Küresel Eylem Günü’nde DHL Türkiye İşçilerine Destek Yağdı

 

Uluslararası üst örgütümüz ITF, Kanada’da yaptığı toplantıda, Türkiye’deki DHL işçilerinin mücadelesi ile dayanışma kararı aldı. Alınan karar üzerine, 12 Aralık 2012 DHL Türkiye İşçileri İle Dayanışma Küresel Eylem Günü ilan edildi. Dünyanın her tarafında onlarca ülkede, çok sayıda işçinin katılımı ile eylemler gerçekleştirildi. Eylem detaylarını ve eylem fotoğrafları için linkleri aşağıda bulabilirsiniz:

Avrupa Merkez Eylem- Mechelen, Belçika

Belçika, Hollanda, Britanya, Norveç ve Bulgaristan’dan 50’den fazla sendika yetkilisi ve aktivist, DHL Mechelen dağıtım merkezi girişini bloke etti. Kanada Otomobil İşçileri Sendikası (CAW), Teamsters Sendikası (ABD), Otomobil İşçileri Sendikası (UAW- ABD), Taşıma İşçileri Sendikası (Avustralya) ve TÜMTİS bayrakları da sendikaları temsilen blokaj alanındaydı. Sendikacılar dağıtım merkezi girişinde DHL Tedarik Zinciri Belçika yöneticisi , Walter Leysen ile görüşüp Türkiye’de yaşanan durumu anlattılar. Leysen durumu DHL Bonn merkez yönetimine bildireceğini belirtti.

DSC_0091

Avustralya

Avustralya Taşıma İşçileri Sendikası (TWU) ülkenin dört bir yanına DHL işçileri tarafından imzalanmak üzere posta kartları gönderdi. Aynı zamanda 250’den fazla TWU üyesi de www.twu.com.au/dhl çevrimiçi kampanya sayfası üzerinden DHL Avustralya yönetimine Türkiye’deki durumun derhal düzeltilmesini talep eden ve TÜMTİS ile dayanışma içinde olduklarını belirten mektuplar gönderdi.  Aynı zamanda DHL Sydney binasına da 75 cm boyutunda temsili bir posta kartı gönderildi. TWU aynı zamanda Avustralya Federal Senatörlerine ve Parlamento üyelerine de kampanyayı desteklemeleri için çağrıda bulunmuştu. Eylem fotoğraflarına buradan erişilebilir: http://www.flickr.com/photos/itf/sets/72157632225722943/

Yemen

Yemen, Aden limanında örgütlü olan sendika üyeleri liman yönetim binası önünde Türkiye DHL işçileri ile dayanışma içinde olduklarını belirten bir açıklama gerçekleştirdi. Eylem fotoğraflarına buradan erişilebilir: http://www.flickr.com/photos/itf/sets/72157632229960306/

Japonya

Koun-Rokyo 11 Aralık’ta eylem öncesi DHL müşterilerine Türkiye’deki durumu anlatan posta kartları gönderdi.

Etiyopya

Taşıma ve İletişim İşçileri Sendikası Endüstriyel Federasyonu DHL’i protesto için üyelerinde imza topladı. Federasyona üye 30 sendikadan toplanan mesajlar DHL yönetimine ve Türkiye Büyükelçiliği’ne gönderilecek. Aynı zamanda Küresel Eylem Günü için de bir basıb açıklaması gerçekleştirildi.

Belçika

Belçika: 8 Aralık’ta Belçika Taşıma İşçileri Sendikası’nın (BTB-UBOT) 80 iş yeri temsilcisi Antwerp’te gerçekleştirilen toplantıda TÜMTİS ile dayanışma içinde olduklarını açıkladılar. Eylem fotoğraflarına buradan erişilebilir: http://www.flickr.com/photos/itf/sets/72157632225733829/

İtalya

10 Aralık tarihinde İtalya’da DHL yönetimi ile yapılan toplantıda Filt Cgil sendikası DHL Türkiye sorunu da gündeme taşındı ve DHL İtalya yönetimi sendika tarafından yöneltilen sorulara 17 Aralık tarihine kadar cevap vermek durumunda. 11 Aralık’ta DHL çalışanları ve Filt Cgil üyeleri Vicenza’da gerçekleştirilen toplantıda DHL Türkiye işçileri ile dayanışma içinde olduklarını belirttiler. Eylem fotoğraflarına buradan erişilebilir: http://www.flickr.com/photos/itf/sets/72157632230327250/

 Almanya

Ver.di sendikası DHL Türkiye işçileri ile dayanışmalarını bir kez daha ilan eden ve DHL’in uluslararası anlaşmalara ve kendi kurumsal sorumluluk ilkelerine olan bağlılığını Türkiye’de de yerine getirmesini talep eden ulusal bir mektup eylemi gerekleştirdi.

Norveç

Norsk Transportarbeiderforbund sendikası eylem gününün bir parçası olarak farklı iş yerlerinde durumun tartışıldığı toplantılar düzenledi. Toplantılara aynı zamanda DHL yönetimlerinden de katılımcılar davet edildi.

Fransa

Bir grup sendika aktivisti Paris DHL Express yönetim binası önünde toplandı. (Şu anda Fransa yöneticisi aynı zamanda DHL Türkiye’nin de yöneticisi.) Fransız sendikaları CFDT, CGT ve FO eyleme katılan sendikalar oldu.

Finlandiya

ERTO sendikası üyelerine uluslararası DHL kampanyasını ve Türkiye’deki durumu anlatan bilgiler dağıttı. Aynı zamanda kendi websitesinde de konu ile ilgili bir haber yaptı. Aynı zamanda Finlandiya sendikaları TÜMTİS’e dayanışma mesajı gönderdi.

İsveç

Svenska Transportarbetareförbundet sendikasından bir iş yeri temsilcisi DHL Türkiye’deki durumu İsveç yönetimi ile paylaştı.

Mozambik

SINPOCAF iş yerlerinde Türkiye’deki durumu anlatan toplantılar düzenledi. Toplantılara katılan 50’den fazla sendika üyesi Türkiye DHL işçileri ile dayanışma içinde olduklarını ifade ettiler.

Swaziland

 50’den fazla STAWU üyesi DHL önünde yarım saatlik bir direniş alanı oluşturdu ve açıklama yaptı. Sendika aynı zamanda DHL yönetimine de posta kartları gönderiyor.

Malawi

 Malawi İletişim İşçileri Sendikası COWUMA üyeleri DHL Türkiye işçilerine destek için durumu anlatan posta kartları dağıttılar. Malawi’de eylemler devam edecek.

 Arjantin

Federación de Camioneros üyeleri Buenos Aires’de DHL bölgesi önünde bir eylem gerçekleştirdi. 30 DHL işçisi ve sendika üyesi ellerinde tuttukları plakalar ile alan girişini kapattı ve yetkilileri Türkiye’de yaşanan sorun hakkında bilgilendirdi. Eylem fotoğraflarına buradan erişilebilir: http://www.flickr.com/photos/itf/sets/72157632228073579/

ABD

Teamsters Express Bölüm yöneticisi Bill Hamilton DHL Teamsters yerel yönetimlerini bir telefon konferansı ile bilgilendirdi. Daha sonra bütün üyelere eylem günü hakkında bilgilendirme mailleri gönderildi. 11 Aralık’ta Teamsters’ın DHL Türkiye işçilerine desteğini gösteren bir basın açıklaması yayınlandı. 12 Aralık sabahı New York Kennedy havaalanı bölgesinin de içinde bulunduğu pek çok iş yeri önünde DHL Türkiye yönetiminin bu tutumunu değiştirmesini talep eden aktiviteler gerçekleştirildi.

Gana

Genel Taşıma, Petrol ve Kimya İşçileri Sendikası Türkiye’de yaşanan durumu protesto eden bir mektu Gana, Türkiye ve Almanya DHL yönetimlerine gönderdi.

Bulgaristan

FTTUB sendikası DHL müşterilerine ve DHL Bulgaristan yönetimine Türkiye’deki durumu anlatan ve protesto eden posta kartları gönderdi.

İrlanda

CWU sendikası İrlanda’daki DHL müşterilerine  Türkiye’deki durumu anlatan ve protesto eden posta kartları gönderdi.

Malta

Genel İşçi Sendikası DHL müşterilerine  Türkiye’deki durumu anlatan ve protesto eden posta kartları gönderdi.

ITF Genel Merkezi

ITF genel merkezi çalışanları Londra’daki ITF binası önünde üzerinde “DHL: İşçi haklarına saygı göster- Türkiye’de işten çıkarmaları durdur” yazılı bir pankart ile DHL işçilerine destek mesajlarını gönderdiler.

Kanada

Kanada Otomobil İşçileri Sendikası (CAW)bütün Kanada’da ana DHL dağıtım merkezleri önünde eylemler gerçekleştirdi. İşçiler ellerinde DHL Türkiy işçileri için saygı talep eden işaretler tuttular, Deutsche Post CEO’su Frank Appel’e gönderilmek üzere Türkiye’de yaşanan sorunu ve kaygılarını anlatan mektuplar imzaladılar. Ontario’da gerçekleştirilen eylemde işçiler DHL yönetiminin düşmanca tavrı ile karşılaştı ancak eylemden geri adım atmadı.

Eylem fotoğraflarına buradan erişilebilir: http://www.flickr.com/photos/itf/sets/72157632233971459/

Panama

SIELAS organized solidarity activity at the principal office of DHL Express in Costa Del Este, the most important industrial park in Panama City. The union distributed flyers, held meetings and chanted slogans in front of the DHL office. (Email report by Fernando Parfait)

SIELAS sendikası DHL Express’in Costa Del Este ana binası önünde bir eylem gerçekleştirdi. Costa Del Este, Panama City’nin en önemli sanayi bölgesi. Sendika broşürler dağıttı, toplantılar gerçekleştirdi ve şirket ofis binası önünde sloganlar attı. Eylem fotoğraflarına buradan erişilebilir: http://www.flickr.com/photos/itf/sets/72157632238240924/

Kolombiya

SNTT Cartagena ana DHL ofisi önünde bir dayanışma toplantısı düzenledi.

Eylem fotoğraflarına buradan erişilebilir: http://www.flickr.com/photos/itf/sets/72157632239343170/

STPC (Kolombiya Posta Servisi İşçileri Sendikası) üyeleri 12 Aralık’ta saat 06:30- 07:30 saatleri arasında DHL Express ve Lojistik binaları önünde broşür dağıttı.

Güney Afrika

STAWU kendi DHL üyeleri arasında ulusal bir imza kampanyası başlattı. Toplanan 100 imza Türkiye ve Almanya DHL yönetimine gönderildi. İmza kampanyasında imzalanan dilekçeler DHL Güney Afrika ve Bonn yönetimlerini Türkiye’de işten çıkarılan işçileri işe iade etmeye, TÜMTİS’in yetkili sendika olarak tanımaya, DHL Express Güney Afrika’da işten çıkarılan işçileri ve STAWU aktivisti Mosa Elephant’ı işe iade etmeye, dünyanın her yerinde işçilerin haklarına saygı duymaya ve ITF ve UNI talepleri doğrultusunda bir küresel çerçeve anlaşması imzalamaya davet ediyor.

Filistin

Genel Taşımacılık İşçileri Sendikası 12 Aralık’ta 25 DHL müşterisine Türkiye’de yaşanan sorunları anlatan posta kartları gönderdi ve aynı zamanda sosyal medya ve mail yoluyla kampanya posterlerini yaygınlaştırdı.

Nijerya

Ulusal Kara Taşıma İşçileri Sendikası DHL müşterilerine Türkiye’deki durumu anlatan kampanya posta kartları gönderdi. Aynı zamanda posta kartları sendika binasında da herkesin görebileceği yerlere konuldu.

Hindistan

Chennai’daki GDCS Sendikası aktivistleri DHL Türkiye’nin işçilere olan tavrını protesto etmek ve TÜMTİS’in yetkili sendika olarak tanınmasını talep etmek için Guindy ve Eggmore’daki DHL ofislerini ziyaret ettiler. Eylem fotoğraflarına buradan erişilebilir: http://www.flickr.com/photos/itf/sets/72157632239321804/

SCRES sendikası Küresel Eylem Günü eylemlerinin bir parçası olarak büyük bir kampanya düzenledi, ayrıca 12 saatlik bir açlık grevi yaptı.

Bahreyn

DHL Bahreyn sendikası yaptıkları bir toplantı ile DHL Türkiye işçilerine olan desteklerini belirttiler. Eylem fotoğraflarına buradan erişilebilir: http://www.flickr.com/photos/itf/sets/72157632239285288/