Kore Demiryolu İşçileriyle Küresel Dayanışma

Güney Kore’de, demiryolu özelleştirmesinin durdurulması talebiyle greve giden demiryolu işçilerine dünya genelinde destek eylemleri düzenlendi. 

Güney Kore'de özelleştirmeye karşı 14 bin demiryolu işçisi 9 Aralık 2013 tarihinde greve başladı.
Güney Kore’de demiryolu işçileri özelleştirmeye karşı 9 Aralık 2013 tarihinde greve başladı.

Kore Demiryolu İşçileri Sendikası-KRWU’nın ulusal grevinin ikinci günü olan 10 Aralık 2013’te, tüm dünyadan sendikalar, Kore diplomatik temsilciliklerinde protesto eylemleri düzenleyerek Koreli demiryolu işçileriyle dayanışma içinde olduklarını gösterdiler.

Kore Hükümetine Çağrı: Grev Hakkına Dokunma!
Kore demiryolu işçilerine destek amacıyla düzenlenen eylem raporlarını bir araya getiren Uluslararası Taşıma İşçileri Federasyonu-ITF’in verdiği bilgiye göre, Arjantin, Avustralya, Hırvatistan, Etiyopya, Fransa, Ermenistan, Almanya, Hindistan, İtalya, Japonya, Yeni Zelanda, Nijerya, Norveç, Polonya, Romanya, İsveç, Tayland, Türkiye ve Birleşik Krallık’tan birçok sendikanın, Kore hükümetinin acilen Kore’de demiryollarında gerçekleştirilen tek taraflı özelleştirme uygulamalarına son vermesini ve işçilerin grev hakkı dahil bütün haklarına saygı duyulması gerektiğini belirten mesajlar verildi.

Kore demiryolu işçilerinin grev hakkını desteklemek için 3 Aralık tarihinde başlatılan imza kampanyasında çok sayıda imzaya ulaşıldı. Kore işçilerinin direnişi medyada da geniş yer buldu.

Greve Katılan İşçilere Baskı Uygulanıyor
Öte taraftan, greve öncülük eden KRWU sendikası da Kore hükümetinin grevi yasadışı ilan ettiğini demiryolu şirketinin ise greve katılan işçilere baskı uyguladığını duyurdu.

Sendika, yaklaşık 6000 direnişçi işçinin, demiryolu şirketi tarafından ilk olarak disiplin eylemleriyle ilgili fişlendiğini, yaklaşık 200 sendika temsilcisine karşı suçlamalarda bulunulduğunu belirtti.

Sendikal Dayanışmanın Önemi
Direnişin gittikçe güçlendiğini belirten sendika şunları kaydetti; “İşçilerin morali yüksek, küresel sendikal dayanışma seferberliğine bir kez daha teşekkür etmek gerekiyor. Bu güç, 9 Aralık tarihinde ülke çapında beş farklı bölgede demiryolu özelleştirmesinin durdurulmasını talep eden 14.000 kişiyi bir araya getirdi.”

Türkiye’den TÜMTİS Destekteydi
ITF’e bağlı sendikamız TÜMTİS de, 10 Aralık’ta KRWU ile dayanışmasını göstermek üzere İstanbul’daki Kore Büyükelçiliği’ni ziyaret etti. Genel Başkanımı Kenan Öztürk, KRWU’ya desteğini; özellikle uluslararası dayanışmanın önemini ve Kore hükümetinin sendika karşıtı tutumunu eleştiren bir konuşma yaptı. Yaşananlarla ilgili kaygılarını açıklamak üzere büyükelçilik yetkilileriyle görüşme talep eden sendikamızın bu talebi ise büyükelçilik tarafından kabul edilmedi.

10 Aralık tarihinde yapılan eylemlerle ilgili bilgiyi aşağıda bulabilirsiniz.

KRWU direnişi devam ediyor, hala dayanışmanızı gösterecek vakit var.

Dayanışma eylemlerinden fotoğrafları görebilirsiniz:

http://www.flickr.com/photos/itf/sets/72157638342567515/with/11203334366/

ITF Kampanya sayfasını ziyaret edebilirsiniz:

https://www.itfglobal.org/campaigns/campaigns-3867.cfm

LabourStart imza kampanyasıyla desteğinizi gösterebilirsiniz: http://www.labourstartcampaigns.net/show_campaign.cgi?c=2072