ETF 4. Olağan Kongresi Gerçekleştirildi

etf_kongre(03.06.2013) Uluslararası üst kuruluşumuz Avrupa Taşıma İşçileri Federasyonu’nun (ETF) 4. Olağan Kongresi Almanya’nın Berlin şehrinde gerçekleştirildi. Genel Başkan Lars Lindgren ile Genel Sekreter Eduardo Chagas’ın güven tazelediği kongrede, Genel Başkanımız Kenan Öztürk ETF Yönetim Kurulu’na seçildi.

Uluslararası çatı sendikası olan ETF, 41 Avrupa ülkesinde 231 taşımacılık sendikası ile 2.5 milyon taşıma işçisini temsil ediyor.

29-31 Mayıs 2013 tarihinde düzenlenen kongrenin bu dönem sloganı “Küresel Krizden Küresel Adalete, Avrupa Taşıma İşçileri Direniyor” oldu. 30’u aşkın ülkenin delege gönderdiği kongreye Türkiye’den sendikamız TÜMTİS ile Birleşik Taşımacılık İşçileri Sendikası (BTS) ve Deniz Adamları Derneği (DAD-DER) katıldı. DHL’deki örgütlenme sorunun da gündeme getirildiği kongrede sendikamızı Genel Başkanımız Kenan Öztürk ile Uluslararası İlişkiler Uzmanımız Emel Türker temsil etti.

kenan_ozturk‘Krizin Faturasını Emekçiler Ödemeyecek!’

Avrupa’daki kriz ile kemer sıkma politikalarının olumsuz etkilerinin gündeme alındığı kongrede “küresel saldırılara karşı birlikte mücadele etmek” sonucu çıktı.

Avrupa’daki krizin Türkiye’ye yansıması ve Türkiye’deki sendikal hareketin durumu üzerine konuşan Genel Başkanımız Kenan Öztürk, “Dünyada yaşanan krizin faturasını emekçilere ödetmek istiyorlar. Ancak bu kabul edilemez. Bu krizi emekçiler yaratmadı sorumlusu da emekçiler olamaz” dedi. Emekçilerin haklarına yönelik saldırılar karşısında sendikalara büyük sorumluluk düştüğünü belirten Öztürk, “Sendikalar ‘sosyal diyalog’ yerine güçlü bir mücadeleyi örgütlemelidirler” diye konuştu.

‘THY ve DHL Direnişinde El Ele Vermeliyiz’

Türkiye’de anti demokratik uygulamalara bağlı olarak sendikalar üzerinde de yoğun baskıların sürdüğünü belirten Genel Başkan Öztürk, bunun son örneğinin de Çaykur ve THY’de yaşandığını belirtti. Başkan Öztürk şöyle konuştu:

“Çaykur’da ve Hava-İş grevinde olduğu gibi yasal grevler dahi medya aracılığıyla ve kamu gücü kullanılarak kırılmaya; grev kırıcılığı özendirilmeye çalışılıyor. Türkiye’de işçiler sendikaya üye olmak için 20 Avro ücret ödemek zorunda. Ayrıca, her yıl binlerce işçi sadece sendikaya üye olduğu için işini kaybetmekte. Bu sendikasızlaştırma durumu özellikle özel sektörde yaygın olarak uygulanmaktadır. Bu anlamda, Tükiye’de Hava-İş sendikasının uygulamaya koyduğu grev işçi sınıfı açısından son derece önemlidir. Uluslararası sendikaları dayanışmaya çağırıyoruz.”

Sendikamızın DHL’deki örgütlenme çalışmasına da değinen Başkan Öztürk gelinen süreci şöyle özetledi:

“DHL’de bir yıla aşkın bir süredir devam ettirdiğimiz örgütlenme çalışmasında çeşitli zorluklarla karşılaştık. Üyelerimiz işveren tarafından, istifa baskısı ve işten atma tehditleriyle karşı karşıya kaldı. Bunun sonucunda 37 arkadaşımız işten çıkarıldı. Dünyanın pek çok ülkesinde faaliyet gösteren DHL güçlü bir şirket ve çalışanlarının yüzde 80’i sendikalı. Ancak ülkemizde anti demokratik bir uygulama içerisinde.”

‘Kazanmayı Olanaklı Kılabiliriz’

işverenin, sendikamızın DHL’de örgütlenmesinin önüne geçmek için sarı bir sendikayı kurdurduğunu hatırlatan Başkan Öztürk, “Türkiye’de sendikamız kardeş sendikaların ve emek örgütlerinin desteğiyle bu mücadeleyi dirençle devam ettiriyor. Fakat özellikle Avrupa’daki kardeş sendikaların dayanışmasına ihtiyacımız var. Bu sendikaları mücadelemize omuz vermeye çağırıyorum. 2010 yılında da benzer bir direnişimiz olmuş, uluslararası dayanışma ile UPS Kargo’da başarı elde etmiştik. Bu dayanışmayı DHL’de de gösterebilir ve kazanmayı olanaklı kılabiliriz” diye konuştu.

ETF ile ITF (Uluslararası Taşımacılık İşçileri Federasyonu) temsilcileri de DHL’deki örgütlenme çalışmamıza ilişkin birer konuşma yaptı. Konuşmalar şöyle oldu:

ıtf_stephan‘DHL’deki Baskılara Seyirci Kalamayız’

ITF Genel Sekreteri Stephen Cotton:

“TÜMTİS Sendikası bir yılı aşkın süredir DHL Türkiye’de örgütlenme mücadelesi veriyor. DHL akıl almaz yöntemleriyle çalışanlarının üzerinde sendika üyesi olmamaları için baskı kuruyor, onları istifaya zorluyor. Yeni kurdukları sarı sendika ile baskılarını daha da yoğunlaştırıyor. Daha geçen hafta işveren ve bu sarı sendika TÜMTİS üyelerine saldırdı. ITF olarak biz üyelerimizin hakarete uğramasına, dövülmesine, baskıya uğramasına asla ve asla göz yumamayız, buna seyirci kalamayız. Sonuna kadar Türkiye’deki üyelerimizin ve sendikamız TÜMTİS’in yanındayız. Bu mücadele kesinlikle başarıya ulaşacaktır. Çünkü bu mücadelenin başarısı bütün işçi sınıfının başarısı demektir.”

etf_eduardo chagas‘Taşıma İşçileri Direniyor!’

ETF Genel Sekreteri Eduardo Chagas:

“Türkiye’de TÜMTİS sendikamız DHL Türkiye’de örgütlenme mücadelesi sürdürüyor. DHL Türkiye ise bu mücadeleye baskı ve tehdit ile cevap verdi. Avrupa’da yaşanan krizlerden, kemer sıkma politikalarından, sosyal ve sendikal haklarda gerilemeden konuştuğumuz bu kongrede sendikal haklara böyle bir saldırı kabul edilemez. Kongremizin bu dönem sloganı “Küresel Krizden Küresel Adalete, Taşıma İşçileri Direniyor!” Yeni dönemde de en önemli konulardan birisi bütün bu saldırılara karşı birlikte mücadele etmek, dayanışmayı artırmak olacak. Küresel saldırılara karşı hep birlikte mücadele etmek! Bu nedenle DHL Türkiye mücadelesinin de devam eden yoğun baskılara karşı hepimizin desteğine ihtiyacı var. Biz ETF olarak bu mücadeleyi başarıya ulaşana kadar destekleyeceğiz. Eminim bu salonda bulunan herkes de bu mücadelenin destekçisi ve takipçisi olacaktır.”

dgb baskaniAlman Sendikalar Konfederasyonu: TÜMTİS’in Yanındayız

DGB (Almanya Sendikalar Konfederasyonu) Genel Başkanı Michael Sommer de Genel Başkanımız Kenan Öztürk’le yaptığı görüşmede DHL örgütlenmesinde sendikamızın yanında olduklarını dile getirdi. Sorunun TÜMTİS ve DHL işçileri lehine sonuçlanması için girişimlerde bulunacaklarını belirten Sommer şöyle dedi:

“Türkiye’de DHL’de yaşanan sorunlardan haberdarım. Bu bizim açımızdan da kesinlikle kabul edilemez bir durum. Biz burada Alman devletinin de ortağı olduğu DHL’nin bu tavrından vazgeçmesi için elimizden geleni yapıyoruz. DHL CEO’su Frank Appel ile en kısa zamanda görüşerek doğrudan kendisine Türkiye’de devam eden bu baskı ve tehditleri durdurması için konuşacağım. Türkiye’de yaşanan bu baskı ve tehditler bizim için de kabul edilemez. Mücadele başarı ile sonuçlanana kadar TÜMTİS’in yanındayız.”