Punto Deri İşçilerine Destek

 

punto2(02.10.2013) Genel Başkanımız Kenan Öztürk, Genel Sekreterimiz Gürel Yılmaz, Genel Mali Sekreterimiz Seyfi Erez, Merkez Yönetim Kurulu Üyemiz Muharrem Yıldırım, Genel Örgütlenme Sekreterimiz Cafer Kömürcü, İstanbul Şube Başkanımız Ersin Türkmen direnişteki DHL ve UPS, ambar işçisi üyelerimizle birlikte işten atılan Punto Deri işçilerine destek verdi. 

 

 

punto

Sendikal Güç Birliği Platformu (SGBP) Deri İş sendikasına üye oldukları gerekçesiyle işten atılan Punto Deri işçilerine destek amacıyla yürüyüş gerçekleştirdi. Zeytinburnu Belediyesi önünde bir araya gelen Platform üyeleri buradan Punto Deri Fabrikası’na yürüdü.

SGBP Dönem Sözcüsü Petrol- İş Başkanı Mustafa Öztaşkın, Deri-İş Başkanı Musa Servi’nin de katıldığı yürüyüşe, direnişteki Hava-İş üyesi THY işçileri de katılarak destek verdi. Eyleme, CHP, HDK, ESP ve Saadet Partisi’nin de aralarında bulunduğu çok sayıda siyasi parti yöneticisi ve üyeleri de destek verdi.

İşverene Müzakere Çağrısı

“Sendika Haktır engellenemez”, “Yaşasın sınıf dayanışması”, “Punto’ya sendika girecek başka yolu yok” sloganları ile Kazlıçeşme’de bulunan Punto Deri fabrikası önüne yapılan yürüyüşün ardından açıklama yapan Deri-İş Başkanı Musa Servi, sendikanın Anayasal bir hak olduğunu belirtti. İşverenin bu hakka saygı göstermek yerine işçilere baskı uyguladığını ve işten çıkardığını belirten Servi, Punto Deri işyerindeki çalışma koşullarının düzeltilmesi, iş barışının sağlanması için müzakereden başka bir yol olmadığını belirtti. Servi işvereni sözleşme masasına davet etti.

SGBP Dönem Sözcüsü Petrol İş Başkanı Mustafa Öztaşkın da, Punto Deri işçilerinin kuralsız çalıştırma koşullarının son bulması için sendikalaştığını belirterek, işverenin yol yakınken işçilerin taleplerini kabul etmesi gerektiğini ifade etti.

punto3‘Paket’te İşçinin Adı Dahi Yok’

İşten Atılan Ramazan Aygün de, işçiyi görmezden gelen hükümeti eleştirerek, “Demokratikleşme paketinde sendikanın “s”si dahi geçmiyor. Bu nasıl demokratikleşme?” diye konuştu. Aygün, Punto Deri’ye sendika girene kadar mücadelelerini sürdüreceklerini söyledi.