DHL’de Kazandık! TİS Yetkimiz Kesinleşti

dhl1Uluslararası Kargo ve Lojistik Şirketi DHL’de, toplu sözleşme yetkisini kazandık. Konuya ilişkin Merkez Yönetim Kurulumuz bir açıklama gerçekleştirdi. Açıklama şöyle:

BİRLİK VE MÜCADELE KAZANDI

DHL’DE TİS YETKİMİZ KESİNLEŞTİ! 

Uluslararası Kargo ve Lojistik Şirketi DHL’de yaklaşık 2 yıldır sürdürdüğümüz örgütlenme çalışmamız başarıyla sonuçlandı. Uzun ve kararlı bir çalışmanın sonucunda DHL’de Toplu İş Sözleşmesi (TİS) yetkisini kazandık. Sendikamızın DHL işyerinde TİS yapmaya yetkili sendika olduğu Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca gönderilen yetki belgesi ile kesinleşti.

 Uzun Soluklu ve Kararlı Mücadele

DHL’deki örgütlenme faaliyetine 2012 yılında başlayan sendikamız, bu süre zarfında birçok engelle karşılaştı. Sendikamıza üye olduğu gerekçesiyle 37 işçi işveren tarafından işten çıkarıldı. İşten çıkarılan işçilerle birlikte sendikamız İstanbul/Kıraç ve Kocaeli/Gebze DHL depoları önünde direniş başlattı. 15 Haziran 2012’de başlayan direnişimiz 476 gününde TİS yetkimiz kesinleşti.

Sendikamız işten çıkarılan üyelerimiz için bir yandan da hukuk mücadelesi sürdürdü. İş mahkemelerinde görülen davalarda işverenin “sendikal nedenlerle” işçi çıkardığı tespit edildi ve işe iade kararları Yargıtay tarafından da onandı.

Birleşik ve Örgütlü Mücadele Kazandı

DHL’de örgütlenme mücadelemiz, direnişimizin 185. gününde kurulan Hak-İş’e bağlı Öz Taşıma İş sendikası tarafından da engellenmeye çalışıldı. Öz Taşıma İş sendikası örgütlenme çalışmamızı engellemek için işverene gönüllü hizmette bulundu. DHL depolarının bulunduğu bütün illerde Hak-İş’e bazı sendikalar sendikamızın mücadelesini engelleme çabasında işverenin emrinde oldu. İşçiler işverenin hizmetine koşan bir sendikadan kendilerine bir yarar gelmeyeceğini ve bu ihanete ortak olmayacaklarını göstererek sendikamıza üye oldular. Bu işveren işbirlikçisi sarı sendikanın oyunu da bozulmuş oldu.

 Ulusal ve Uluslararası Destek

Sendikamızın DHL’deki bu kazanımı aynı zamanda dünya işçi sınıfının bir başarısıdır. Türkiye’de kardeş sendikalarımızın ve emek örgütlerinin desteği ile büyüyen DHL’deki örgütlenme mücadelemiz, ülke sınırların ötesine taşındı. Dünyanın pek çok ülkesinden taşıma, posta ve ulaşım işçileri sendikamızla ve üyelerimizle dayanışma içerisinde oldu ve destek için eylemler yaptı.

Sendikamızın bağlı bulunduğu Uluslararası Taşıma İşçileri Federasyonu (ITF) ile Avrupa Taşıma İşçileri Federasyonu (ETF) ve DHL’nin merkezi Almanya’da örgütlü bulunan Birleşik Hizmet Sendikası (Ver.di) bu mücadelenin başarıya ulaşması için sendikamızla ve üyelerimizle tek yürek oldu.

Sıra Toplu İş Sözleşmesi’nde

Uzun soluklu ve kararlı bir mücadelenin sonucunda sendikamız, DHL’de yeterli çoğunluğu sağlayarak toplu sözleşme yetkisini kazandı. Şimdi ise; üyelerimizin çalışma koşullarını, ücret ve sosyal haklarını düzeltmek, iş güvencesi sağlamak için TİS masasına oturacağız. Bu amaçla mücadelemizi kararlılıkla devam ettireceğiz.

Aileleri, eşleri ve çocuklarıyla birlikte, yaz kış demeden sendikamızın önderliğinde mücadeleye dört elle sarılan DHL işçilerine; bu mücadelede bizlere destek veren kardeş sendikalarımıza, emek örgütleri ve demokratik kitle örgütlerine; başta ITF, ETF ve Ver.di olmak üzere bağlı bulunduğumuz federasyonlarımız ile uluslararası sendikalara; bu mücadelede bizleri yalnız bırakmayan milletvekili, aydın, sanatçı ve yazar dostlarımıza ve değerli basınımıza teşekkür ediyoruz.

Basına ve kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Merkez Yönetim Kurulu