SGBP’den ‘Duran Adam’ Eylemine Destek

gezi1(25.06.2013) Sendikal Güç Birliği Platformu’nu (SGBP) oluşturan sendikaların genel başkanları 25 Haziran 2013 Salı günü saat 18.00′de Taksim Tramvay Durağı’nda buluşarak Atatürk Kültür Merkezi önüne yürüdü ve burada bir saatlik “Duran Adam” eylemi gerçekleştirdi.

 

Eyleme, Genel Başkanımız Kenan Öztürk ile Deri-İş Sendikası Genel Başkanı Musa Servi, Kristal-İş Sendikası Genel Başkanı Bilal Çetintaş, Petrol-İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Öztaşkın, Tek Gıda-İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Türkel ve Tez Koop-İş Sendikası Genel Başkanı Osman Gürsu katıldı. Ayrıca sendikaların genel merkez yöneticileri ve bazı şube başkanları da eylemde yer aldı.

gezi_1“Duran Adam” eyleminin sessiz gerçekleşmesi nedeniyle basın açıklaması yapılmadı, ancak SGBP’nin hazırlamış olduğu yazılı basın açıklaması dağıtıldı.

SGBP Dönem Sözcüsü ve Kristal-İş Sendikası Genel Başkanı Bilal Çetintaş tarafından kaleme alınan açıklama şöyle:

Baskı ve Şiddete Son!

AKP iktidarı son bir aydır Türkiye’yi soluk alamaz hale getirdi. Gaz bombaları, tomalar ve polis kuvvetiyle adı konulmamış bir sıkıyönetim yaşatıldı. Halk Türkiye Cumhuriyeti tarihinde görülmemiş şekilde baskı ve şiddete maruz kaldı. Dış politikada “kendi halkına zulmeden iktidarların meşruiyeti kalmamıştır” diyenler kendi halkına tüm dünyanın gözleri önünde acımasızca zulmetti. Halka karşı uygulanan şiddet sonucu hayatını kaybedenler, yaralananlar oldu. Hükümet, sorumluları açığa çıkartmak yargılanmasını sağlamak yerine sorumluları korumayı tercih etti. Ethem Sarısülük’ün ölümünden sorumlu olan polis serbest bırakılırken, evlerden insanlar gözaltına alınıyor. Polis şiddetine arka çıkan Başbakan, yeni şiddet eylemlerine davetiye gezi_2çıkartıyor. Sorumluları koruyanlar, yeni baskı ve şiddet politikalarının önünü açıyor.

Biz Sendikal Güç Birliği’ni oluşturan sendikalar olarak “Duran Adam” eylemiyle baskı ve şiddet politikalarına karşı taleplerimizi bir kez daha yineliyoruz.

• Sivil eylemlere yönelik polis şiddeti durdurulmalı, polis cadı avına son vermelidir.
• Halka uygulanan şiddetin sorumluları hesap vermeli, binlerce kişinin yaralanmasına yol açan, Ethem Sarısülük, Abdullah Cömert, Mehmet Ayvalıtaş ve Mustafa Sarı’nın ölümünden sorumlu olanlar yargılanmalıdır.
• Gözaltına alınanlar ve tutuklananlar serbest bırakılmalıdır.
• Toplantı ve gösteri yasakları kaldırılmalı herkesin özgürce kendini ifade etmesinin önü açılmalıdır.

Sendikal Güç Birliği Platformu bu taleplerin takipçisi olmaya, otoriter, piyasacı diktatörlük heveslilerine karşı Türkiye’nin demokratikleşmesi ve emeğin hakları için mücadeleye devam edecektir.