‘DHL Sorununda Gerekirse Merkel’le de Görüşürüz’

detlev borowsky(18.07.2013) Avrupa’nın en güçlü sendikalarından Ver.di’nin Eyalet Bölüm Yöneticisi Detlev Borowsky, DHL’nin  Türkiye’deki uygulamalarını utanç verici bulduklarını söyledi. Borowsky, DHL’deki sorun hakkında gerekirse Almanya Başbakanı Angela Merkel ile de  görüşeceklerini ifade etti.

 

Ver.di Eyalet Bölüm Yöneticisi Detlev Borowsky’nin de aralarında bulunduğu Ver.di yöneticileri ile DHL Almanya işyeri temsilcilerinden oluşan delegasyon grubu geçtiğimiz günlerde Türkiye’ye gelerek DHL Kıraç’daki direniş alanını ziyaret etmiş ve DHL’deki örgütlenme  sorunu konusunda Almanya Federal Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu daimi vekili Dr. Philipp Deichmann ile görüşmüştü.

Yapılan bu görüşmenin ayrıntıları, Genel Başkanımız Kenan Öztürk’ün de katılımıyla Tilia Hotel’de düzenlenen basın toplantısında paylaşıldı.

ver.di toplanti‘Baskıcı Uygulamaları Yerinde Gördük’

Toplantıda konuşan Ver.di heyetinden Detlev Borowsky, sendikamız ile diyalogu güçlendirmek ve DHL direnişini yerinde ziyaret etmek amacıyla geldikleri Türkiye’de, DHL şirketinin baskıcı uygulamalarını yerinde gördüklerini söyledi.

“Ver.di sendikası olarak DHL Türkiye’nin tutumunu desteklemiyoruz ve utanç verici buluyoruz” diyen Borowsky konuşmasını şöyle sürdürdü; “DHL’de yüzde 24,9 hissesi olan Alman Hükümeti’nin buradaki tutumunu  doğru bulmuyoruz. İşyerindeki temsilciler sıkıntı altında bırakılıyor, işçiler baskı altında. DHL Lojistik yöneticilerinin Türkiye’de ne tür bir baskı yaptığını detaylarıyla biliyoruz.”

Türk Alman Ticaret Odası ve Alman Konsolosluğu ile yaptıkları görüşmede de sorunu bu şekilde dile getirdiklerini belirten Borowsky, “Bizim Başbakanımız Merkel demokrasinin ve insan haklarının nasıl olması gerektiği konusunda önerilerde bulunuyor. Ama DHL’de işler onun istediği biçimde gitmiyor. Bunu onun da bilmesini istiyoruz. Bizim oralarda bir atasözü vardır ‘herkes kendi kapısının önünü süpürsün’ diye. Alman Hükümeti de bu anlamda harekete geçmelidir” diye konuştu.

Borowsky gazetecilerin sorusu üzerine, Almanya’ya döndüklerinde sorunun çözümü konusunda Alman hükümetiyle görüşmeler yapacaklarını gerekirse Başbakan Angela Merkel’le de görüşeceklerini kaydetti.

verdiBaşkan Öztürk: Avrupalı Şirket Kendisiyle Çelişiyor

DHL’de gelinen süreci özetleyen Genel Başkanımız Kenan Öztürk de, Avrupa’da çalışanları sendikalı olan bir şirketin Türkiye’de açıktan sendika düşmanlığı yapmasının bir çelişki olduğunu söyledi. Şirketin, Türkiye’deki anti demokratik yasaları kendisine dayanak aldığını belirten Başkan Öztürk, DHL’nin Avrupa dışındaki diğer bazı ülkelerde de benzer uygulamalar yaptığını belirterek, bu bağlamda uluslararası dayanışmanın daha da büyütülmesi gerektiğinin altını çizdi.

 

Başkan Öztürk, ziyaretinden ve desteklerinden dolayı Ver.di heyetine teşekkür etti.

Toplantının ardından Genel Başkanımız  Kenan Öztürk, Ver.di heyetine sendikamızın flamasını hediye etti.