Grevdeki Havayolu İşçilerine Destek

 

DSC_0238(02.06.2013)İstanbul’da sendika ve odalara üye çok sayıda kişi, Hava-İş Sendikası’nın grevine destek vermek amacıyla Türk Hava Yolları (THY) Genel Müdürlük binası önüne yürüdü. Hava-İş üyelerine, Genel Başkanımız Kenan Öztürk ile sendikamızın yönetici ve üyeleri de destek verdi.

 

 

Sendikamızın da oluşumunda yer aldığı Sendikal Güç Birliği Platformu’nu (SGBP) oluşturan sendikalar ile DİSK, İstanbul Barosu, İstanbul Tabip Odası, Elektrik Mühendisleri Odası, TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulu, Ticari araç Çalışanları Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği üyeleri Hava-İş’in başlattığı grevi desteklemek üzere Atatürk Havalimanı B Kapısı önünde toplandı. Buradan, “THY işçisi yalnız değildir”, “Direne direne kazanacağız” sloganı ile THY Genel Müdürlük binası önüne gelindi.

hava_grev1

Ayçin: Teslim Olmadık

Yürüyüşün ardından Hava-İş Sendikası Genel Başkanı Atilay Ayçin bir basın açıklaması yaptı. Ayçin,

“AKP iktidarı kendine benzetemediği yandaş kılamadığı herkesi baskı altına almaya çalışmıştır. Hava-İş de direnişe başladığı günden beri çokça baskıya maruz kalmıştır ama asla teslim olmamıştır. Bu direniş faşizme karşı bir direniştir. Biz bu yola çıkarken asla haddimizi aşmadık. Büyük, büyük laflar etmedik gücümüzün ne olduğunu bildik, gücümüz ve haklılığımız oranında var olduk” dedi.

hava_grev

THY işçilerinin lüks yaşayan, ayakları havada insanlar olarak lanse edildiğine dikkat çeken Ayçin, “Bize işçi sıfatını bile layık görmediler ama THY çalışanları onurlu duruşlarıyla bunun böyle olmadığını ispatladı. Bizi yok saydılar biz de o yüzden buradayız güvenli uçuş güvenli bir yaşam sağlıklı bir çalışma ortamı istiyoruz. Başka hava yolu şirketlerinden grev kırıcıları işe alarak sözüm ona onurlu direnişimizi sonlandıracağımızı düşünüyorlar ama yanılıyorlar. THY işçileri talepleri karşılanana kadar mücadeleden vazgeçmeyecekler” diye konuştu.

 

havais_grevÇetintaş: Taleplerimiz Yasaldır

SGBP Dönem Sözcüsü Kristal-İş Genel Başkanı Bilal Çetintaş da,

“Biz yasal bir mücadele veriyoruz ne bizlerin ne de THY işçilerinin talepleri asla yasa dışı değildir. Bizleri asla yasaklı bir topluluk ilan edemeyeceksiniz. Çok konuşup bir şey yapmama lüksümüz yok birleşerek alanları işgal etmeliyiz” diye konuştu.

 

hava_grev2

Beko: Bu Grev Hepimizin

DİSK Genel Başkanı Kani Beko da şunları dile getirdi:

“AKP hükümeti bugün 70 milyon Alevi’yi katleden Yavuz Sultan Selim’in ismini 3’üncü köprüye veriyor. İşçileri sendikasızlaştırmak istiyor, işte bütün bunlara en iyi cevabı dün Taksim Meydanı başta olmak üzere Türkiye’nin birçok yerinde halk cevap verdi. Biz burada bu direnişi kaybedersek genel grev haklarımızı da kaybederiz. Dolayısıyla Hava-İş Sendikası grevi bizim onurumuz ve namusumuzdur.”

 

Konuşmaların ardından grevdeki THY çalışanları hazırladıkları ‘uçuş emniyet demosu’ adlı gösteriyi sundu.