DHL’ye Küresel Uyarı

 

dhl kirac1(26.03.2013) Sendikamıza üye oldukları için işten çıkarılan ve 284 gündür direnişte olan DHL işçileriyle küresel dayanışma günü kapsamında Türkiye ve dünyanın pek çok ülkesinde eylemler gerçekleştirildi. Dayanışma eylemlerinde, DHL’nin işten çıkardığı işçileri geri alması ve sendikamızla masaya oturması istendi.

Uluslararası üst kuruluşumuz ITF’nin (Uluslararası Taşıma İşçileri Federasyonu) ilan ettiği “DHL Türkiye İşçileriyle Küresel Dayanışma Günü” dolayısıyla başta İstanbul olmak üzere İzmir, Ankara ve Bursa’da DHL hizmet ve aktarma merkezleri önünde kitlesel basın açıklaması gerçekleştirildi. Küresel eylem günü kapsamında Brüksel ve Lonrada’da da Alman konsoloslukları ve DHL merkezleri önünde ITF’ye bağlı sendikalar tarafından eylemler gerçekleştirildi. Dayanışma eylemlerinde, DHL’de işten çıkarılan işçilerin geri alınması ve sendikamız TÜMTİS’in yetkili sendika olarak tanınması talebi dile getirildi.

Küresel dayanışma gününün İstanbul ayağında DHL’yi protesto eylemi vardı. 26 Mart günü DHL İstanbul Kıraç deposu önünde gerçekleştirilen eyleme ITF, UNI ve IndustriALL küresel sendikaların yanı sıra Türk-İş, DİSK ve KESK’e bağlı sendika temsilcileri ile kitle örgütü temsilcileri katıldı. Tuzla’da sendikal mücadele veren Deri-İş üyesi İSMACO işçileri de direniş alanına gelerek DHL işçileriyle dayanışma içerisinde oldu.

dhl kirac2DHL Direnişi Uluslararası Alanda

Burada bir açıklama yapan Genel Başkanımız Kenan Öztürk, DHL’deki örgütlenme sorununun artık uluslararası alana taşındığını, dünyada rengi, dili, dini farklı binlerce emekçinin DHL işçileriyle dayanışma içerisinde olduğunu belirterek şunları dile getirdi: “Bu mücadele artık, sadece Türkiye’deki DHL işçilerinin ve sendikamızın mücadelesi olmaktan çıkmış, DHL’nin merkezi Almanya’da 200 bin üyesiyle örgütlü bulunan Ver.di  ve ITF’ye bağlı 154 ülkeden yüzlerce sendikanın mücadelesine dönüşmüştür. Bu mücadele artık dünyadaki bütün taşıma, ulaşım, posta, hizmet ve petrokimya sektörü işçilerinin ve emekçilerinin mücadelesi haline gelmiştir. Bugün de burada, üç küresel sendika ITF, UNI ve IndustriALL temsilcileri mücadelemize destek vermek için aramızdalar.

Birçok ülkede alanlara çıkan işçiler, DHL işçilerinin yaşadıklarının sadece Türkiye işçilerinin sorunu olmadığının bilincindedir. Emekçilerin talepleri bugün ortaktır: DHL’de haksız, hukuksuz işten çıkarılan işçiler geri alınmalı, işçilerin sendika hakkına saygı gösterilmeli, sendikamız TÜMTİS yetkili sendika olarak tanınmalı ve Toplu Sözleşme masasına oturulmalıdır.”

Sorunun Çözümü Sendikamızla Görüşmektir

DHL işverenini çalışanlarının sendika hakkını tanımaya çağıran Genel Başkanımız Kenan Öztürk konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bu sorunu sendikamızla görüşerek çözmekten başka bir yol yoktur. İşverenin, DHL’deki direnişimizin 180. gününde Öz Taşıma-iş’i işyerine davet ederek sendikal örgütlenmemizi bölmeye çalışan oyunu da tutmayacaktır. İşveren işçi düşmanlığına devam ettiği sürece dünya işçilerinin kararlığı ve dayanışmasını karşısında bulacaktır. Buradan işverene bir kez daha sesleniyoruz: DHL işçisi mücadelesini başarıyla sonuçlandırmaya kararlıdır. Dünyanın bütün işçileriyle birlikte direnmeye ve mücadele etmeye devam edecektir. Sonunda kazanan işçi sınıfı, uluslararası dayanışma ve DHL işçisi olacaktır.” Genel Başkan Öztürk, DHL örgütlenmesinde dayanışma içerisinde olan herkese teşekkür ederek konuşmasını tamamladı.

dhl kiracLondra ve Brüksel’de Eş Zamanlı Eylem

“Bütün dünyada 2 milyon işçiyi temsil eden ITF adına burada bulunuyorum” sözleriyle direnişteki işçileri selamlayarak konuşmasına başlayan ITF Örgütlenme Koordinatörü Alen Clifford da, DHL’nin sendikaya üye işçileri işten atmasının kabul edilemez olduğuna vurgu yaptı. Clifford, 26 Mart dayanışması kapsamında Brüksel ve Londra’da Alman büyükelçilikleri ve DHL ortaklarıyla görüşmeler yapıldığını, DHL’de atılan işçilerin geri alınması ve TÜMTİS’in yetkili sendika olarak tanınması talebi kabul edilene kadar dayanışma eylemlerini sürdüreceklerini ifade etti.

‘Almanya Hükümeti de Sorumludur’

UNI Örgütlenme Daire Başkanı Alen Tate de “Bugün burada UNI küresel sendikası adına 20 milyon işçinin desteğini sizlere sunmak için geldim. Burada işten atılan arkadaşlarımız bilsinler ki bütün dünyada onlar için eylem yapılıyor. DHL bütün dünyada faaliyet gösteren bir firma. Biz ITF ve UNI olarak sizin örgütlenme hakkınıza kavuşmanız için tüm desteğimizle yanınızdayız” diye konuştu. Çalışanlarının sendika hakkını tanıması noktasında DHL patronlarıyla diyalog kurduklarını belirten Tate, “Bizler bu şirketin müşterilerine de ‘işte sizin iş yaptığınız, hizmet aldığınız bu şirket Türkiye’de çalışanlarına bunu reva görüyor. Bunu kabul etmiyoruz’ mesajını vermekteyiz” dedi. Tate, şirketin yüzde 25’lik oranla en büyük sermayesine sahip olan Almanya hükümetinin de bu konuda zan altında kalabileceğini ifade etti.

Eylemde birer konuşma yapan Türk-İş 1. Bölge Temsilcisi Faruk Büyükkucak, Basın İş Başkanı Yakup Akkaya, Sosyal İş Başkanı Metin Ebetür, Haber-Sen MYK Üyesi Mehmet Ali Elcek de, sermayenin ve işverenlerin saldırılarına karşı birleşmek gerektiğinin altını çizdi.

dhl ankaraBaşkentte Dayanışma Eylemi

26 Mart küresel dayanışma günü kapsamında İzmir, Bursa ve Ankara’da da eylemler gerçekleştirildi. Eylemde, DHL’nin sendika karşıtı tavrı protesto edildi. Ankara’da DHL Kargo önünde gerçekleştirilen basın açıklamasına aralarında BTS Genel Başkanı Yavuz Demirkol ile BTS merkez ve Ankara Şube yöneticileri, Tek Gıda-iş Bölge Başkanı Lütfü Ceylan ve 2 Nolu Şube Başkanı Ali İhsan Çil ile Şube Sekreteri Mustafa Gölgeç’in de bulunduğu çok sayıda sendika temsilcisi katılarak destek verdi. Sendikamızın ambarlar ve UPS kargoda çalışan temsilci ve üyelerinin servis dönüşü katılım gösterdiği eylemde konuşan Şube Başkanımız Nurettin Kılıçdoğan, DHL’de işten çıkarılan işçilerin geri alınmasını istedi. Eylemde konuşan BTS Genel Başkanı Yavuz Demirkol da, 25 Mart’da Liman-İş ve Genel-İş Sendikasına yapılan baskınları kınadı. Demirkol, DHL örgütlenmesinde sendikamızın yanında olduklarını ve sonuna kadar dayanışma içerisinde olacaklarını ifade etti.

izmir 26 mart

İzmir’de Halaylı Protesto 

İzmir’de ise Kemalpaşa’da DHL deposu önünde eylem yapıldı. Burada konuya ilişkin açıklama yapan Şube Başkanımız Şükrü Günseli, işverenin sorunun çözümü konusunda sendikayla görüşmekten başka çaresinin olmadığını söyledi. Ardından söz alan Türk-İş 3. Bölge Temsilcisi Hüseyin Karakoç, “UPS’ye nasıl sendika girdiyse DHL’ye de girecek. Kardeş sendikaları Hak-İş’e bağlı Öz Taşıma-İş Sendikası’na karşı tutum almaya davet ediyoruz” diye konuştu. Eylem, İzmir Müzisyenler Derneği’nin müzik dinletisi ve halaylarla sona erdi.

bursa 26 martBursa’da Destek Açıklaması

Bursa’da ise DHL Kargo’nun Nilüfer’deki adresinde eylem gerçekleştirildi. Burada yapılan basın açıklamasını Şube Başkanımız Özdemir Arslan okudu. Basın açıklamasına Türk-İş, Tarım-İş, Sağlık-İş, Teksif, Orman-İş, Tek Gıda-İş, Petrol-İş, Tez-Koop-İş, Haber- İş sendikası şube başkan ve yöneticileri ile çok sayıda siyasi parti ve kitle örgütü temsilcisi katıldı.

 

dhl kirac3

Basın açıklamasına katılanlar -İstanbul: Alexsander Geiger (Friedrich Ebert Vakfı temsilcisi), Alen Clifford (ITF Küresel Örgütlenme ve Tedarik Zinciri Projeleri Asistan Koordinatörü), Alke Boessiger (UNI Küresel sendikası Ticaret Başkanı), Alen Tate (UNI Örgütlenme Daire Başkanı),  Liz Umlas (UNI Danışmanı), Jhon Logan (Prof. Kaliforniya Ünv.), Muzaffer Cinelet (ITF denetçisi), Faruk Büyükkucak (Türk-İş 1. Bölge Temsilcisi), Yakup Akkaya (Basın İş Genel Başkanı), Reşat Tüysüz (Petrol İş İstanbul Şube Başkanı), Ahmet Demirsar (DADDER Genel Sekreteri), Mehmet Ali Elcek (Haber-Sen MYK Üyesi), Turgut Yıldız (Haber-Sen MYK Üyesi), Ferhat Apsin (Haber Sen Genel Sektereteri), Hasan Uluşan (Deri-İş Genel Sekreteri), Metin Ebetür (Sosyal İş Genel Başkanı), Deniz Akdoğan (Koop İş Dış İlişkiler Uzmanı), Duygu Akdoğan (Basın İş), Björn Lind (SEKO İsveç Sendikası), Meral Günenç (Basisen Dış İlişkiler Uzm.), Bilal Yakın (Basisen Eğitim Uzm.), Murat Gerçek (Koop İş Dış İlişkiler Uzm.), İsmail Aydın (Tez Koop İş Genel Örgütlenme Sekreteri), Çağdaş Gemici (Tez Koop İş uzm.),Onur Bakır (Sosyal İş), Engin Çelik (Deri-İş),  Mustafa Bol (Belediye İş Şube Başkanı)