DHL Direnişine Uluslararası Destek

 

DSC00027(12.03.2013) Uluslararası Taşıma İşçileri Federasyonu (ITF), DHL işçilerine destek için Türkiye’ye geldi. ITF Kara Taşımacılığı Bölümü Koordinatörü Mac Urata ve ITF Politikalar Koordinatörü Sarah Finke direnişteki DHL işçilerini ziyaret ederek destek açıklamasında bulundu. 

 

 

 

 

Uluslararası Kargo Şirketi DHL’de sendikal mücadele veren işçilere uluslararası destek sürüyor. Sendikamız TÜMTİS’e üye oldukları gerekçesiyle işten çıkarılan DHL işçilerinin İstanbul-Kıraç ve Kocaeli-Gebze depoları önündeki direnişi 270’inci günü geride bıraktı.

Dünyanın pek çok ülkesinde ve Avrupa’da örgütlü bulunan taşıma, posta ve iletişim sendikaları, DHL işçilerine destek için Türkiye’ye gelmiş DHL yönetiminin sendika hakkına saygı duymasını istemişti. Bugün de uluslararası üst kuruluşumuz ITF’den iki temsilci, DHL işçilerine destek için Türkiye’ye geldi.

ITF Kara Taşımacılığı Koordinatörü Mac Urata ve ITF Politikalar Koordinatörü Sarah Finke, DHL Gebze’de direnişini sürdüren işçileri ziyaret etti. Ziyaret sonrasında sendikamız Genel Başkanı Kenan Öztürk ile yönetim kurulu üyelerimizin katılımıyla DHL Gebze aktarma merkezi önünde bir basın açıklaması gerçekleştirildi. Açıklamaya direnişteki DHL işçilerinin aileleri de katıldı.

DSC00018Mac Urata: Yanınızdayız 

“ITF’den hepinize selam getirdim” sözleriyle DHL işçilerini selamlayarak konuşmasına başlayan ITF Kara Taşımacılığı Koordinatörü Mac Urata, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Cesaretinizi kutluyorum. Yazın sıcağında ve kışın soğuğunda bu direniş alanındaydınız. ITF ve bağlı sendikalar bu direnişinizin ve mücadelenizin yanında. UPS ve Mersin’de sizlerle birlikteydik. Yine burada sizlerle olmaya devam edeceğiz. ITF ve TÜMTİS kardeştir.”

DHL yönetimine de seslenen Mac Urata şöyle dedi: “İşçileri haksız yere işten çıkardığınız için kendinizden utanmalısınız.”

Öz Taşıma-İş sendikasının DHL’deki sendikal mücadeleyi baltalayan tutumunu da eleştiren Mac Urata, “Öz Taşıma-İş’in buradaki tutumunu da sorguladık ve kesinlikle Öz Taşıma-iş gibi bir örgütlenmeyi kabul etmiyoruz” dedi. Mac Urata, DHL işçileriyle dayanışma kampanyası çerçevesinde küresel eylem günü olarak ilan ettikleri 26 Mart 2013 tarihinde Almam konsoloslukları önünde eş zamanlı eylemler gerçekleştireceklerini söyledi.

DSC00029Sarah Finke: Başarana Kadar Buradayız

ITF Politikalar Koordinatörü Sarah Finke de, DHL işçisi kadınların 8 Mart gününü kutlayarak başladığı konuşmasını şöyle sürdürdü; “DHL’nin bu yasadışı davranışı nedeniyle yalnız siz değil, aileniz ve çevreniz de zarar görmekte. Dünyadaki sendikalar sizinle birlikte. Bugün sizinle olmak bizim için bir onur. Sonuna kadar buradayız ve sizinleyiz.”

 

Başkan Öztürk: Kararlıyız, Başaracağız

ITF heyetinden sonra söz alan Genel Başkanımız Kenan Öztürk de, “Tüm engellemelere rağmen DHL’deki direnişimiz 270 gündür devam ediyor. Burada birçok olumsuzluklarla karşılaştık ancak en acı olanı Öz Taşıma İş gibi bir sendikanın işverenin sendikasızlaştırma oyununa alet olmasıdır” dedi.

DSC00050200 ülkede faaliyet gösteren DHL şirketinin kendi işçilerine açlık koşullarını dayattığını belirten Başkan Öztürk, geçtiğimiz hafta, şirketin merkezinde örgütlü bulunan Ver.di sendikasının davetlisi olarak Almanya’ya gittiklerini ve Ver.di sendikasının DHL işçileriyle dayanışma amaçlı imza kampanyası başlattığı bilgisini verdi.
Sendikamız ve DHL işçileriyle uluslararası destek ve dayanışmanın kesintisiz sürdüğünü belirten Öztürk, DHL Türkiye yöneticilerine seslenerek, “Yanlış yoldasınız, buradaki sendikal mücadelemizi engelleyemezsiniz. UPS Kargoda kazandık DHL’de de kazanacağız” diye konuştu.