İstanbul Müzik Festivali Sponsor Firması DHL’yi Protesto

 

muzik_5(22.06.2013) İstanbul Müzik Festivali’nin sponsoru olan ve Türkiye’de onlarca çalışanının işine son veren DHL protesto edildi. DHL’de, sendikalı oldukları için işten çıkarılan işçiler, festivalin düzenlendiği Kadıköy Süreyya Operası önüne gelerek, “DHL, sendikal haklarımıza kulak ver” çağrısı yaptı.

 

 

 

muzik_3

Festivalin 16. Gününde Sponsor Firmayı Protesto Vardı

İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın (İKSV) düzenlediği ve 4-29 Haziran tarihlerini kapsayan 41.İstanbul Müzik Festivali’nin 16. gününde sponsor firmayı protesto eylemi vardı.

Alman sermayeli lojistik ve kargo şirketi DHL’de, sendikamız TÜMTİS’e üye oldukları gerekçesiyle işten çıkarılan ve 369 günden bu yana direnişte olan işçiler, İstanbul Müzik Festivali’nin taşıyıcı sponsoru olan DHL şirketini protesto etti.

Almanya’dan Berlin Counterpoint Ensemle Grubunun da katılımcısı olduğu etkinlik öncesinde Süreyya Operası önünde toplanan işçiler, “İstanbul Müzik Festivali Sponsoru DHL Lojistik A.Ş sendikal haklara muzik_4saygı duymuyor”, “369 gündür direniyorlar haberiniz var mı?”, “DHL’de çıkarılan işçiler geri alınsın”, “Korsan sendika istemiyoruz” yazılı dövizleri taşıdı.

Etkinlik öncesinde DHL’nin sendika karşıtı tutumunu teşhir eden broşürleri de dağıtan DHL işçileri, direnişleri hakkında bilgi verdi ve destek istedi.

 

 

muzik_2İstanbullu Dinleyicilerden Büyük İlgi

Konser için gelen dinleyiciler ise DHL işçilerinin eylemine ilgisiz kalmadı.

Dinleyiciler, DHL’nin çalışanlarına uyguladığı baskıyı kabul edilemez bulduğunu belirtirken, bazı dinleyiciler de tepkilerini konsere katılmayarak ifade edebileceklerini belirtti. Ancak işçiler, protestonun hedefinin müzik festivali olmadığını; kültür ve sanat etkinliklerine sponsor olan şirketin Türkiye’de çalışanlarına uyguladığı sendikal baskılar ile sürmekte olan sendikal mücadeleye dikkat çekmek olduğunu dile getirdi. İşçiler, ‘içeride sendika düşmanı olan şirketin dışarıda sanatsever görüntüsüyle imaj düzenlemesi’ yaptığını ifade etti.