Londra’da ITF ve UNITE’dan THY ve DHL direnişçilerine destek

27 Temmuz 2012- Bugün ITF ve Unite üyesi 50’ye yakın sendikacı ve Londra Türk ve Kürt toplulukları temsilcileri, Londra’da ziyarette bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a işten çıkarılan 305 Türk Hava Yolları işçisinin işe iadesi mesajını iletmek için Londra’da bir araya geldi.

Eylemciler ellerindeki 305 kırmızı beyaz balon ve pankartları ile Büyükelçilik önünde beklerken, ITF ve Unite üst düzey yöneticileri de Türkiye Büyükelçiliğine Hava-İş işçileri tarafından yapılan sembolik altın madalyayı vermeye çalıştılar, ancak girişlerine izin verilmedi.

Eyleme katılan ITF Denizcilik Koordinatörü Stephen Cotton, “barışçıl eylemimizi Başbakan Erdoğan’a Türkiye’nin uluslararası alandaki ününün 2012 Olimpiyat Oyunlarında yarışan atletlerinin Olimpik değerleri kadar ülkesindeki işçilere ve sendikalara karşı olan tutumuyla da ilgili olduğunu hatırlatmak için yapıyoruz. ‘Altın madalyayı’ teslim edememiş olmamız bir utanç ancak bu bizi mesajımızı güçlü şekilde tekrarlamaktan alıkoymayacak.

Havacılık alanında çalışan işçiler yasal hakları olan grev hakkının ellerinden alınmasını protesto ettikleri için sms, telefon ve mail ile işten çıkarıldılar. Devlet Türk hava yollarının büyük hissesini elinde bulunduruyor, bu nedenle işten çıkarılan işçilerin geri alınması için harekete geçmeli ve işçilere ve sendika hakkına yapılan saldırıların durdurulması için çağrıda bulunmalıdır“ dedi.

ITF Genel Sekreteri David Cockroft da “Aynı zamanda DHL Türkiye’de yaşananlar üzücü. Yaklaşık 25 işçi sendika üyesi oldukları için çeşitli depolarda işten çıkarıldılar. Bu hafta ITF ve UNI, DHL Türkiye ve atılan işçileri temsil eden sendikamız Tümtis arasında görüşmelerin gerçekleşmesi için bir takım önerilerde bulundu. Tümtis küresel dağıtım sektöründe  işçi hakları kazanımları konusunda uluslararası sendikalar tarafından da desteklenen güçlü bir geçmişe sahip. ITF ve Tümtis sorunun daha da tırmandırılmadan sona ermesi için çok çalışıyor. İşçiler için acil bir çözüm bulunmalı, iş verenin müdahaleleri son bulmalı ve taraflar oturup konuşmalıdır. DHL’in sorunun çözüme kavuşturulmasında üstüne düşeni yapacağını umut ediyoruz” diye ekledi.