Sendikamızdan Öz Taşıma İş’e Kınama!

logo

(24.05.2013) Genel Başkanımız Kenan Öztürk yaptığı bir açıklama ile Gebze’de Öz Taşıma İş tarafından üyelerimize yönelik saldırıyı kınadı. Öz Taşıma İş’in direniş kırıcılığını işçiye saldırmaya kadar vardırdığını belirten Genel Başkan Kenan Öztürk, açıklamasında “Gözaltına alınan 7 üyemiz derhal serbest bırakılmalıdır” dedi.

Genel Başkanımız Kenan Öztürk’ün konuya ilişkin açıklaması şöyle:

 Türkiye’de faaliyet gösteren DHL Lojistik ve Kargo Şirketi’nde bir yılı aşkın bir süredir örgütlenmemiz devam etmektedir. Örgütlenmemizin başladığı günden bu yana üyelerimiz üzerinde her türlü baskıyı uygulamaktan geri durmayan ve bu güne kadar toplam 36 işçiyi işten çıkaran DHL işvereni, son olarak da Hak İş’e bağlı Öz Taşıma İş Sendikasını işyerine getirerek bu sarı sendikayı adeta bir baskı aracı olarak kullanmıştır.

DHL’de yetki alma aşamasına geldiğimiz bir sırada işyerine davet edilen Öz Taşıma İş Sendikası da işverenlerle kol kola girerek, ‘örgütlenme’ adı altında işçileri bölmeye ve sendikasız bırakmaya çalışan bu tutuma alet olmuştur. İşveren müdürleriyle birlikte İstanbul ve Gebze’de depo depo dolaşarak işçileri baskı, tehdit ve vaatlerle üye yapmaya zorlayan Öz Taşıma İş, bu pervasızca tutumuna bir yenisini eklemiştir. DHL’deki direnişimizin 180. Gününde işverenin siparişi üzerine kurdurulan Öz Taşıma İş, direniş kırıcılığını işçiye saldırmaya kadar vardırmıştır.

Sabah saatlerinde, sözde toplantı yapmak üzere DHL Gebze deposuna araçlarıyla gelen Öz Taşıma İş yöneticileri burada işçilerin protestosuyla karşılaşmışlardır. İşçiler “Yetkisiz sarı sendikayı burada istemiyoruz” diyerek demokratik tepkisini dile getirmişlerdir. İşçileri dinlemek yerine şiddet kullanarak saldırmayı tercih eden Öz Taşıma İş yöneticileri depo önünde toplanan işçilerin üzerine aracını sürerek Şen İzmir İşyeri Temsilcimiz Hasan Güç’ü yaralamışlardır. Üyemiz Hasan Güç yaralı olarak hastaneye kaldırılmıştır. Bu sırada işyerine çağırılan polis ise saldırganları gözaltına almak yerine üyelerimize yönelerek darp etmiş ve 7 işyeri temsilcimizi gözaltına almıştır. Bunun yanı sıra 343 günden bu yana direnişte olan üyelerimizin çadırını da yıkan polis çadırdaki eşyaları dağıtarak tahrip etmiştir.

DHL işçileri ve üyelerimize, Öz Taşıma İş tarafından yapılan bu alçakça saldırıyı şiddetle kınıyoruz!

Tüm bu saldırılar karşısında geri adım atmayacağımızı, DHL’de kazanmaya kararlı olduğumuzu bir kez daha ilan ediyoruz.

Gözaltına alınan üyelerimiz derhal serbest bırakılmalıdır!

Tüm Kardeş sendikaları, emek ve demokrasi güçlerini dayanışmaya çağırıyoruz.

                     

                                                         Genel Başkan
                                                         Kenan ÖZTÜRK