Punto Deri İşçileri Haklarını İstedi

 punt2(21.09.2013) Punto Deri’de sendika üyesi oldukları gerekçesiyle işten atılan işçiler, Nişantaşı’nda bulunan Punto mağazası önünde eylem yaptı. İşçiler, Punto Deri işyerinde sendika düşmanlığına son verilmesini ve atılan işçilerin geri alınmasını istedi.  

 

 

putoEyleme, İstanbul Şube Başkanımız Ersin Türkmen ile Türk İş Bölge Temsilcisi Faruk Büyükkucak da katılarak destek verdi.

Harbiye Askeri Müzesi yanında aileleriyle birlikte bir araya gelen Punto Deri işçileri, “Sendika haktır, işten atmak suçtur”, “Atılan işçiler geri alınsın”, “Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiç birimiz”, “İşçilerin birliği sermayeyi yenecek”, “Punto Deri patronu sendika düşmanı” sloganları ile Punto Deri mağazası önüne kadar yürüdü.

Burada, işçiler adına basın açıklamasını okuyan Ramazan Akgün, Punto Deri işvereninin sendikal örgütlülüğü engellemek için her türlü yola başvurduğuna dikkat çekti.

Yoğun Çalışma Düşük Ücret

Fabrikada en temel haklardan yoksun ve insanca muameleden uzak çalışıldığını belirten Akgün, “Punto Deri işçileri uzun yıllar yoğun bir sömürüye tabi tutuldular. Haftanın yedi günü geç saatlere kadar çalıştırıldılar, yıllarca izin kullanamadılar. Haftalık çalışma saatinin çok üzerinde çalıştırıldılar ancak maaş bordroları asgari ücret civarında seyretti. Yasak olmasına karşın elden maaş ödemesi yapılan işçilerin sigorta primleri düşük ve bu yüzden çok düşük aylıklarla emekli olabiliyorlar. Bordrolar, izinler, fazla mesailerle ilgili çok kere söz verilmesine, çeşitli vaatlerde bulunulmasına karşın hiçbiri yerine getirilmedi. Sürekli olarak işçilerden fedakarlık istendi ve işçiler aldatıldı” diye konuştu.

Akgün, atılan toplam işçi sayısının 19 olduğunu ve direnişin 41. günü olduğunu belirtti.

Deri İş Sendikası Genel Sekreteri Hasan Uluşan ve Türk-İş 1. Bölge Temsilcisi Faruk Büyükkucak da birer konuşma yaparak Punto Deri’de sendika düşmanlığına son verilmesini istedi.

punto1Ermenegildo Zegna Önünde Eylem

Punto Deri mağazası önünde gerçekleştirilen eylemin ardından İsmaco işçileri, Ermenegildo Zegna mağazası önüne gelerek İsmaco’da yapılan sendika düşmanlığını protesto etti. Burada bir konuşma yapan İsmaco işçisi Fikriye Akgöl, sendikalaştıkları için işten atıldıklarını ve direnişlerinin 276. gününde olduklarını belirtti. Lüks markalara üretim yapan İsmaco’da kadın çalışanlara ustaların tacizde bulunduğunu söyleyen Akgöl, “Biz insanca çalışma ve yaşamak için mücadele ediyoruz, biz onurlu mücadele ediyoruz” dedi.