Sendikamızdan Hava-İş’e Destek

hava is_grev115 Mayıs’ta gerçekleştireceği grev öncesi Taksim Galatasaray Meydanı’nda basın açıklaması düzenleyen Hava-İş üyelerine sendikamız da destek verdi. (11.05.2013)

Basın açıklamasına, Genel Başkanımız Kenan Öztürk, Genel Sekreterimiz Gürel Yılmaz, Genel Mali Sekreterimiz Seyfi Erez ile İstanbul Şube Başkanımız Ersin Türkmen de katılarak destek verdi. Sendikamız üyesi DHL işçileri de “DHL’de Sendika Düşmanlığına Son, Atılan İşçiler Geri Alınsın” yazılı pankartıyla alana gelerek Hava-İş üyelerine destek verdi.

hava is_grevTaksim Tramvay durağına yürüyerek açıklamayı burada yapmak isteyen Hava-İş üyelerine polisin izin vermemesi üzerine açıklama Galatasaray Meydanı’nda yapıldı. Açıklamayı yapan Hava-iş Sendikası Genel Başkanı Atilay Ayçin, AKP Hükümeti ve THY yönetimine seslenerek taleplerini kabul etmeye çağırdı.

2012 yılında havacılık iş koluna getirilen grev yasağını protesto eden 305 THY işçisinin iş akitlerinin feshedildiğini hatırlatan Ayçin, işçilerin 347 gündür direnişlerini sürdürdüğünü söyledi.  347 gündür Türkiye’de gezmedikleri yer, konuşmadıkları kürsü kalmadığını belirten Ayçin, “Ancak bu ülkeye barış getirme iddiasında olan, demokrasi havarisi kesilmiş Başbakan ve bakanlarına derdimizi anlatamadık” dedi.

aycin_1‘15 Mayıs’ta Uçmayacağız’

15 Mayıs Çarşamba günü sabaha karşı 03.00’da greve çıkacaklarını söyleyen Ayçin, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Grev hakkınızı kıracağız diyorsanız, Çarşamba gününü bekleyin. Çarşamba günü sabah gelin, tanklarla, toplarla, tüfeklerle, polisleriniz ile gelin. Neyinizle gelirseniz gelin, THY hostesi, pilotu, teknisyeni ile uçmama kararı aldılar. Uçmayacaklar.”

Sonuna kadar direnişi sürdüreceklerini belirten Ayçin, “305 dönmeden, sözleşme imzalamak yok” dedi.

Açıklamaya, aralarında Türk-İş 1. Bölge Temsilcisi Faruk Büyükkucak, Deri-İş Sendikası Genel Başkanı Musa Servi, Kristal-iş Sendikası Genel Başkanı Bilal Çetintaş, Enerji-Sen Genel Başkanı Ali Duman, Belediye-İş Sendikası 2 No’lu Şube Başkanı Hasan Gülüm, Birleşik Metal-İş Sendikası Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu ile DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu’nun da bulunduğu çok sayıda sendika başkanı ile siyasi parti ve kitle örgütü temsilcileri de katılarak destek verdi.