Sendikal Güç Birliği 8 Mart’ı ‘Kadınlar Sendikalara’ Şiarı İle Kutluyor!

Sendikamız da oluşumunda yer aldığı Sendikal Güç Birliği Platformu Kadın Koordinasyonu (SGBP KK) 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla gerçekleştireceği eylem ve etkinlik takvimini açıkladı. 

8mart_emekci_kadin

SGBP KK’nın kamuoyu ile paylaştığı çağrı metni ve etkinlik takvimi şöyle:

 

 

8 Mart’ta SGBPKK’sı olarak Manisa’da kırmızı, İstanbul’da mavideyiz…

8_Mart_2014_AfisHer yerin rüşvet, her yerin yolsuzluk olduğunun açığa çıktığı tarihsel bir kesitte kutlayacağız 8 Mart’ı bu yıl. Hergün üç kadının namus cinayetine kurban gitti gi, eviçlerinde, sokaklarda fabrikalarda şiddete, tacize, mobbinge maruz kaldığı ülkemizde, kadınlardan esirgenen sığınak, eğitim, sağlık harcamalarının nerelere, kimlerin oğullarına, kayınçolarına, eniştelerine peşkeş çekildiğini gördük biz bu vesileyle.

Fabrikalarda, bürolarda, tarlalarda, ev hizmetlerinde en düşük ücretle ve en güvencesiz koşullarda çalışanların, yani biz kadınların bu koşullar altında bir araya gelmekten, örgütlenmek, sendikalaşmaktan başka çaremiz yok.

O nedenle Sendikal Güç Birliği Platformu Kadın Koordinasyonu olarak bu yıl bir kez daha altını mor kalemlerimizle çizerek, esnek ve güvenceli iş için, eşdeğerde işe eşit ücret için, kadın erkek sayısına bakılmaksızın her işyerine bir kreş için, iş kazalarından arındırılmış işyerleri için işyerlerinde cinsel tacize şiddete ve mobbinge karşı “KADINLAR SENDİKALARA” diyoruz.

 

8mart_2014ETKİNLİK PLANI:

5 MART ÇARŞAMBA:

Direniş ziyareti: 5 Mart Çarşamba günü Manisa’da Standard Profil işyerinde, Petrol-İş Sendikası’na üye oldukları için işten çıkarılan ve direnişteyken işveren temsilcilerinin cinsel tacizine ve mobbingine maruz kalan kadın işçi arkadaşlarımızla dayanışmak için Standard Profil Ege’nin önünde olacağız… 8 Mart etkinliklerimize direnişçi kadın arkadaşlarımızla birlikte START vereceğiz. Otobüsümüz 4 Mart Salı akşamı saat 22.30’da Petrol-İş Genel Merkezi’nden hareket edecek.

7 MART CUMA:

Haydi kadınlar; ‘Kadınlar Sendikalara’ teknesine bir-iki: 7 Mart Cuma Günü saat 11.00’da Beşiktaş İskelesi’nde yapacağımız basın açıklamasının ardından ‘KADINLAR SENDİKALARA’ teknemizle İstanbul Boğazı’nın maviliklerine açılacağız. Afganistan Ulusal Sendikası Kadın Komisyonu başkanı ve sendika temsilcisi kadın arkadaşlarımız da bizlerle olacak.

Mavi özgürlüğün, kırmızı direnişin, isyanın rengidir. Biz Sendikal Güç Birliği Platformu Kadın Koordinasyonu olarak, bu yıl da direniş ve dayanışmanın yanındayız, özgür bir geleceği örgütlenerek, direnerek, dayanışarak ku- racağız.

Kadınlara Sendikalar, Sendikalara Kadınlar…

Yaşasın 8 Mart! Yaşasın kadınların örgütlü mücadelesi…

8 Mart 2014 SGBP-KK Basin Duyurusu