çıkarılan 305 Hava-İş üyesi  personel ve havacılık iş kolunda işçilerin grev yapmasını yasaklayan yasaya karşı Atatürk Havalimanı’nda 27 gündür eylem yapan Hava-İş Sendikası 24 Haziran’da bir basın açıklaması yaptı.

 Basın açıklamasına Sendikal Güç Birliği Platformu bileşeni sendikalar, Uluslar arası İşçi Derneği (UİD),  CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, Demokrasi Partisi (SDP), Bağımsız Devrimci Sınıf Platformu (BDSP) da katıldı.

Hava-İş’in eyleminde ve basın açıklamasında sendikamızı Genel Başkanımız Kenan Öztürk, Genel Sekreterimiz Gürel Yılmaz, Genel Mali Sekreterimiz Seyfi Erez, MYK üyemiz Muharrem Yıldırım,  İstanbul Şube Başkanı’mız Ersin Türkmen ile temsilci ve üyelerimiz temsil ettiler.

Hava-İş Sendikası Genel Başkanı Atilay Ayçin’in küresel bir destek ve eylem kararı için yurtdışında bulunması nedeniyle katılamadığı açıklamayı Hava-İş Sendikası Teşkilatlanma Genel Sekreteri Kaya Sayın yaptı.

Sayın, “Bugün eylemin 27. günü. Bize destek veren herkese şükranlarımızı sunuyoruz. Mücadelemizden sonuç alıncaya kadar vazgeçmeyeceğiz. AK Parti iktidarı ve onların atadığı THY yönetiminin uygulamalarını kabul etmiyoruz. Bizler işçilerin haklarını savunmaya devam edeceğiz. Dünyanın hiçbir tarafında havacılık kolunda görev yapan personelin grev yapması yasak değilken bizim ülkemizde bu yasak meclisten geçirildi ve Cumhurbaşkanı tarafından gece vaktinde onaylandı. Ertesi gün de resmi gazetede yani 3 Haziran’dan yayınlandı. Eğer yayınlanmamış olsaydı bizler 5 Haziran’da grev kararı alacaktık. Ancak şimdi süreç Anayasa Mahkemesi’ne taşınacak. CHP’nin Anayasa Mahkemesi’ne yapacağı başvuru hazırlığı da sona ermiş durumda” dedi.

Uçuş güvenliği ile ilgili olarak büyük sıkıntılar yaşandığını ve uçakların güvensiz bir şekilde uçtuğunu belirten Genel Sekreter Kaya Sayın; “Uçakların denetlenmesinden sorumlu birimler adeta ofislerden denetleme yapıyor. Uçaklar güvensiz uçuyor. Denetleme yapmakla ilgili görevleri olanlar görevlerini yapmıyorlar. Buradan haykırıyorum, yaşanacak ağır sonuçların sorumluları Ulaştırma Bakanı, Çalışma Bakanı, ve SHGM’dir. Çıkacak ağır sonuçlardan sonra Türk uçakları Amerika ve Avrupa’ya uçamaz hale gelecek. Ondan sonra da Açık Gökyüzü Anlaşmaları yaparak yabancı uyruklu havayolu şirketlerini uçuracaklar. Ayrıca uzun uçuş menzilli uçuş yapan uçakların pilotları da birer birer istifa ediyor. Onların yerine alınacak olanların boşluğu nasıl doldurulacak, çalışma şartları ve saatleri ne olacak? Halkımızı uyarıyorum” dedi.

Kaya Sayın’ın ardından görüşlerini aktaran CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal da grevi yasaklayan yasanın kurallara aykırı olarak meclisten geçirildiğini ifade ederek; “Bu yasa iç tüzüğe göre komisyonlarca 48 saat öncesinden görüşülmesi gerekiyordu. Ancak yapılmadı. Biz bu yasayı Anayasa Mahkemesi’ne taşıyarak gereken tüm adımları atacağız” dedi.

SGBP Platformu Dönem Sözcüsü, Genel Başkanımız Kenan Öztürk de yaptığı konuşmada Hava-İş üyesi çalışanların ve Hava-İş’in direneşini desteklediklerini belirterek, mücadelelerinde sonuna kadar yanlarında olacaklarını belirttti.