İstanbul Şubeler Platformu Direnişteki İşçilerin Yanında

DHL iscileri_subeler platformu(09.05.2013)Türk-İş İstanbul Şubeler Platformu, sendikamız üyesi DHL işçileriyle direnişteki Pakmaya, Ermenegildo Zegna, Kuzu Deri ve THY işçilerini ziyaret ederek destek verdi.

 

Gün boyu devam eden ziyaretlere, İstanbul Şube Başkanımız Ersin Türkmen’in de aralarında bulunduğu Belediye-İş İstanbul 2 No’lu Şube, Petrol-İş İstanbul 1 No’lu Şube, Yol-İş 1 No’lu Şube, Haber-İş 1 No’lu Şube, Deri-İş Tuzla Şubesi ve Tez Koop-İş 1 No’lu Şube başkanları ve üyeleri katıldı.

muharrem yildirim

İşveren Zoruyla Sarı Sendikaya Üyelik

Ziyaretlerin ilk adresi Pak Holding önü oldu. Ermenegildo Zegna, Kuzu Deri ve THY işçileriyle yapılan ziyaretlerin ardından DHL Kıraç depo önüne gelinerek DHL Kargo’da işten çıkartılan sendikamız üyesi işçilerle bir araya gelindi. Direnişteki DHL işçileri, İstanbul Şubeler Platformu üyelerini alkışlarla karşılayarak hep birlikte atılan “DHL’ye TÜMTİS girecek, başka yolu yok”, “Direne direne kazanacağız”, “Yaşasın sınıf dayanışması” sloganlarına ses verdi.

Burada ilk olarak konuşan Merkez Yönetim Kurulu Üyemiz Muharrem Yıldırım, DHL işvereninin sendikal örgütlenmeyi engellemek için işçileri zorla Hak-İş’e bağlı Öz Taşıma-İş Sendikasına üye yaptığını, yüzde 1 barajını geçemeyen yetkisiz bir sendika için çalışanlardan zorla aidat topladığını hatırlattı. Bu durumun silahla haraç toplamaktan farksız olduğuna dikkat çeken Yıldırım, “Ne yaparlarsa yapsınlar bu oyunlar bozulacak, kazanan sendikamız ve DHL işçileri olacaktır” diye konuştu.

subeler platformu

Öz Taşıma İş Dalgakıran Rolünde

Şubeler Platformu adına konuşan Belediye-İş 2 No’lu Şube Başkanı Hasan Gülüm de, sendikal mücadelede her zaman işverenle karşı karşıya gelindiğini ancak DHL’de aynı zamanda sarı sendikaya karşı da mücadele olduğunu vurguladı. Sarı sendikayı kuran bu kişilerin asıl amacının sınıf mücadelesi karşısında dalgakıran görevi yapmak olduğuna dikkat çeken Gülüm, DHL direnişinin zaferle sonuçlanması için ellerinden geleni yapacaklarını ve bu mücadelede sendikamız TÜMTİS’in yanında olduklarını sözlerine ekledi.