Dünya’da 1 Mayıs

(03.05.2013)İşçi sınıfının birlik, dayanışma ve mücadele günü 1 Mayıs pek çok ülkede ortak talepler ve özlemlerle kutlandı. İspanya’dan, Bangladeş’e, Rusya’dan Küba’ya, Endonezya’dan Lübnan’a, milyonlarca emekçi 1 Mayıs’ta alanlarda bir araya geldi.

Avrupa’da işçi ve emekçiler kemer sıkma politikalarına karşı sokaklara çıkarken, dünyanın diğer yerlerinde de eşit, adil ve onurlu bir iş ve yaşam için eylemler düzenlendi. Avrupa, ABD, Kanada, Bangladeş, Kamboçya, Endonezya, Küba, Rusya, Irak, Lübnan ve dünyanın diğer bölgelerinde işçi ve emekçiler 1 Mayıs günü sokaklara çıkarak taleplerini dile getirdi.

yunanistanYunanistan’da 1 Mayıs Grevlerle Kutlandı

Yunanistan’da denizci sendikalarının grevi nedeniyle denizyolu ulaşımı sağlanamadı.  Özel sektör sendikası GSEE, toplu sözleşme, iş, ekonomik büyüme ve demokratik sosyal haklar talebinde bulundu. Yunanistan, İspanya ile birlikte Avrupa’da en fazla işsizliğin olduğu ülke durumunda. Ocak ayı verilerine göre, üst üste altı yıldır resesyonda olan Yunanistan’da işsizlik oranı yüzde 27,2’ye yükseldi. Atina ve Selanik’te düzenlenen eylemlere onbinlerce kişi katıldı.

 

Fransa’da İşsizliğe Karşı Mücadele Talepleri

İşsizlik patlamasının yaşandığı Fransa’da iki büyük merkezi sendika olan CGT ve CFDT, sosyalist parti iktidarında ilk kez ayrı ayrı eylemler düzenledi.  CGT sendikası iş güvenliği yasasını “vicdansız” olarak değerlendirirken, CFDT iş alanlarının kurulması için bir ilerleme olarak görüyor.  Fransa’da işsizlerin sayısı 3,2 milyona çıkarak tarihi bir rekor kırdı. CGT sendikasına göre Fransa genelindeki eylemlere 120 bin ila 150 bin arasında kişi katıldı.
İtalya, Portekiz ve Kıbrıs’taki gösterilerde de işsizlik, kemer sıkma politikaları, ekonomik krize karşı mücadele temel sloganlar oldu.

ispanyaİspanya’da 82 Merkezde Kutlandı

Ekonomik krizin ağır vurduğu diğer bir ülke olan İspanya’da iki büyük sendika UGT ve CCOO,  ülke genelinde 82 eylem için çağrıda bulundu.  İspanya’da işsizlik aktif nüfusun yüzde 27,16’sına çıktı. UGT sendikası, Avrupa kurumları ve Avrupa Birliği hükümetlerinin dayattığı kemer sıkma politikalarının tam bir başarısızlık olduğunu kaydetti. Başkent Madrid’deki gösteride “6 milyon 200 bin işsiz, kemer sıkmaya hayır!”, “Daha fazla demokrasi, daha az kemer sıkma” gibi pankartlar taşındı.

 

INDIA-LABOUR-MAY DAYBangladeş’te Onbinler Katliama Karşı Alanlardaydı

Bangladeş’te onbinlerce kişi, bir süre önce bir konfeksiyon atölyesinin yıkılması sonucu 500’ü aşkın işçinin ölümünden sonra, adalet istedi. Bangladeş Tekstil ve Giysi Ligi yöneticilerinden Kamrul Anam, binanın çökmesiyle yaşanan ölümlerin işçiler tarafından “cinayet” olarak görüldüğünü belirterek, eylemcilerin öfkeli olduğuna işaret etti. Anam, “Bu trajedinin sorumlularının en ağır şekilde cezalandırılmalarını istiyoruz” dedi.

 

 

Kamboçya’da Emekçiler Parlamentoya Yürüdü

Kamboçya’da işçiler, giyim fabrikalarında ayda 150 dolar olan asgari ücretin arttırılmasını talep eden bir dilekçeyi sunmak üzere Parlamentoya yürüdü. Endonezya’nın başkenti Cakarta’da polise göre 55 bin kişi bir araya geldi. Ülkede son yılların en büyük 1 Mayıs eyleminin gerçekleştiği belirtildi.

Hong Kong’ta Tersane İşçileri Dayanışması

Filipinler’de binlerce kişi ücret artışı ve ekonomik büyüme meyvelerinin daha adil şekilde paylaştırılmasını istedi. Dünyanın en büyük finans merkezlerinden biri olan Hong Kong’da 5 bin kişi, grevdeki tersane işçileri ile dayanışmak için yürüdü.

1mayıs_rusya

 

Moskova’da 1 Mayıs 7 Mitingle Kutlandı

Rusya’nın başkenti Moskova’da çok sayıda eylem organize edildi. Sendikaların Moskova Belediyesi önündeki Tverskaya sokağında düzenlediği eyleme, İçişleri Bakanlığı’na göre 70 bine yakın kişi katıldı. Gerçek rakamın daha yüksek olduğu belirtiliyor. Komünist Parti geleneksel olarak her yıl olduğu gibi Karl Marx anıtı yakınında eylem yaptı.

 

1mayis2013_kuba

En Kitlesel 1 Mayıs Küba’daydı

Küba’da en az 1,5 milyon kişi “müreffeh ve kalıcı sosyalizm” sloganı ile başkent Havana ve ülkenin diğer büyük kentlerinde sokaklara çıktı. Havana’da her kesimden 300 bin kişinin katıldığı gösteriye Devlet Başkanı Raul Castro öncülük etti. Yürüyüşte, 5 Mart günü kanserden hayatını kaybeden Hugo Chavez anıldı.