ETF ve Avrupa Parlamentosu’ndan DHL Direnişine Ziyaret

DHL Türkiye’de devam eden direnişin 148. gününde, direnişteki işçiler Avrupa Taşıma İşçileri Federasyonu (ETF) genel sekreteri Eduardo Chagas ve  Avusturya Sosyal Demokrat Partisi Avrupa Parlamentosu (AP) Milletvekili Evelyn Regner tarafından ziyaret edildi. Ziyaret sonrası gerçekleştirilen basın açıklamasına sendikamız genel başkanı Kenan Öztürk ve merkez yöneticileri yanı sıra Türk-İş 1. Bölge Temsilcisi Faruk Büyükkucak, Petrol-İş Şube Yönetim Kurulu üyeleri, Çimse-İş İstanbul Şube, Hava-İş genel başkanı Atilay Ayçin ve 166 gündür direnişte olan THY işçileri, ÖDP, TKP, EMEP ve UİDDER gibi siyasi parti ve demokratik kitle örgütleri de katılarak destek verdi.

İlk olarak söz alan Avusturya Sosyal Demokrat Partisi Avrupa Parlamentosu (AP) Milletvekili Evelyn Regner “Size sendikal mücadeleye destek veren Avrupa Parlamenterlerinden sadece selam değil aynı zamanda da destek getirdim. Sendikalaşma ve toplu sözleşme hakkı için verdiğiniz mücadeleyi yakından takip ediyoruz ve destekliyoruz. Çünkü sadece Avrupa Birliği ülkelerinde değil Avrupa’nın her köşesinde bu haklara saygı gösterilmesi gerekmektedir. Burada hakkınız olanı almak için mükemmel bir mücadele yürütüyorsunuz. Haklarınıza saygı göstermeyen, sizi mağdur edenleri biz de yakından takip ediyoruz. Bütün bunlara karşı sizin yanınızdayız ve yapabileceğimiz ne olursa bizden talep etmenizi rica ediyoruz. Mücadelenizde başarılar diliyoruz” dedi.

41 Avrupa ülkesinde 231 ulaştırma sendikasına üye 2,5 milyon işçiyi temsil eden Avrupa Taşıma İşçileri Federasyonu (ETF) genel sekreteri Eduardo Chagas “Avrupa’daki 2 buçuk milyondan fazla taşıma işçisi adına size dayanışmalarımızı sunuyorum. Sizler çok mücadeleci bir sendika ile birlikte mücadele veriyorsunuz ve ayrıca Avrupa’nın ve dünyanın dört bir yanından milyonlarca taşıma işçisinin desteğine sahipsiniz. Bugün burada DHL’in merkez depolarından birinin önündeyiz, bundan bir süre önce de benzer şekilde UPS’nin önündeydik. Orada başarıya ulaştık. Aynı sonucu burada da alacağız, burada da kazanacağız. UPS’de olduğu gibi burada da işveren işçiye baskı yapmaya devam ediyor. Ancak DHL TÜMTİS’i yetkili sendika olarak tanıyana kadar buradaki mücadelemizi devam ettireceğiz.  Buradan önce de THY işçilerinin direnişini de ziyarete gittik. Şu anda sadece lojistik alanında değil, taşıma sektörünün her alanında yoğun baskılar var. Bu nedenle de dayanışmak ve birbirimize destek vermek son derece önemli. Buradan hem DHL yönetimine hem de THY yönetimine sesleniyoruz: Taşıma işçilerinin haklarına saygı göstermek zorundasınız” dedi. Chagas sözlerini DHL’e değil DHL’in sendika ve işçi düşmanı tavrına karşı olduklarını ve bu sona erene kadar mücadeleye devam edeceklerini ve TÜMTİS’i destekleyeceklerini söyleyerek sonlandırdı.

Türk-İş 1. Bölge Temsilcisi Faruk Büyükkucak ise “Uluslararası sermayenin bir araya geldiği bu günlerde, uluslararası emeğin de bir araya gelmesi gerektiğini altını çizerek bir kez daha söylüyorum. Uluslararası sermayenin büyük baskısına karşı uluslararası emeği de bir araya getirmeye mecburuz. Bugün burada yaşananlar bunun güzel bir örneğidir. Demokratik hakları, emekleri için mücadele veren DHL ve THY işçilerine yapılanları konfederasyon olarak kınadığımızı bugün bir kez daha ifade ediyoruz. Elbette bu güzel dayanışmanın neticesi eninde sonunda alınacaktır. Nasıl UPS işçileri direnişleri ile sendika ve toplu sözleşme hakkı elde etmişlerse, uluslararası ve yurtiçinden gelen dayanışmalarla DHL’de de zafere ulaşılacaktır” dedi.

Son olarak söz alan sendikamız genel başkanı Kenan Öztürk ise “DHL işvereninin bütün baskılarına rağmen direniş her gün biraz daha güçlenerek devam ediyor. DHL işverenin bu tutumu her gün dünyanın dört bir yanında teşhir ediliyor. DHL yöneticilerinin bütün çabaları boşuna. Almanya’daki DHL işyerlerinde ve bütün dünyada bu hukuksuzluğa karşı eylemler başladı, destek mesajları yağmaya devam ediyor. Bu saldırgan tavır ile asla buradaki kararlı mücadeleyi kıramayacaklar. Sendika olarak kararlıyız, sonuna kadar işçi arkadaşlarımızın haklarını savunmaya devam edeceğiz. Dün UPS’de 282 gün mücadele ettik, kazanan işçiler oldu, kazanan dayanışma oldu. DHL’de de sonuç farklı olmayacaktır. Bütün baskılara rağmen kazanan biz olacağız, kazanan dayanışma olacak, kazan işçi sınıfı olacak. İşverenlere sesleniyoruz: İşçi düşmanlığından vazgeçin. Bu şekilde sonuca ulaşamazsınız, kazanmasınız, büyüyen mücadele ile başa çıkamazsınız. Yine sonunda kazanan DHL işçileri ve dayanışma olacaktır” dedi.

Hep birlikte atılan sloganların ardından basın açıklaması sona erdi.