THY’de Grev Başladı

grev_1(15.05.2013) Türkiye Sivil Havacılık Sendikası (Hava-iş) 15 Mayıs 03.00’da THY A.O’ya bağlı işyerlerinde grev kararını uygulamaya başladı.

 

 

 

24. Dönem Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinde THY işvereninin, hiçbir madde ve öneriyi tartışmaya yanaşmaması üzerine gelinen noktada çıkılan greve katılım her geçen saat arttı.

grevGrev Pankartı Asıldı

15 Mayıs 03.00’da Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Geliş Terminali’nde bir araya gelerek grev pankartını asmak isteyen Hava-iş üyelerini polis zor kullanarak THY Genel Müdürlüğü’ne doğru ilerletti. Aynı zamanda işten çıkarılan 305 işçinin direniş alanı olan Dış Hatlar Geliş Terminali de polis işgaline uğradı.Daha sonra, THY Genel Müdürlük Binası önünde toplanan işçiler halaylar ve türküler eşliğinde ‘Bu işyerinde grev var’ pankartını astı.

 

grev_2

Ayçin: Grev Onurumuzdur

15 Mayıs 10.00’da aralarında SGBP (Sendikal Güç Birliği Platformu), DİSK (Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu), KESK (Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu), Alman Sendikalar Birliği’nin de bulunduğu çok sayıda sendika, emek örgütü, müzik grubu ve sanatçının desteği ile yeniden bir araya gelen işçiler adına açıklama yapan Atilay Ayçin, “Grev bizim onurumuzdur. Bu noktaya gelinmesindeki tek sorumlu THY yönetimidir. Haklarımızı alana kadar grevdeyiz” dedi.

 

grev_3Sendikamızdan Destek

Yaklaşık 1500 kişinin katıldığı basın açıklaması ‘Yaşasın THY Grevimiz’ ,’Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiç birimiz’ sloganları ile sonlandırıldı.

Genel Başkanımız Kenan Öztürk, Genel Sekreterimiz Gürel Yılmaz, Genel Mali Sekreterimiz Seyfi Erez ve İstanbul Şube Başkanımız Ersin Türkmen ile sendikamız üyesi Ambar, UPS ve DHL işçileri de THY işçilerine destek verenler arasındaydı.