Araç Muayene İstasyonlarında TİS Süreci Başladı

 

Sendikamız ile Tüvtürk Adana İçel Hatay Araç Muayene Hizmetleri Yapım ve İşletim A.Ş. arasında Toplu İş Sözleşmesi (TİS) görüşmelerine başlandı. 

adana tis111

 

Sendikamız, Adana, İçel ve Hatay’da toplam 15 işyerinde örgütlenme çalışmasını 2010 yılında tamamlamış ve çoğunluk tespitini sağlamıştı. Daha sonra Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na yetki başvurusu yapılmıştı. Ancak işverenin ‘çoğunluk’ ve ‘işkolu’ itirazı nedeniyle TİS görüşmelerine başlanamamıştı.  İşverenin yaptığı çoğunluk ve işkolu itirazını değerlendiren Mersin İş Mahkemesi ve Yargıtay sendikamız ve işçiler lehine karar verdi. Bunun üzerine ilgili Bakanlık 26 Aralık 2012 tarihinde TİS Yetki Belgesini sendikamıza gönderdi.

TİS Teklifini Sunduk
TİS yetkimizin gelmesi üzerine 7 Ocak 2013 Pazartesi günü şirketin Mersin’de bulunan merkezinde işveren yetkilileriyle bir araya gelerek TİS teklif tasarısını sunduk. Yer, gün ve saat belirlemek için yapılan ilk toplantıya Genel Başkanımız Kenan Öztürk, Mersin Şube Başkanımız Savaş Gürkan, Şube Yönetim Kurulu Üyemiz M. Yaşar Aktekin ile Avukatımız Cüneyt Durnaoğlu katıldı. TÜVTÜRK Adana İçel Hatay Araç Muayene Hizmetleri Yapım ve İşletim A.Ş. adına ise Genel Müdür M. Ahmet Bulgurlu, Genel Müdür Yardımcısı Naci Menteş, işveren danışmanı Prof. Dr. Ömer Ekmekçi ve işveren avukatı Ozan Varal katıldı.
Sendikamızın Adana, Hatay ve Mersin’de üyelerimiz ile yaptığı anket ve toplantılar sonucunda hazırlayarak işverenlere sunduğu TİS tasarısı üzerine görüşmelere 14.01.2013 Pazartesi günü devam edilecektir.