Grevdeki Darphane İşçilerine Destek

 

darphane(16.08.2013) Darphane’de 8 Temmuz’dan bu yana grevde olan Basın-İş Sendikası, işverenin grev kırıcı tutumunu yaptığı basın açıklaması ile protesto etti. Basın açıklamasına, İstanbul Şube Başkanımız Ersin Türkmen ile direnişteki DHL işçisi üyelerimiz de katılarak destek verdi.

Darphane’de 8 Temmuz’da başlayan grev sürerken, işverenin grev kırıcı tutumu devam ediyor. İşçiler Darphane’ye getirilen para pulu kamyonunun geçişine izin vermiyor.

darphane_1‘Kamuoyu Yanıltılıyor’

Konuya ilişkin açıklama yapan Basın İş İstanbul Şube Başkanı Levent Dinçer, Darphane Genel Müdürlüğü’nün kamuoyunu yanıltıcı beyanlar ile grev kırıcılığına devam ettiğini söyledi. Dinçer şunları kaydetti;

“Darphane Genel Müdürü, darphane işçilerin aldığı maaşların en düşüğünün 2 bin TL net, en yükseğinin 3 bin TL net olduğunu ifade etmektedir. Darphane işçisinin aldığı ortalama net ücret 1562 TL’dir. Darphane Genel Müdürünü aldığı ana ücreti açıklamaya davet ediyorum. Size bordroları da burada taktim ediyorum.”

Dinçer, işçi sağlığı ile ilgili yapılan denetimlerde ölçümlerin normal olduğunu söyleyen müdürün 2012 yılında neden 50’den fazla arkadaşın meslek hastalığına yakalandığını, 6,5 aylık bebeğini düşüren çalışanın neden zorla x-ray cihazından geçirildiğini açıklamak zorunda olduğunu söyledi.

‘Grev Kırıcılığı Yapılıyor’

Bozuk paraların nakli için dışarıdan işçi getirilmesinin kanunen yasak olduğunu belirten Dinçer, grev kırıcı bu işlemlerin tespit edildiğini, suç duyurusunda bulunulduğunu, tazminat davası için avukatın çalışmalar yaptığını ifade etti.

‘Taleplerimiz Karşılanabilir Talepler’

Dinçer, Darphane işçilerinin taleplerinin karşılanabilecek talepler olduğunu belirterek şöyle konuştu: “ Sendika olarak kimsenin mağdur olmasını istemeyiz. Bu süreç bizden kaynaklanmamaktadır. Bilinmelidir ki taleplerimiz karşılanamayacak talepler değildir. Taleplerimizin işverene yıllık maliyeti 2.5 milyon TL’dir. Darphane 40 günlük grev sürecinde yaklaşık 15 milyondan fazla gelir kaybetmiştir. Genel Müdür esas bunlara cevap vermelidir.”

Basın açıklamasında, “İş ekmek yoksa, barışta yok”, “Darphane işçileri yalnız değildir”, “ Yaşasın onurlu mücadelemiz” sloganları atıldı.