ITF’den THY ve DHL İşçilerine Dayanışma Ziyareti

Sendikamızın da bağlı olduğu Uluslararası Taşımacılık İşçileri Federasyonu (ITF) Denizcilik Koordinatörü Stephen Cotton, Atatürk Havalimanı’nda işten atılan ve 59 gündür direnişte olan THY işçilerini ve 41 gündür direnişte olan DHL işçilerini ziyaret etti. Sendikamız Genel Başkanı Kenan Öztürk ve sendika yöneticilerimiz de direniş alanındaydı.

148 ülkede 4,5 milyon ulaştırma işçisini temsil eden Uluslararası Taşımacılık İşçileri Federasyonu’nun (ITF) Denizcilik Koordinatörü Cotton yaptığı konuşmada direnişte olan bütün işçilere desteklerinin tam olduğunu belirterek “Size bütün dünyanın taşıma işçilerinden dayanışma mesajı getirdim. THY’de yaşanan grev yasağı ve 305 işçinin işten çıkarılmasını şiddetle kınıyoruz. ITF bütün örgütlü olduğu ülkelerde bu haksız durum nedeniyle kampanya başlatmış durumdadır. Yine DHL’de sendikalaşmadan dolayı yaşanan işçi kıyımının kabul edilemez; bu konuyla ilgili DHL yönetimi ve ITF yönetiminden Ingo Marowsky arasında görüşmeler devam ediyor. DHL yönetimini Türkiye’deki sendika düşmeni tutumundan derhal vazgeçmeye çağırıyoruz. ITF bu durumun düzelmesi için sonuna kadar Tümtis sendikası ve DHL işçileri il dayanışma içinde olacaktır. Bugün burada hep birlikte, THY direniş işçileri, DHL direniş işçileri ve ITF’in altında örgütlü 4,5 milyon işçi ile omuz omuza eylemimizi gerçekleştiriyor ve temel haklarımıza saygı gösterilmesini talep ediyoruz” dedi.

Hava- İş Genel Başkanı Atilay Ayçin de “Bu yapılan hukuksuz uygulamalar bizi yolumuzdan döndürmeyecek. Hakkımızı alana kadar dayanışma içinde mücadele etmeye devam edeceğiz” dedi. Ayçin, ITF yetkilisinin direnişleri ziyaret etmesinin son derece önemli olduğunu belirterek ve bu dayanışma ziyaretinden dolayı Cotton’a teşekkür etti.

ITF bugün açılışı yapılacak olan Londra Olimpiyat Oyunları nedeniyle Türkiye Büyükelçiliği önünde bir basın açıklaması gerçekleştirecek. Basın açıklamasıyla Türkiye Büyükelçiliği’ne Başbakana teslim edilmek üzerinde “Dünya sahnesinde Türkiye’yi gururlandırması ve işçilerin haklarına saygı göstermesi” çağrısı yer alan bir temsili altın madalya verilecek.

Basın açıklaması öncesinde omuz omuza verip halay çeken THY ve DHL direnişi işçileri ise, basın açıklaması boyunca da sloganlar atarak bir kez daha dayanışma mesajı verdiler.