Milas’ta Özelleştirmeye Karşı Miting

Muğla Yatağan’da termik santrallar ile kömür ocaklarının özelleştirilmesine karşı 105 gündür direnişlerini sürdüren maden ve enerji işçileri, emek örgütleri, çevre illerden emekçiler ve yöre halkının katılımıyla miting düzenledi.

milas_mitingi

 

 

Mitinge, İzmir Şube yöneticilerimiz ile ambar ve UPS işyerinden üyelerimiz de katılarak destek verdi.

“Özelleştirmeye Karşı Emek ve Bağımsızlık Mitingi”nde buluşan emekçiler, “Hırsızlardan hesabı emekçiler soracak”, “Özelleştirmelere hayır, yoksulluk ve yolsuzluk düzenine son”, “Direne direne kazanacağız” sloganını attı.

Milas Stadyumu önünde toplanan emekçiler, sloganlar eşliğinde Milas Meydanı’na yürüdü ve hep bir ağızdan “Özelleştirmeye karşı KİT’ler halktır, satılamaz” dedi.

‘Peşkeş Düzenini Emekçiler Yıkacak’

Yürüyüşün ardından alanda açıklama yapıldı. Yapılan konuşmalarda, hükümetin KİT’leri hedef alan özelleştirme politikaları ile yolsuzluk, talan ve rüşvet protesto edildi;  Yatağan işçilerinin alınteri olan termik santralların ve KİT’lerin özelleştirilmesine karşı direnişin devam edeceği belirtildi.
Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat yaptığı konuşmada, rüşvet skandalına dikkat çekti. Irgat, “Bir süredir ibretle izliyoruz. Sizin 105 gündür devam eden onurlu direnişiniz ve bugün bu direnişi taçlandıran mitinginiz bizleri umutlandırdı. Direnişiniz, kararlılığınız bu peşkeş düzenini yıkacak ve özelleştirmeleri durduracaktır” diye konuştu.
Türkiye Maden-İş Genel Başkanı Nurettin Akçul, işçileri mücadelelerinden dolayı kutlarken; DİSK Genel Başkanı Kani Beko da, işçilerin haklı mücadelesinin yanında olduklarını ifade etti.