DHL’de Hukuk Zaferi

dhl_korcan

(11.06.2013) DHL işçisi üyemiz Korcan Yılmaz’ın “sendikal nedenlerle” işten çıkarıldığı Yargıtay kararıyla kesinleşti.

Sendikamız TÜMTİS’in örgütlenmesinin önüne geçmek için baskı, tehdit, sendikaya üye olmayan işçileri diğerlerine karşı kayırarak sendikasızlığa teşvik eden, son zamanlarda ise sarı bir sendikayı işyerine getirip işçileri bölmeye çalışan DHL işvereninin, gerçekte bir sendika düşmanı olduğu Yargıtay kararıyla da tescillenmiş oldu. DHL’de “performans düşüklüğü” gerekçesiyle işten çıkarılan üyemiz Korcan Yılmaz’ın dosyasını görüşen Yargıtay, işten çıkarılmanın sendikal nedenlerle olduğuna karar verdi.

Üyemiz Korcan Yılmaz, DHL tarafından işten çıkarıldıktan sonra açtığı işe iade davasını kazanmış, mahkemeYılmaz’ın sendikal nedenle işten çıkarıldığına karar vermişti. Bakırköy 13. İş Mahkemesi’nde görülen davada mahkeme ayrıca, sendikal nedenlerle işten çıkarıldığından dolayı Korcan Yılmaz’a bir yıllık ücret tutarında tazminat ödenmesine ve 4 ay boşta geçen süre ücretinin ödenmesine karar vermişti.

Bu kararın ardından dosya temyiz edilmek üzere Yargıtay’a gönderildi. Geçtiğimiz hafta dosyayı inceleyen Yargıtay, mahkemenin kararını onayladı. Böylece, DHL işvereninin sendika düşmanlığı bir kez daha tescillenmiş oldu.

ituc_dhl ziyaretiSendikamız Merkez Yönetim Kurulu, Yargıtay’ın verdiği bu karar üzerine bir açıklama yaptı. Merkez Yönetim Kurulumuzun konuya ilişkin açıklaması şöyle:

İŞVERENİN SENDİKA KARŞITLIĞI HUKUKEN KESİNLEŞMİŞ OLDU

Sendikamız DHL Lojistik A.Ş’de bir yılı aşkın bir süredir örgütlenme çalışmasını sürdürüyor. DHLişvereni sendikal örgütlenmemizin önüne geçmek için bu güne kadar pek çok yönteme başvurdu. İşverenin yoğun baskıları nedeniyle zor koşullarda yürüttüğümüz bu çalışma esnasında 37 üyemiz işten çıkarıldı. Sendikalı olarak işine geri dönme mücadelesi veren işçiler sendikamız önderliğinde 358 günden bu yana İstanbul, Gebze ve Bursa’da DHL depoları önünde direnişini sürdürüyor.

Hizmet verdiği ülkelerde çalışanlarının tamamına yakını sendikalı olduğu halde Türkiye’de sendikal örgütlenme hakkını hiçe sayan DHL işvereninin bu tutumuna karşı bir taraftan da hukuki mücadele başlattık. Bu kapsamda işten çıkarılan üyelerimiz için işe iade davaları açıldı. Sonuçlanan davaların tamamında işveren haksız bulundu. Son olarak üyemiz Korcan Yılmaz hakkında mahkemenin vermiş olduğu karar da Yargıtayca onanmış oldu.

İşverenin sendika karşıtı haksız ve hukuksuz tutumu bu kararla birlikte bir kez daha kesinleşmiş oldu.

DHL işvereni, sendikal mücadelemizin önüne geçmek için bir taraftan işçileri zorla Hak-İş’e bağlı Öz Taşıma-İş’e üye yapmaya çalışıyor bir taraftan da işçilerin direniş çadırlarını yıktırarak işçiler üzerinde her türlü baskıyı uyguluyor. Tam da böylesi bir süreçte mahkeme tarafından verilen bu karar, işçilerin mücadelesinde ne kadar haklı olduklarını bir kez daha göstermiş oldu.

Bir yılı aşkın bir süredir devam eden sendikalaşma mücadelesinde işveren tarafından işten çıkarılan ve işe dönme mücadelesi yürüten üyelerimiz direnişlerinin 358. gününde kazandıkları hukuk zaferiyle daha da bilendiler.

                                                Merkez Yönetim Kurulu